Detail okna a Ježíše Krista s křížem v anglikánském kostele svatého Jana v...

Detail okna a Ježíše Krista s křížem v anglikánském kostele svatého Jana v Sydney | foto: Profimedia.cz

Dost už rovnostářství. Anglikánky v Sydney choťům slibují, že se podrobí

  • 20
Anglikánská církev v Sydney čelí kritice, mění totiž znění manželského slibu a žena nově bude přísahat, že se muži "podrobí". Obvykle křesťanské nevěsty slibují ženichům, že je budou "poslouchat". Arcibiskup změnu hájí tím, že se tak snaží bojovat proti destruktivnímu růstu rovnostářství a individualismu.

Ceremonii obsahující nové slůvko by měla diecéze v Sydney schválit v říjnu. Oddávající se už teď ale některých nevěst ptají: "Budeš ctít svého manžela a podrobíš se mu, stejně jako se církev podvoluje Kristu?" Nutno podotknout, že kontroverzní novinka nebude povinná a páry se mohou vzít i bez této formulky.

Přesto už vyvolala v Austrálii vlnu emocí a kritiky, píše server Telegraph.co.uk. Někteří volají i po tom, aby byla označena za ilegální, poněvadž ji neschválilo vedení anglikánské církve v zemi. Diecéze anglikánské církve v Sydney je přitom známá svým konzervatismem, nepovoluje například ani plné vysvěcení žen do stavu duchovních, což anglikánská církev normálně umožňuje.

Arcibiskup anglikánské církve v australském Sydney Peter Jensen, který je znám jako jeden z nejkonzervativnějších biskupů na světě, rozhodnutí své diecéze hájí slovy, že se tak snaží bojovat proti destruktivnímu růstu rovnostářství a individualismu.

"V posledních třech nebo čtyřech desetiletích se do společnosti vplížilo jisté rovnostářství (...) a to se stává vládnoucí filozofií," vysvětloval v australské televizi ABC News Jensen. "Prostě si myslím, že to je špatně, ničemu to nepomáhá a nakonec zjistíme, že je lepší uznat, že muži a ženy jsou jiní. Že v různých bodech máme jiné zodpovědnosti a muži budou lepšími muži, pokud to uznáme," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video