Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ani rekonstruované hřiště nevydrží všechno

  20:45aktualizováno  20:45
P e l h ř i m o v - První dvě jarní kola zavedla pelhřimovské fotbalisty, jejich soupeře a s nimi i diváky stejně jako v letech minulých na náhradní pískové hřiště. Nejeden návštěvník si v oblacích prachu možná kladl otázku, proč se v téměř letním počasí nehraje na trávě. Loni v létě totiž travnatá plocha podstoupila na pelhřimovské poměry dost rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci.

Na trávě ale letos fotbalisté pouze jednou trénovali, před odehráním úvodních tří divizních kol na ní nebyli vůbec. "Loňská rekonstrukce v žádném případě neznamená, že bychom na travnatém hřišti mohli prodloužit sezonu nebo dále zvyšovat zatížení plochy. To bychom na opravu a následně i na údržbu museli mít daleko více peněz, než kolika disponujeme v současnosti," uvedl vedoucí sportovního areálu Jaroslav Brož.

Přesto trvá na tom, že loňskou rekonstrukci nelze považovat za nepodařenou. "Za ty peníze se opravdu nedalo udělat víc. Nechali jsme vybudovat nové zavlažování, specializovaná firma trávník důkladně provzdušnila, padlo na to osmdesát tun písku, nechala se dosít tráva, laciné nebylo ani její ošetření," vyjmenoval Brož. Podle něho je výsledek adekvátní vynaloženým prostředkům, za zhruba šest set tisíc korun sdružených v rámci projektu "Zelený trávník" nešlo dělat zázraky.

Trenér pelhřimovského "áčka" Miroslav Novák ale s tímto názorem polemizuje. "Od loňské letní rekonstrukce jsme čekali přece jen více. Na to, kolik to stálo peněz, se hřiště tak výrazně nezlepšilo. Na hřištích celé řady soupeřů hrajeme určitě na lepších terénech." Přesto je se stavem trávníku po zimní přestávce vcelku spokojen. "Na hřišti jsme zatím letos trénovali pouze jednou a po zimě vypadá tráva docela dobře. Lidi ze správy sportovního areálu určitě dělají, co mohou," ocenil Novák.
Správa i uživatelé travnatého hřiště se shodují na tom, že k ideálu bude mít současná travnatá plocha bez zcela zásadní přestavby vždycky dost daleko. Stadion v sedmdesátých letech vznikl na jílovém podloží a zavážce, když loni odborná firma trávník revitalizovala, narazili její lidé na kamení, ale na drenáže nikoliv.

Kompletní přestavba by přišla na několik milionů a nebyla by hotova za čtvrt roku. "Kdybychom měli více peněz, mohli bychom nechat zatravnit i další plochu. Takhle nám nezbývá, než hřiště více šetřit. Travnatá plocha je přetížena, odborníci na ní doporučují maximálně desetihodinový provoz týdně," naznačil cestu k udržení plochu v kvalitním stavu Brož. Představy trenérů jsou ovšem podstatně jiné, deset hodin týdně na trávě by chtěli už pro jediné družstvo. Fotbalový klub má ale kromě "áčka" dorostence, žáky a přípravku a v sezoně potřebuje každé družstvo trénovat dvakrát třikrát týdně.

To bez kompromisu obou stran zřejmě nepůjde. Správce sportoviště na jedné straně živelné zatěžování trávníku odmítá, ale na druhé slibuje další postupné zlepšování jeho kvality. "Letos znovu trávník provzdušníme, do plochy budeme investovat dalších sto tisíc korun. Když ale zatížení plochy nebudeme regulovat, zlepšení se nedočkáme," uzavřel Jaroslav Brož.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz