Ani padesát let nestačilo k míru na Korejském poloostrově

  14:58aktualizováno  14:58
Od korejské války uplynulo už více než padesát let a Jižní Korea je s KLDR stále ve válečném stavu. Země na konci bojů v roce 1953 neuzavřely ozbrojený konflikt mírovou smlouvou, ale pouhou dohodou o příměří. Území obou států tak stále dělí demilitarizované pásmo a vztahy byly vždy, až na výjimky, prakticky na bodu mrazu.

Severokorejští vojáci střeží demilitarizované pásmo. | foto: Profimedia.cz

Korejský poloostrov se rozdělil v roce 1945, když sovětská armáda obsadila v srpnu jeho severní část a v září obsadily americké jednotky jih. O rok později vznikla na severu prozatímní vláda Kim Ir-sena a v zemi začala výstavba socialismu pod dohledem SSSR. Jižní část poloostrova o dva roky později vyhlásila Korejskou republiku.

Válka v Koreji trvala tři roky.
Ve válce zahynulo, bylo zraněno nebo pohřešováno 2,5 milionu Korejců, zemřely tisíce Američanů, příslušníků vojsk OSN a Číňanů.

Válka mezi Korejskou republikou a Severní Koreou vypukla za další dva roky. Její příčinou byla snaha Severokorejců o ovládnutí celého poloostrova. V červnu 1950 vpadla severokorejská vojska do Jižní Koreje a boje, jichž se zúčastnila i americká armáda na straně Jihokorejců, skončily podepsáním dohody o příměří. Mírová dohoda ale nebyla nikdy podepsána, což v praxi znamená, že obě země jsou ve válečném stavu.

Kim Čong-il se svým otcem Kir Ir-senem na nedatovaném snímku.
Kim Čong-il se svým otcem Kim Ir-senem na nedatovaném snímku

První oficiální kontakty mezi Korejemi začaly v roce 1971, kdy se setkali zástupci Červeného kříže obou zemí o problému rodin rozdělených válkou. Na první výměnnou návštěvu ale vyrazilo sto příslušníků rozdělených rodin až v září 1985. Druhé setkání se konalo o dalších patnáct let později, až v roce 2000. V následujících letech mohlo za svými příbuznými vycestovat 17 tisíc Korejců.

Severokorejci své zbraně s oblibou ukazují na vojenský přehlídkách.
Severokorejci s oblibou ukazují své zbraně na vojenských přehlídkách.

I přes uzavřenou dohodu o příměří se země nevyhnuly občasným provokacím a násilí. V říjnu 1983 zabil výbuch bomby v Barmě 17 členů vládní delegace Jižní Koreje, za útokem stáli údajně agenti KLDR. O čtyři roky později vyhodili dva členové severokorejské rozvědky do povětří jihokorejské letadlo, přičemž zahynulo všech 115 lidí na palubě.

Železniční spojení mezi oběma Korejemi bylo obnoveno loni v prosinci po téměř padesáti letech.
V květnu 2007 vyjel mezi oběma státy první vlak po 56 letech, KLDR ale zcela otevřela pozemní hranici s jižním sousedem až letos v březnu.

Rok 1990 přinesl na Korejský poloostrov první setkání na nejvyšší úrovni, kterého se zúčastnili premiéři obou republik. Jednání ale skončilo bez konkrétních výsledků. O rok později premiéři podepsali dohodu o usmíření, neútočení, vzájemné výměně a spolupráci. O několik dní později pak obě země parafovaly smlouvu o vyhlášení Korejského poloostrova pásmem bez jaderných zbraní.

Demolice chladící věže v Jongbjonu
Demolice chladicí věže jaderného zařízení v Jongbjonu v červnu 2008

"Velký vůdce" Kim Ir-sen zemřel v létě 1994 a do čela komunistického režimu se postavil Kim Čong-il. O tři roky později začalo v Ženevě jednání o nahrazení příměří mírovou smlouvou a v roce 2000 podepsaly země komuniké o usmíření a případném znovusjednocení. KLDR ale v 2003 oznámila, že ruší dohodu o bezjaderné zóně a o dva roky poprvé oficiálně přiznala, že vlastní jaderné zbraně. V roce 2006 pak provedla první podzemní jaderný test.

Test severokorejských raket na blíže neurčeném místě v KLDR. Nedatovaný snímek zveřejněný severokorejskou agenturou KCNA v lednu 2009.
Nedatovaný snímek zachycuje test severokorejských raket.

V témže roce začaly šestistranné rozhovory za účasti USA, Ruska, Japonska, Číny, Jižní Koreje a KLDR s cílem zastavit jaderné ambice Pchjongjangu. Severní Korea v roce 2007 výměnou za energetickou pomoc přistoupila na odstavení reaktoru v Jonbjonu a začala ho demontovat, nepředložila ale ve stanoveném termínu soupis všech jaderných aktivit. Situace se začala komplikovat.

Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety
KLDR letos v dubnu odpálila raketu dlouhého doletu Taepodong-2. Tvrdila, že je to komunikační satelit

Letos v lednu Pchjongjang oznámil, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy s jihem a v polovině května označil za neplatné všechny dohody s Jižní Koreou o společné průmyslové zóně Kesong. V dubnu KLDR odstoupila od šestistranných rozhovorů a vyhnala pozorovatele OSN z Jongbjonu. 27. května 2009 Severní Korea oznámila, že se už necítí vázána dohodou o příměří z roku 1953.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Arménský premiér Pašinjan rezignoval, chce se zbavit silné opozice

Arménský opoziční předák Nikol Pašinjan (21. dubna 2018)

Arménský premiér Nikol Pašinjan v úterý v přímém televizním přenosu rezignoval, aby otevřel cestu k mimořádným...

Ochrana hranic je naše zodpovědnost, Frontex ať vypomáhá, shodla se V4

Syrští uprchlíci míří na řecký ostrov Lesbos a vrtulník Frontexu jim létá nad...

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) by měla poskytovat jen podpůrnou funkci členským zemím EU...

Americké čarodějnice proklejí soudce Kavanaugha. Sabat má už teď vyprodáno

Kandidát do Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh vypovídá v právním výboru Senátu...

Skupina žen v sobotu prokleje soudce amerického Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Ten se ještě před uvedením do...Najdete na iDNES.cz