Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ANKETA: Které krajské město má nejkrásnější vánoční strom?

  12:00aktualizováno  12:00
Čtrnáct skvostně tvarovaných jehličnanů z různých koutů země se v uplynulých dnech rozzářilo na náměstích krajských měst. Čtenáři iDNES.cz měli možnost hlasovat a rozhodnout o tom, který z vánočních stromů je nejkrásnější.

Vyberte nejkrásnější strom letošních Vánoc. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hlasování v anketě o nejkrásnější vánoční strom bylo tajné. Každý čtenář mohl přidělit hlas celkem třem stromům, které jsou podle jeho názoru nejhezčí.

Některé stromy ze soutěžní čtrnáctky majitelé sami nabídli magistrátu, aby se jejich dokonalými proporcemi a statnou košatostí ještě před pokácením mohly pokochat lidské oči. Některé byly vybrány uprostřed lesa mezi stovkami dalších a třeba ten zlínský na náměstí už čtvrtým rokem roste.

Výsledky ankety o nekrásnější vánoční strom zde

Vánoční jedle na Masarykově náměstí v Jihlavě

Vánoční jedle na Masarykově náměstí v Jihlavě

 Sedmnáct metrů vysoká jedle zdobící Masarykovo náměstí v Jihlavě pochází z nedalekého Dušejova. Její kořeny tam narušovaly základy a kanalizaci zdravotního střediska. "Starostka usoudila, že by byla škoda strom jen pokácet a rozřezat. Kmen byl však příliš široký, proto se strom musel odspodu zkracovat, aby se vešel do otvoru na umístění," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Smrk na náměstí Republiky v Plzni

Smrk na náměstí Republiky v Plzni

 Pokud by nebylo Vánoc, k zemi by se stejně poroučel. Krásně tvarovaný patnáctimetrový smrk ztepilý nyní zdobí plzeňské náměstí Republiky. Hrozilo totiž, že spadne při vichřici a poškodí opravené bytovky. Na náměstí doputoval z městské části Černice. Aby mohl vyparáděný do světle modré barvy o svátcích těšit Plzeňany, věnovalo ho tamní společenství vlastníků krajskému městu.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v centru Brna (30.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v centru Brna

Vánoční strom, který zdobí brněnské náměstí Svobody, si vybrali sami Brňané prostřednictvím ankety na internetových stránkách turistického informačního centra. Hlasující nakonec zvolili šestnáctimetrový smrk ztepilý z revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Letos se na něm rozzářilo nové osvětlení, které město koupilo. V minulých letech jej pouze pronajímalo.

Vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí

Vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí

 Aristokratickými kořeny se letos může pochlubit vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. Obyvatelům a návštěvníkům Prahy ho věnoval zdarma kníže Jerome Colloredo-Mannsfeld. Do výšky osmadvaceti metrů vyrostl na západě Čech nedaleko obce Holoubkov. Dekoratéři se letos inspirovali v dobách, kdy se ještě nepoužívaly skleněné ozdoby - ve stylu staročeských Vánoc. Základními barvami jsou zlatá, teplá bílá, červená a medová.

Smrk na náměstí Míru ve Zlíně

Smrk na náměstí Míru ve Zlíně

 Pracovníci zlínského magistrátu letos znovu zvolili šetrnější způsob krášlení náměstí - nazdobili a osvětlili smrk, který před radnicí na náměstí Míru už čtvrtým rokem roste. "Má to takovou podobu ladovských Vánoc. Zdobíme stromek, který nám postupně roste, a nemusíme se přitom bát, že třeba na někoho spadne," zdůvodnila rozhodnutí radnice Kateřina Pešatová z odboru kultury.

Třináct metrů vysoká jedle na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých

Třináct metrů vysoká jedle na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

 České Budějovice svůj vánoční strom dostaly darem od obyvatel Starých Hodějovic. Třináctimetrovou jedli na náměstí Přemysla Otakara II. zdobí téměř pět tisíc LED žárovek.

"Letos je krásný, určitě hezčí než vloni, to byl takový buclák," zhodnotila Marie Houdková, která se v sobotu odpoledne přišla podívat na rozsvícení.

Vánoční strom na Masarykově náměstí v Ostravě

Vánoční strom na Masarykově náměstí v Ostravě

 Zatímco v minulých letech zdobily ostravské Masarykovo náměstí stromy z Beskyd, letošní dvanáctimetrový smrk vyrostl v Jeseníkách. Strom centrálnímu obvodu Moravská Ostrava a Přívoz darovala obec Malá Morávka na Bruntálsku.

Ozdobily jej čtyři stovky barevných baněk a hvězd, slaměných koulí i elektrických svíček. První prosincový den se rozzářil společně s náměstím a přilehlými ulicemi.

Slavnostní zahájení předvánoční sezony doprovázené světelnou show sledovalo

Slavnostní zahájení předvánoční sezony doprovázené světelnou show sledovalo zaplněné Horní náměstí.

 Olomoučané si dokonce vánoční strom pojmenovali. Sedmnáct metrů vysoká douglaska tisolistá Polárka doputovala na Horní náměstí z nedalekých Dolan, kde rostla na pozemku funkcionalistické vily 35 let. Dárkyním byl košatý strom plný šišek svou velikostí na obtíž. "Jsme rády, že si město vybralo právě ten náš," podotkla jedna z nich. Díky nabídce lidí město vánoční strom pořídilo už počtvrté.

Karlovarský vánoční strom

Karlovarský vánoční strom

Centrum Karlových Varů zdobí letos stříbrný smrk. Se svými dvanácti metry je nejvyšším vánočním stromem ve městě za poslední roky. I on už majitelům zahrady v Bohaticích kvůli své velikosti vadil, protože vrhal příliš mnoho stínu. Nejvhodnějšího kandidáta na vánoční strom letos vybíral ze tří tipů, stříbrný smrk z Bohatic zvítězil proto, že byl ze všech nejpravidelnější.

Vánoční jedle ojíněná na Velkém náměstí v Hradci Králové

Vánoční jedle ojíněná na Velkém náměstí v Hradci Králové

 Jedle ojíněná má letos premiéru na Velkém náměstí v Hradci Králové. Zhruba dvanáctimetrový strom, který v sobotu večer rozzářily padající rampouchy, žárovky i tisícovky LED diod, darovali městu soukromníci ze Stěžírek.

Strom na pardubickém Pernštýnském náměstí

Strom na pardubickém Pernštýnském náměstí

 Přímo z krajského města letos pochází vánoční strom zdobící pardubické Pernštýnské náměstí. O pokácení dvanáct metrů vysokého stromu v ulici Ve Lhotkách přemýšleli na magistrátu už vloni, tehdy však nakonec ozdobil náměstí jiný strom.

Vánoční strom na Benešově náměstí v Liberci

Vánoční strom na Benešově náměstí v Liberci

 I přesto, že v mnoha městech zvolili kvůli bezpečnosti raději spíše menší stromy, na libereckém Benešově náměstí se nebáli usadit a ozdobit zhruba dvacet metrů vysoký smrk pichlavý, přesněji jeho stříbrný typ. Vyrostl přímo v krajském městě v Americké ulici. Jeho výzdoba je laděna do modrofialové.

Vánoční strom na náměstí starosty Pavla v Kladně.

Vánoční strom na náměstí Starosty Pavla v Kladně

 Jako zástupce vánočních stromů ve Středočeském kraji redakce iDNES.cz vybrala strom zdobící náměstí Starosty Pavla v Kladně. Jak už je několik let zvykem, strom městu věnoval občan, kterému překážel na zahradě. Čtrnáct metrů vysoký smrk vyrostl v obci Brandýsek kousek od Kladna, největšího okresního města v kraji. Strom je laděný stejně jako loni do modra.

Vánoční strom v Ústí nad Labem

Vánoční strom v Ústí nad Labem

 Mírové náměstí v Ústí nad Labem krášlí od posledního listopadového dne střízlivě ozdobený smrk ztepilý. Souměrný a hustý strom vyrostl v Bukově a městu jej darovalo společenství vlastníků bytů z ulice Za Vozovnou. Měří okolo čtrnácti metrů.

"Nevíme, jak je starý. Moje babička, které je 85 let, pamatuje, když to byl ještě malý smrček. Zvykli jsme si na něj, byl pod ním příjemný stín, ale kořeny už zasahují do základů domu, tak jsme využili možnosti věnovat strom městu," vysvětlil Luboš Vondra ze společenství vlastníků.

Vyfoťte Vánoce i ve vašem městě

Posílejte do 20. prosince fotografie vánoční výzdoby z vašeho města. Ty nejlepší snímky zveřejníme a odměníme honorářem.

Záběry pošlete do rubriky Očima čtenářů.

Kýčovitá vánoční výzdoba (ilustrační snímek)
Kýčovitá vánoční výzdoba (ilustrační snímek)
Kýčovitá vánoční výzdoba (ilustrační snímek)

Použití fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Strany vydají Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Premiér Andrej Babiš a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se v pátek dozví verdikt poslanců k žádosti policie, aby byli...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz