ANKETA: Kdo má šanci vystřídat Topolánka v čele ODS?

  15:40aktualizováno  15:40
ODS pod vedením Mirka Topolánka drtivě prohrála krajské i senátní volby. Končící hejtmani, část strany i prezident Klaus mají jasno. Volby byly referendem o Topolánkovi, měl by proto ve vedení strany skončit. To je ale hlavní problém ODS, shodují se politologové. Není totiž jasné, kdo by Topolánka nahradil.
Topolánek odejít nechce, nevidí nikoho, kdo by po něm stranu mohl převzít.

Topolánek odejít nechce, nevidí nikoho, kdo by po něm stranu mohl převzít. | foto:  Dan Materna, MAFRA

KDO BY MĚL PODLE VÁS VÉST ODS?
HLASUJTE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové bude pro ODS rozhodující analýza volebního debaklu. Pokud je prohra pouze důsledkem reforem a ODS v nich chce nadále pokračovat, nemusí strana viníka hledat v Mirku Topolánkovi a měnit ho. Pokud ale byly reformy špatně připravené, vláda za ně nese odpovědnost a pak by výměna stála za úvahu. "Tu míru zodpovědnosti si ale musí strana určit sama," řekla iDNES.cz Dvořáková.

Gandalovič? Sjednotitel. Ale nevýrazný
Politoložka si myslí, že v ODS je řada osobností, důležité ale je rozložení sil uvnitř strany. To však nemají často šanci odhadnout ani sami občanští demokraté. Případný nástupce přitom nemusí být nutně lídr v pravém slova smyslu, stačí někdo, kdo rozklíženou stranu zase spojí.

"Nemusí to být výrazná osobnost, ale třeba někdo, kdo bude sjednocovat," řekla Dvořáková. Takovým adeptem by mohl být například ministr zemědělství Petr Gandalovič. "To je člověk, který má v diskusích schopnost naslouchat, argumentovat. Ale nedokážu odhadnout, jakou by měl podporu uvnitř strany," dodala Dvořáková.

Politolog Petr Just uznává, že Gandalovič je v politických kuloárech vnímán jako hodně konsenzuální osobnost, je relativně respektovaný i v ČSSD, ale jeho mediální působení je spíše slabší. "Je otázka, nakolik by se mu podařilo představit stranu veřejnosti nějak pozitivně," řekl iDNES.cz Just.

Gandalovič totiž není nijak výrazným politikem, což je přitom ve volbách pro lídra důležité. Platí to i naopak. "Pokud někdo vystupuje výrazně, jako třeba Pavel Bém, nemůže být považován za toho, kdo stranu sjednotí," řekl Just.

Řešením by pro stranu mohli být hejtmani, i oni ale z voleb vyšli jako poražení. "Evžen Tošenovský býval vnímán jako člověk, který by mohl ODS pomoci, je ale otázka, jak jeho pozici ovlivní to, že i on prohrál volby stejně jako všichni ostatní hejtmani," tvrdí Just.

Bém? Nezkušený a programově prázdný
Podle politologa Jana Bureše se drtivá porážka ODS bez změny vedení neobejde, vláda podle něj ale nepadne. Topolánek bude mít i nadále silnou podporu mnoha delegátů, kteří jsou na něj navázaní z hlediska vnitrostranických zájmů a kvůli krajské a komunální politice. Stojí za ním i většina poslanců.

Topolánkův případný nástupce by měl být politik, který vykazuje vysokou oblibu u veřejnosti, aby dokázal straně vrátit důvěru voličů. "To mluví pro Pavla Béma, nejsem si ale jist, zda má podporu řadových straníků," myslí si Bureš. Podle něj je Bém i přes vedení pražské radnice nezkušeným politikem, který se jen veze na vlně popularity, kterou ODS v hlavním městě stále má. Čerpá i z podpory Václava Klause, členům strany ale může vadit, že i když vystupuje v roli korunního prince, v důležitých momentech dosud vždy odmítl převzít za vedení strany zodpovědnost. Navíc je to programově prázdný člověk a ryzí pragmatik.

Bém také velice dobře ví, že pokud by se dostal do čela ODS, ale vládu vedl nadále Topolánek, kabinet bude ztrácet na důvěře a ODS spolu s ním. Oblibu veřejnosti by tak ztrácel i Bém. "Pro něj není výhodné se ujmout vedení v této době," řekl Bureš.

Mirek Topolánek si docela dobře uložil podmínku, že případný nový šéf strany by měl sdílet jeho myšlenkovou orientaci, soudí politolog Bohumil Doležal. "To je rozumné, protože kdyby to byl někdo jiný, tak by nastaly třenice," řekl iDNES.cz Doležal.

Reálným konkurentem je Topolánkovi Pavel Bém, jeho osobnost by ale přesně takovou situaci navodila. Mezi předsedou vlády a předsedou ODS by bylo napětí, které by Topolánkova vláda nemusela ustát. "Pokud se ODS rozhodne rozdělit funkce předsedy strany a předsedy vlády, musela by to udělat tak, aby se fakticky nerozdělila i strana sama," dodal Doležal.

Pražský primátor nemá co nabídnout, soudí Mlejnek
Příliš šancí by Bém neměl ani podle politologa Josefa Mlejnka. Nemá totiž co nabídnout. Přijít může pouze s obdobou opoziční smlouvy, s velkou koalicí či s úřednickou vládu, všechny varianty by ale byly výhodné spíše pro Jiřího Paroubka.

"Možností třetí je výrazná obměna současného kabinetu, možná i s ponecháním politické mrtvoly Mirka Topolánka ve funkci premiéra, který získá podmíněnou podporu ČSSD po dobu předsednictví do předčasných voleb, ovšem pod podmínkou odvolání všech reforem, a tedy rezignace na programové prohlášení původní trojkoaliční vlády," uvedl Mlejnek.

I z této varianty by profitoval především Paroubek a jeho ČSSD. "A jakým výsledkem asi mohou skončit volby, do nichž bude ČSSD startovat v roli opozice a ODS jako strana, jež předvedla vládnutí bez pozitivních výsledků, a nyní ji vede do rozhodující bitvy Pavel Bém, muž, jenž nemá ani mezi příznivci ODS zrovna nejlepší pověst?" ptá se sugestivně Mlejnek. - celou analýzu najdete zde

K opatrnosti nabádá i politolog Tomáš Lebeda. Politici by po prohraných volbách měli nést odpovědnost, není si ale jistý, zda volby druhého stupně v polovině vládnutí jsou tím správným případem. "Labouristé prohráli v Británii hned několik voleb druhého řadu a premiér nikdy neodstoupil. V Británii se totiž odstupuje za prohru ve volbách do dolní Sněmovny," řekl iDNES.cz Lebeda.

Alternativou by mohlo být i podle Lebedy odstoupení Topolánka pouze z čela strany. Uchazeč o uvolněné křeslo je podle něj jasný. "Je zřejmé, že Pavel Bém o to stojí hodně, ale je opatrný. Chce, aby ostrá vystoupení a silná gesta za něj dělali jiní, aby byl do té funkce spíše vynesený jinými, než aby příliš ukazoval, že o tu funkci stojí," řekl Lebeda.

Kdo by měl podle vás vést ODS?

celkem hlasů: 25940

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

Tošenovský 12557

Bém 4587

Topolánek 4065

někdo jiný 2410

Gandalovič 1330

Bendl 991


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz