Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ani po nucené dovolené práce není

  16:23aktualizováno  16:23
Uherské Hradiště - Zhruba dvě stovky zaměstnanců uherskohradišťské firmy AVX se po týdnu nucené dovolené vrátilo do podniku, práce je ovšem stále málo. Firma, která vyrábí elektornické součástky - tantalové a keramické kondenzátory, proto v květnu chystá další propouštění. Podle informací odborářů to bude asi 100 pracovníků. Nadnárodní koncern AVX prožívá v posledních měsících stále větší recesi a ve svých závodech v Lanškrouně, Uherském Hradišti a Šumperku musel propustit u stovky zaměstnanců.

Nečekané volno zaměstnancům před týdnem vedení společnosti vysvětlilo problémy
s odbytem tantalových a keramických kondenzátorů. Lidem zároveň slíbilo, že do zaměstnání se brzy vrátí.

Brány závodu byly otevřené
"Ještě před hodinou jsem si tím nebyla jistá. Bála jsem se, že se u brány otočím a pojedu zase zpátky domů. Jsem ráda, že tady na nás nečekalo další nepříjemné překvapení," řekla včera krátce před šestou hodinou ranní úlevně starší žena, která do zaměstnání přijela ze Starého Města.

O práci se nebála poprvé. Firma v dubnu propustila čtyřiašedesát zaměstnanců, další budou muset odejít v květnu.

Blíží se další propuštění
Jejich počet ale odmítá vedení společnosti sdělit a s novináři nekomunikuje. Ředitel závodu Chris Seemann se omezil pouze na všeobecné prohlášení. "V budoucnu budeme pokračovat ve snižování nebo zvyšování počtu zaměstnanců," píše se v textu.

Vedení společnosti přitom už minulý týden o propouštění jednalo s ředitelem uherskohradišťského úřadu práce. Sdělilo mu termín propouštění i počet lidí, kteří z firmy odejdou.

Ředitel úřadu práce Richard Janíček už jednou odmítl interní údaje firmy zveřejnit, protože je vázán mlčenlivostí. Podobně se zachoval i včera. "Je to trochu nestandardní postup, ale respektuji přání majitelů firmy," vysvětlil ředitel.

Podle odborářů odejde sto pracovníků
Odborářka Irena Bartoňová z lanškrounského sídla firmy tvrdí, že v Uherském Hradišti není situace tak kritická jako v Lanškrouně. Tam nedávno o práci přišlo víc než tisíc lidí.

"V Hradišti by jich mělo být snad sto. Propuštění se nedá vyhnout. Naši stálí zákazníci - firmy Philips a Siemens - také propouštějí a nekupují naše výrobky," řekla Bartoňová.

Ze čtyřiašedesáti lidí propuštěných v Uherském Hradišti odešlo dvaapadesát dohodou a dostalo tříměsíční odstupné. Dalších dvanáct zatím zůstává doma s šedesáti procenty mzdy.

Kolik tam vlastně pracuje lidí?
Nejasný zůstává nynější počet zaměstnanců uherskohradišťského závodu. Ředitel úřadu práce Richard Janíček řekl, že na začátku roku v něm pracovalo patnáct set lidí.

Irena Bartoňová to popírá a mluví o jedenácti stovkách. V regionálním tisku ale uvedla, že v Uherském Hradišti pracuje třináct set zaměstnanců. Vedení společnosti odmítá údaje o počtech pracovníků sdělit.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz