Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náš jazyk nám nezkazíte, brojí Francouzi proti invazi angličtiny

  11:48aktualizováno  11:48
Francouzi jsou pyšní na své jídlo, víno, ženy a dopustit nedají ani na svůj jazyk. Francouzština měla dosud výsadní postavení i na univerzitách, tlaky ze strany vládnoucích socialistů se to však snaží změnit. Některým Francouzům se však lingvistická invaze "les rosbifs" vůbec nelíbí.

Francouzi jsou na svou historii pyšní. Nyní bojují i proti prosazování angličtiny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Snahy levicové politické a intelektuální obce vyvrcholily před pár dny, když levicový deník Libération otiskl titulní stranu kompletně v angličtině. Vévodil jí velký titulek "Teaching in English, let’s do it (Výuka v angličtině, pojďme do toho, pozn. red.)".

Vlastenecká organizace Couriell deník okamžitě nařkla z "atlanticismu". Fabrice Rousselot a Alexandra Schwartzbrodová, kteří patří k novinářským špičkám deníků, se však proti ostré kritice ohradili. Kritici podle nich reagují jako "Asterix čelící invazi Římanů". "Skutečným skandálem není vnášení angličtiny do Francie, ale netolerance místních k jazyku Shakespeara," cituje deník server thetimes.co.uk.

Angličtina by podle vlády Francoise Hollanda měla dostat mnohem větší prostor i na univerzitách. Hlavní stoupenkyní angličtiny na školách je ministryně pro vyšší vzdělání Geneviève Fiorasová. "Musíme vyslat signál studentům z rozvojových zemí, kteří u nás nemohou studovat kvůli tomu, že nemáme skoro žádné kurzy v angličtině. Za uplynulých deset let jsme propadli ze druhé na pátou pozici v žebříčku zemí podle počtu zahraničních studentů," uvedla Fiorasová.

Návrh na úpravu legislativy sabotují i někteří socialisté

Doufá, že do roku 2017 by ve Francii mohlo studovat minimálně 15 procent studentů ze zahraničí. Dosud jich v zemi působí asi 12 procent z celkového počtu 2 382 000 studentů. Fiorasová po vládě požaduje, aby legalizovala výuku v angličtině ve všech studijních programech zahraničních univerzit. Tyto změny se však vůbec nelíbí Académie française, instituci, která dohlíží na spisovnou francouzštinu.

Proti návrhu se mimo jiné staví i někteří "rebelové" z řad socialistů. Ty vede Pouria Amirshahi, který už nyní potvrdil, že nepodpoří ani upravený návrh Fiorasové. Ta v něm ustoupila ze svých původních nároků a uvedla, že zahraniční studenti budou muset absolvovat alespoň část výuky ve francouzštině.

Amirshahi tvrdí, že návrhy Fiorasové mohou způsobit "děsivou světovou uniformitu" a varoval před "anglosaskou neoliberální hegemonií". Rebelové z řad socialistů se tak při hlasování o podpoře návrhu s největší pravděpodobností přidají ke středopravicovým poslancům. Jeden z jejich členů Jack Myard prohlásil, že "prosazování angličtiny tímto způsobem je stupidní a imbecilní".

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz