Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Anketa: Ázerbájdžán zaujal zastánce i odpůrce radaru

  12:22aktualizováno  12:22
Redakce iDNES.cz oslovila zastánce i odpůrce radaru. Shodují se, že návrh ruského prezidenta Putina umístit zařízení v Ázerbájdžánu je krokem vpřed. Jenže zatímco šéf ČSSD Paroubek by přesun základny mimo naše území uvítal, Ladislav Špaček z iniciativy Pro říká jasně: Základna by u nás měla stát v každém případě!
Matěj Stropnický ze Strany zelených příliš nevěří v reálnost Putinova návrhu. Ilustrační foto

Matěj Stropnický ze Strany zelených příliš nevěří v reálnost Putinova návrhu. Ilustrační foto

Protiraketový radar

Redakce iDNES.cz se ptala: Co říkáte návrhu prezidenta Putina na výstavbu zařízení v Ázerbájdžánu a uvítali byste přesun základny z Česka?

Ladislav Špaček, iniciativa Pro
Návrh jen dokazuje, že Vladimir Putin od začátku blafoval. Samozřejmě proti obraně nemůže mít žádné zásadní výhrady, jestliže chce na jižní hranici Ruska nechat vybudovat stejné zařízení, jaké mu vadí na Západě.

Základna by ale měla být u nás v každém v případě. Jde o naši sounáležitost a spoluodpovědnost. Patříme ke stejné severoatlantickém civilizaci, která se potřebuje společně bránit proti možným teroristickým útokům fundamentalistů a šílených teroristů z Východu.

Jan Tamáš, iniciativa Ne základnám
Je to rozhodně zajímavý návrh. Pokud se prezident Spojených států skutečně obává útoku z Íránu, tak by to jeho problém vyřešilo. Nebylo by tedy třeba stavět základnu v Evropě.

Cestou kupředu je ale podle mého odzbrojovaní, nikoliv zastrašování. Věřím v diplomatickou cestu a v to, že bychom se měli pokoušet hledat řešení mírovou cestou.

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí
Považujeme návrh za pozitivní politický krok. Je to signál, že si ruský prezident sedá k jednacímu stolu, že už se od tohoto problému nedistancuje. Zároveň dal najevo, že hrozba existuje, že ji nezpochybňuje.

Co se ale týká radaru u nás, na tom se zatím nic nemění.

Jiří Paroubek, předseda ČSSD
Je to určitě zajímavý návrh. Uvidí se, jestli je reálný. Otázka je, zda s tím souhlasí vláda Ázerbájdžánu. Určitě jsou ve hře technické věci - na kolik to pokryje to, co Američané chtějí.

Přivítal bych, kdyby základna byla v jiné zemi, to je zřejmé.

Alexandr Vondra, místopředseda vlády
Každopádně je to posun správným směrem. Až doposud Vladimir Putin tvrdil, že protiraketová obrana nemá žádný smysl. Teď otočil o 180 stupňů.

Jaký bude další osud toho návrhu, je ale věcí jednání. My jsme vždy říkali, že umístění prvku obrany u nás a v Polsku je důležité kvůli ochránění Evropy. Nemůže ale Evropu uchránit celou a jsou třeba další doplňky. To stejné platí i o Ázerbájdžánu. Jako doplněk by to mohlo být dobré, ale jde ještě o hudbu budoucnosti.

Matěj Stropnický, Strana zelených
Popravdě řečeno, moc nevěřím v reálnost tohoto návrhu. Když se podíváte, kde je Ázerbájdžán a kde Rusko, tak z toho vyplývá, že je to jen strategická klička.

Zda bych přivítal, kdyby byla základna místo u nás v Ázerbájdžánu? Základna jako základna.

Jan Neoral, starosta obce Trokavec
Domnívám se, že kdyby se to povedlo a Američané by souhlasili, vyřešilo by to spoustu věcí. Jde o riziko pro Evropu, riziko pro obyvatelstvo. Teď jsem jen zvědav, zda se ukáže, že to Američané mysleli opravdu, jak to říkají, nebo zda to byla jen finta.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz