Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Angíny a virózy plní ordinace

  15:10aktualizováno  15:10
Mimořádně perné vánoční svátky prožili lékaři ve Zlínském kraji. Vše nasvědčuje tomu, že ani v závěru letošního roku si příliš neodpočinou. Tolik pacientů na pohotovostech zdravotníci nepamatují už několik let.

Zatímco před Vánocemi a během svátků lidi nejvíce trápily nepříjemné angíny, záněty nosohltanu a virózy, čekárny v posledních hodinách začínají plnit pacienti, které dostihla chřipková epidemie.

"Přichází chřipková vlna," konstatovala vedoucí lékařka pohotovosti ve Valašském Meziříčí Libuše Dvořáková. Během posledních pěti dnů na tamní pohotovosti lékaři ošetřili několik desítek lidí, podobná situace panuje v dalších městech Zlínského kraje.

"Nával lidí se po svátcích vůbec nezastavil, dokonce se dá říci, že se situace mírně zhoršuje. Zvyšuje se počet pacientů s chřipkou," konstatovala zdravotní sestra pohotovosti v Rožnově pod Radhoštěm.

Totožný stav panoval ve Valašských Kloboukách. "Chodí k nám stále víc lidí, dokonce třeba i celé rodiny. Jen za sobotu tady bylo jedenašedesát pacientů, což nepamatujeme. Nestačili jsme se během dne ani najíst. Všechno jsou to virózy, angíny, záněty nosohltanu, hrtanu, nachlazení. Tolik lidí už dlouho nepamatuju," konstatovala zdravotní sestra tamní pohotovosti.

Zdravotníci očekávali, že během svátků se může začínající chřipková epidemie i počet respiračních nemocí zmírnit. Zmýlili se. "Děti nechodí do školy, v autobusech a vlacích jezdí mnohem méně lidí, takže jsme předpokládali, že by se mohla situace zklidnit. Stal se ale pravý opak. Zřejmě za to paradoxně mohou právě svátky, negativní roli sehrály přeplněné kostely při vánočních mších," uvedl zlínský lékař Jaroslav Matyáš.

Jen výjimečně se lékaři letos setkávali s typicky vánočními příhodami, jako jsou zažívací potíže či bolesti žlučníku z přemíry jídla a pití nebo zapíchnuté rybí kosti z vánočního kapra. "Měli jsme tu jen tři případy bolesti břicha, kosti žádné, prakticky sto procent případů jsou respirační onemocnění," popsala situaci na svém pracovišti zdravotní sestra z pohotovosti ve Valašských Kloboukách.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz