Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve kterém kraji září nejkrásnější vánoční strom? Hlasujte v anketě

  11:01aktualizováno  11:01
Na náměstích všech krajských měst už svítí vánoční stromy. Nejvíc je smrků, objevila se ale i jedle a jedna borovice. Čtenáři iDNES.cz jako každý rok dostávají šanci rozhodnout, který z nich je nejkrásnější.

Který z vánočních stromů je ten nej? | foto: Profimedia.cz

Nejkrásnější krajský vánoční strom můžete vybírat až do čtvrtka 19. prosince do 12:00. Hlasování je tajné. V anketě soutěží čtrnáct stromů, Středočeský kraj zastupuje město Kladno. Pokud byste se nemohli rozhodnout, můžete dát svůj hlas dvěma stromům najednou.

Nejkrásnější vánoční strom vybírejte zde

Vánoční strom v Brně.

Stejně jako v předešlých letech věnoval Brnu vánoční strom Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Brňané si v anketě sami vybrali ze tří kandidátů. Vítězná šestnáctimetrová jedle ojíněná získala skoro tři a půl tisíce hlasů z celkových čtyř tisíc. Lesní podnik a místní lidé z okolí se se stromem každoročně slavnostně rozloučili před hájenkou lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou. Město Brno za pokácený strom věnovalo dva nové.

Vánoční strom v Českých Budějovicích

Na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích září patnáctimetrový smrk pichlavý, který krajskému městu darovali manželé Sedláčkovi ze Strážkovic. Svítí na něm pět tisíc LED žárovek a zkrášlen je řadou dalších ozdob. Letošní novinkou je světelný efekt, takzvaný padající sníh.

Vánoční strom v Hradci Králové.

Hned dva mohutné smrky se vánočně rozzářily v Hradci Králové. Zatímco ten menší - dvanáctimetrový smrk pichlavý - vyrostl na Velkém náměstí (na snímku), šestnáctimetrový smrk ztepilý stojí na Masarykově náměstí. Oba hradecké smrky darovali soukromníci. S kácením smrku v zahrádkářské kolonii v Březhradě začaly hradecké technické služby ráno a za necelé dvě hodiny už stál na Velkém náměstí.

Vánoční strom v Jihlavě.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě letos dotváří vánoční atmosféru šestnáct metrů vysoký smrk stříbrný. Město ho tam nechalo převézt ze čtvrti Na Slunci, kde stínilo před bytovým domem. Daroval ho majitel pozemku. Výzdoba vánočního stromu je laděna do modré a bílé. Tyto barvy korespondují i s ostatní výzdobou v centru Jihlavy. Část ozdob z LED diod město letos nakoupilo nově. Kolem je pak postaveno přibližně dvacet klasických vánočních stromečků, které ozdobily děti.

Karlovarský vánoční strom stojí na okraji Smetanových sadů u hlavní pošty.

Po druhé za sebou věnovala Karlovým Varům vánoční strom rodina Procházkových z městské části Bohatice. Stříbrný smrk je třicet let starý a zaměstnanci Správy lázeňských parků ho před usazením zkrátili na deset metrů. Stojí na svém tradičním místě před karlovarskou hlavní poštou, kde se rovněž konají adventní trhy. Kromě tří desítek stánků tam lidé najdou i adventní věnec, stan pro dětské dílny a kolotoč.

Vánoční strom v Kladně

Vánoční strom v Kladně dominuje tradičně náměstí starosty Pavla. Dvanáctimetrový smrk rostl 33 let na jedné kladenské zahradě. Letos už se majitelka bála, aby se nevyvrátil a nezavalil plot. Proto ho nabídla městu. Podobných nabídek přitom dostala radnice pět.

"Nejhezčí se nám zdál právě tento stříbrný smrk," podotkl mluvčí radnice Vilém Frček. Lidé tradičně mohou plnit vánoční přání, která na smrk pověsily děti z dětských domovů.

Vánoční strom na libereckém náměstí.

Letošní strom zdobící náměstí Dr. Edvarda Beneše pochází přímo z Liberce, a to z Winterovy ulice. Jde o přibližně dvacetimetrový smrk ztepilý a je asi čtyřicet let starý. Pokácen byl 27. listopadu a ještě tentýž den stál před radnicí. Loni se na hlavním libereckém náměstí objevil smrk pichlavý, taktéž asi dvacetimetrový. Loni skončil v anketě druhý za stromem plzeňským.

Vánoční strom v Olomouci.

Vůbec poprvé v novodobé historii olomouckých vánočních trhů zdobí centrum Olomouce borovice, přesněji borovice těžká. Jde skutečně o mohutný strom, jehož transport do centra města byl náročnější, než se čekalo.

Na výšku měří tato těžká kráska dvaadvacet metrů, váží kolem sedmi tun. V rámci vánoční výzdoby ji rozzářilo na 44 tisíc diod. Každý rok Olomoučané posílají na radnici své návrhy pro pojmenování městského vánočního stromu. Tentokrát vedení města vybíralo ze zhruba dvou set nápadů, zvítězilo pojmenování Snílek.

Vánoční smrk na ostravské Masarykovo náměstí doputoval z jesenické obce Dolní

Ostrava přivezla vánoční strom až z Jeseníků. Dvanáctimetrový smrk darovala moravskoslezské metropoli obec Dolní Moravice a strom teď stojí na Masarykově náměstí. Centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz se však letos pyšní hlavně zbrusu novou výzdobou stromu.

"Světelné efekty jsou jedinečné minimálně v Moravskoslezském kraji. Celkem je nainstalováno osm stovek světelných bodů, na kterých může být využito až dvanáct tisíc odstínů barev," řekl místostarosta obvodu Dalibor Mouka.

Vánoční strom v Pardubicích.

Vánoční strom na Pernštýnském náměstí v Pardubicích darovali městu manželé z Hrobic, obce na sever od Pardubic. U jejich rodinného domu rostl tento smrk ztepilý víc než 30 let a začal již příliš zastiňovat zahradu. Strom měří patnáct metrů. O letošním adventu je výzdoba vánočního stromu v Pardubicích obměněna. Na pardubických veřejných prostranstvích se letos rozsvítilo celkem dvanáct vánočních stromů.

Plzeňský vánoční strom.

Téměř čtrnáct metrů vysoký smrk ztepilý stojící na náměstí Republiky v Plzni. Pochází z městské čtvrti Bolevec, kde překážel u jedné z bytovek. "O jeho kácení žádalo místní sdružení už loni," sdělil Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně. Při výběru vánočního stromu se podle něho klade důraz především na bohatost a tvar. "Nové osvětlení vyžaduje klasický štíhlý tvar. Dříve bývaly stromy daleko širší," dodal Havelka.

Vánoční strom v Praze.

Dvaadvacet metrů vysoký vánoční strom věnovala Praze obec Rataje nad Sázavou na Kutnohorsku. Více než šedesát let starý a sedm tun vážící smrk vyhrál ve veřejné soutěži, v níž porazil dalších devatenáct konkurentů. Zajímavostí je, že strom si zahrál v pohádce o Bajajovi. Na Staroměstském náměstí ho rozsvítila filmová Popelka - herečka Libuše Šafránková.

Základní barvou stromu je zlato-červená. Rozvěšeno na něj je 70 tisíc žároviček, 300 světelných blesků. Strom zkrášlilo dalších 400 klasických kulatých ozdob, 90 ozubených koleček a 40 kusů světelných motivů cibulových hodin.

Vánoční strom města Ústí nad Labem letos stojí na Lidickém náměstí a stejně...

Zcela jiný je letos oficiální vánoční strom v Ústí nad Labem. Získal mystičtější podobu i vznešenější atmosféru svého okolí. Za slavnostní proměnou přitom stojí zcela nepovznášející politika. Ve městě za vlády ODS pořádal vánoční trhy soukromý organizátor na centrálním Mírovém náměstí. Součástí byl i vánoční strom s velkými červenými a zlatými šišticemi a svítícími červenými hvězdami.

Letos na jaře se ale sociální demokracie zbavila koalice s ODS a následné čistce se nevyhnuly ani vánoční trhy. Podepsanou smlouvu sice nebylo možné zrušit, takže strom i stánky na Mírovém náměstí zůstaly, vedení města ale uspořádalo konkurenční trhy na útulnějším Lidickém náměstí, kde rozsvítilo také nový oficiální vánoční strom města se záplavou nových modrobílých světelných ozdob a řetězů. Vánoční smrk letos městu darovala rodina Sloupova ze Zubrnic.

Vánoční trom na náměstí Míru ve Zlíně.

Zlín tradičně zdobí strom rostoucí v rohu náměstí Míru v centru města, který se letos rozsvítil na první adventní neděli. Je to jediný živý vánoční strom, který zdobí náměstí krajských měst. Každoročně u něj stojí i dřevěný betlém se sochami Marie, Josefa a Ježíška. Současně mohou děti házet napsaná vánoční přání do Ježíškovy pošty. Jarmark potrvá do 22. prosince.

Který vánoční strom z krajských měst se vám líbí nejvíc?

Nejkrásnější krajský vánoční strom můžete vybírat až do čtvrtka 19. prosince do 12:00. Hlasování je tajné. V anketě soutěží čtrnáct stromů, Středočeský kraj zastupuje město Kladno. Pokud byste se nemohli rozhodnout, můžete dát svůj hlas dvěma stromům najednou.
celkem hlasů: 12127

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 19. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Smrk na náměstí Republiky v Plzni.
Smrk na náměstí Republiky v Plzni. 3915
Borovice v centru Olomouce.
Borovice v centru Olomouce. 1473
Smrk na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Smrk na Velkém náměstí v Hradci Králové. 1068
Jedle na náměstí Svobody v Brně.
Jedle na náměstí Svobody v Brně. 919
Smrk na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.
Smrk na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. 729
Smrk na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem.
Smrk na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. 722
Smrk před hlavní poštou v Karlových Varech.
Smrk před hlavní poštou v Karlových Varech. 648
Smrk na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
Smrk na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. 566
Smrk na Staroměstském náměstí v Praze.
Smrk na Staroměstském náměstí v Praze. 547
Smrk na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.
Smrk na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci. 365
Smrk na náměstí starosty Pavla v Kladně.
Smrk na náměstí starosty Pavla v Kladně. 332
Smrk na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Smrk na Masarykově náměstí v Jihlavě. 300
Smrk na Masarykově náměstí v Ostravě.
Smrk na Masarykově náměstí v Ostravě. 277
Smrk na náměstí Míru ve Zlíně.
Smrk na náměstí Míru ve Zlíně. 266

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Tento týden se oteplí, ale Vánoce by mohly být bílé, míní meteorologové

(Ilustrační snímek)

Poslední předvánoční týden by měl být ve znamení mírného oteplení, které potrvá do čtvrtka, kdy rtuť teploměru vystoupí...

Kamencové jezero zvelebí další miliony, jeho rozvoj navrhnou architekti

Nové molo na Kamencovém jezeře je složené z dílců, které bude možné dle libosti...

Sedmnáct milionů korun investuje příští rok Chomutov do areálu Kamencového jezera, které je pro své složení vody s...

Před šesti lety zemřel Václav Havel, lidé si ho připomínají na řadě akcí

Vdova po prezidentovi Václavu Havlovi Dagmar, spolu s ředitelem Národního...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomínají prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6 bude...Najdete na iDNES.cz