Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy nejsou boxovací pytel, učí policistka muže v zemi s mačetou ve znaku

  8:50aktualizováno  8:50
V africké Angole mnoho lidí stále neví, že domácí násilí je nelegální a hrozí za něj trest. Zákon, který ho zakazuje, tady totiž platí teprve od roku 2011. Díky němu stále více týraných žen přichází na policii. V provincii Bié jim pomáhá vyšetřovatelka Carla i Češi.

Angolská policistka Carla Guiembi říká, že každý týden uzavře deset případů domácího násilí. | foto: Tereza Hronová, Člověk v tísni

„Kdy jste zraněného muže viděl naposledy?“ ptá se elegantně oblečená žena ve středních letech mladíka v bílé košili. Ten se ošívá a mluví tiše. Ví, že je v průšvihu. V jeho autě našli ošklivě pochroumaného člověka.

Případ byl přidělen vyšetřovatelce Carle Guiembi. Pečlivě zapisuje výpověď do formuláře. Měří podezřelého pohledem. Carla je mezi kolegy na kriminální policii v angolské provincii Bié známá jako ta z oddělení pro domácí násilí. Dlouho ale žádné takové neexistovalo.

Angola vstává z trosek

Země na jihu Afriky patřila mezi portugalské kolonie. V roce 1975 po 14 letech gerilové války vyhlásila nezávislost, krátce poté ovšem vypukla občanská válka, která si vyžádala asi půl milionu obětí. Klid zbraní byl vyhlášen až v roce 2002. Konflikt se promítl i do podoby státní vlajky - červená barva značí krev prolitou za války, černá značí Afriku. Na tomto barevném pozadí se vyjímá mačeta, ozubené kolo a pěticípá hvězda - symboly zemědělství, průmyslu a socialismu.

I když je Angola díky zásobám ropy jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa, stále patří k zemím s velkou mírou chudoby. Čtvrtstoletí trvající boje negativně ovlivnily infrastrukturu, zdravotnictví i školství. Asi 30 % populace neumí číst a psát. Naděje na dožití je v Angole 55,6 let (v České republice 78,5 let). Podle indexu lidského rozvoje je Angola na 149. místě žebříčku ze 187 zemí. Byla prioritní zemí české zahraniční rozvojové spolupráce.

Domácí násilí je totiž možné oficiálně trestat teprve čtyři roky. Do roku 2011 neměly oběti nárok na lékařskou, finanční ani právní pomoc od státu. Málokterá týraná žena tedy na policii přišla. „Dřív týrané ženy vůbec nemluvily o tom, co se jim děje doma. Zákon jim otevřel oči. Už vědí, že si můžou říci o podporu. Ale velké změny se nedějí ze dne na den,“ popisuje policistka.

Carla pracuje u policie 20 let a až do loňska byla v oblasti velké asi jako Česká republika jediná, kdo se domácím násilím zabýval. Dnes má tři kolegy. „Snila jsem o tom, že půjdu do armády. Chtěla jsem létat helikoptérou a spouštět se dolů na laně. Pak ale přišla nabídka od policie a já jsem ji přijala. Trvalo mi pět let, než jsem začala tuhle práci mít ráda. Dnes jsem na ni pyšná. Být policejní vyšetřovatelkou, to je přeci krásná práce,“ směje se.

Na první pohled rozhodně nevypadá jako některá z hrdinek televizních detektivek, i když by jí klidně mohla být. Řeší vraždy, fyzická napadení i zanedbání péče, někdy pošle k soudu i deset případů týdně. Za svou kariéru jich uzavřela asi tři tisíce.

Důsledek domácího násilí?

V zemi, která se vzpamatovává ze čtvrtstoletí válek a několik generací v podstatě vyrostlo bez vzdělání, je na denním pořádku, že manžel napadá fyzicky svou ženu. Podle průzkumů v oblasti Bié se to děje až polovině rodin. Časté jsou i sexuální útoky a nechtěná těhotenství.

Tomu zřejmě nasvědčuje i další Carlin případ. V jedné z chudších čtvrtí angolského města Kuito se setkává s asi třicetiletou ženou. „Tady jsem se myla a pak jsem šla támhle na záchod. Při vykonávání potřeby jsem cítila jen mírný tlak, nenapadlo mě, že rodím,“ říká. Sousedi našli její brečící dítě v latríně.

Carla drží zachráněné miminko zabalené v zavinovačce a klade matce otázky. „Nikdo nevěděl, že je podezřelá žena těhotná. Je pravděpodobné, že se chtěla dítěte zbavit, protože bylo nechtěné. Je potřeba zjistit, co se přesně stalo a jakou roli hraje otec,“ vysvětluje Carla a žádá místní lidi o přesnou rekonstrukci situace.

Policistka Carla je součástí skupiny proti domácímu násilí, kterou dala dohromady česká nezisková organizace Člověk v tísni. V rámci evropského projektu propojuje v provincii Bié policii, neziskové organizace, státní správu, zdravotnická zařízení i soudy - všechny, kteří řeší násilí na ženách.

„Vyměňují si informace o případech, sdílí zkušenosti i data. Dříve nebyly jednotlivé složky koordinované,“ říká Angela Samanjono z angolské mise Člověka v tísni. Bylo tedy mnohem složitější týraným ženám skutečně pomoci. „A pak je opravdu důležitá osvěta,“ dodává. S policejní vyšetřovatelkou Carlou připravují rozhlasovou hru, která bude vysvětlovat, že útočníci páchají trestný čin a oběti zase, že mohou vyhledat pomoc.

Zemědělci šíří osvětu

Češi proto podporují i další aktivní Angolany, kteří chtějí o problému mluvit. Místí studentská divadelní skupina předvádí ve školách i na trhu ve městě Kuito drama na téma domácího násilí. Divadlo je v mnoha afrických zemích nástrojem šíření osvěty – lidé nemají běžně televizi, mnozí neumí číst, takže názorná forma je ideální.

Fotogalerie

Zapojilo se i zemědělské družstvo z obce Andulo. I když jejich prací je pěstovat kukuřici a starat se o pole, mají chuť a čas na přednášky třeba v kostele. „Hovoříme o problému s mladými lidmi, protože oni pochází z rodin, kde se domácí násilí děje. Vysvětlujeme jeho důsledky. Radíme, kam se můžou obrátit pro pomoc,“ popisuje koordinátorka Laurinda Chissanga a upozorňuje na jeden z hlavním problémů:

„Problémem je ekonomická závislost žen. Mnoho z těch, které týrá jejich manžel, mlčí. Bojí se totiž rozpadu rodiny a chudoby. Muž většinou vydělává peníze, žena se stará o děti a dům. To je potřeba změnit,“ říká.

Příkladem je její kolegyně Leopoldina, která žákům vypráví příběhy ze života. Nedávno si otevřela díky podpoře z Česka malou kantýnu na střední škole. Dnes už ví, že když bude potřeba, o své dvě děti se postará i sama. Leopoldina je důkazem, že Angola už ušla velký kus v cestě za rovnoprávností žen a mužů. Země má schopné policistky, jako je Carla, zákon proti domácímu násilí i podporu ze zahraničí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Ruské ponorky mohou přerušit podmořské kabely, varuje britská armáda

Ruská ponorka třídy Delta IV doprovází flotilu Barentsovým mořem

Šéf generálního štábu britské armády varoval, že Rusko by mohlo narušit komunikační a internetové kabely vedoucí po...

Putin a Trump diskutovali po telefonu, probírali i Severní Koreu

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při...

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru probírali...

Jiskření nad Eufratem. Americké raptory světlicemi zaháněly ruské Su-25

Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku

Dvě americká stíhací letadla F-22 Raptor podílející se na bojích v Sýrii na sebe musela světlicemi upozornit piloty...Najdete na iDNES.cz