Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ani příští rok se více studentů na vysokou nedostane

aktualizováno 
Uprostřed každoročního zápolení o místo na vysoké škole oznámilo ministerstvo školství, že ani příští rok nebude situace pro studenty příznivější.
Náměstek ministra pro oblast vysokých škol Josef Průša uvedl, že jeho úřad - po dohodě s reprezentací vysokých škol - počítá pro příští rok s tím, že do vysokoškolských lavic usedne maximálně o 1,7 procenta uchazečů více než letos.

To představuje zhruba sedm set osob - vysoké školy však musí každý rok odmítnout přibližně šedesát tisíc zájemců.

"Dohodli jsme se v reprezentační skupině - tedy s lidmi z Konference rektorů, Rady vysokých škol a klubu kvestorů - že nárůst nebude nijak dramatický. Pokud by byl, museli bychom vysokým školám dávat na studenta menší obnos peněz, 'zředit normativy'.
A to si nikdo nepřeje," prohlásil Průša.

"Další reálné snížení dotace na jednoho studenta již nelze připustit. Už teď dostáváme málo peněz, je to na hranici únosnosti," potvrdil předseda Rady vysokých škol František Ježek z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Někteří rektoři a řada vzdělávacích expertů však tvrdí, že omezovat vysoké školy v tom, kolik přijímají studentů, nemá logiku.

"Pokud bude normativ nižší, ale škola bude moci přijmout více studentů, je to jen o mírném zvýšení efektivity výuky. Z tohoto pohledu je třeba hodnotit skutečnou potřebu nárůstu financí v situaci, kdy v učebně nesedí padesát studentů, ale šedesát," tvrdí rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

Jeho slova potvrzují údaje z čerstvé studie školských expertů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj: "Education at a Glance: OECD Indicators 2000 Edition". Z té je jasně patrné, že i země, které v rozmezí let 1990-96 nezvyšovaly peníze pro vysokoškolský sektor, nijak neomezovaly počty přijímaných studentů. Naopak: ve většině členských zemí rostou počty studentů mnohem rychleji než výdaje státu na vysoké školy.

Jde o jednoduchou matematiku: univerzita sice dostane méně peněz na jednoho studenta, ale pokud jich přijme víc, peníze se nasčítají.

"Jenže takto u nás mohou kalkulovat jen vysoké školy, o které je zájem. Ne tak nejrůznější technické školy, na něž se podle našich statistik hlásí minimum lidí," upozorňuje ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavel Zelený.

Právě zástupců technik je však v reprezentační skupině, poradním sboru náměstka Průši, nejvíce.

"Důvod je jednoduchý: je mnohem jednodušší pro porady o financích získat technicky založeného člověka než třeba filologa," vysvětluje rektor Zlatuška, taktéž člen sboru. "Nejsem sám, kdo výsledek vnímá tak, že zástupci technik ve skupině logicky hájí své zájmy a jsou v přesile. Pak se není co divit, že se každý rok bavíme o maximu přijímaných studentů."

S touto praxí se začalo v roce 1997, za úřadování ministra Jana Sokola. "Skutečně - pozastavení růstu vysokoškolských studentů jsem jako první schválil já. Bylo to na protest, že jsem nijak nemohl změnit to, jak malé peníze na školství půjdou.
Domníval jsem se, že opatření bude natolik varovným signálem, že se už situace nebude opakovat," řekl před pár dny Sokol.

Podle předběžných propočtů ministerstva školství by se tak počty studentů přijímaných na bakalářská (kratší, tříletá) studia měly v příštím roce zvýšit o deset procent, na magisterské (delší, pětileté) programy pak o pouhé procento.

Ministerstvo chce tímto nepoměrem dosáhnout toho, aby vysoké školy otevřely více bakalářských programů. Ty v tuzemsku nejsou příliš populární (tvoří asi jen jednu pětinu nabízených programů), a to především proto, že pro bakaláře neexistuje žádná odezva v platových tabulkách.

"Ačkoliv ve světě je bakalář hotový vysokoškolák, který absolvoval ucelené vysokoškolské vzdělání, snad jen zaměřené více na praxi, v tuzemsku je takový člověk považován za nedouka, který nedokázal dokončit školu," míní Sokol.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....Najdete na iDNES.cz