Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Angela Merkelová: S odpůrci globalizace mluvím též

  14:05aktualizováno  14:05
Německá kancléřka, kterou loni časopis Forbes zvolil nejmocnější ženou světa, hostí v těchto dnech summit zemí G8. Chce se s jeho účastníky zamyslet, jak zařídit, aby se Země do roku 2050 oteplila jen o dva stupně Celsia.

Angela Merkelová s dalšími státníky na summitu G8 | foto: Stephen HirdReuters

Německá kancléřka Angela Merkelová v německém Heiligendammu přivítala sedmičku nejvyšších představitelů světových ekonomických velmocí. To, o čem budou jednat na summitu G8, který doprovázejí bouřlivé demonstrace, sdělila týdeníku Spiegel. Jedním z hlavních témat bude i protiraketová obrana, kterou Američané chtějí vybudovat v Česku a Polsku.

Jaký je váš postoj k plánovanému americkému protiraketovému štítu?
Musíme vidět, kdo je opravdová potenciální hrozba. Za takovou považuji Írán, ale také další země. Ohledně vztahů s Ruskem sázím na spolupráci. Jedna věc je jasná: tento systém není namířen proti Rusku. Nejlepší by bylo, aby Rusové byli do projektu zahrnuti.

Co to znamená „zahrnuti“?
Neznamená to jen ruský souhlas s obranným systémem, ale i jejich spolupráci. Například bychom se mohli pokusit vyrobit některé součásti systému společně. Testy by se měly provádět transparentně a mohla by se vyměňovat data. Upřednostňuji spolupráci, abychom odstranili nedorozumění a předsudky.

Američané a Rusové se hádají o Kosovo. USA chtějí, aby Kosovo co nejdříve získalo nezávislost na Srbsku, Rusové jsou silně proti. Jaký by měl být podle vás kompromis?
Spory o Kosovo nejsou jen mezi Rusy a Amerikou, ale i mezi Ruskem a Evropskou unií. Musíme najít, jaký je ještě prostor k diskusi. Je čas si pospíšit. Rychle musíme přijmout řešení.

Skupina G8 staví na svých demokratických hodnotách. V Rusku jsou přitom vražděni kritičtí novináři, opozice je brutálně potlačována. Patří ještě Rusko do tohoto klubu demokratických států?
Rusko samozřejmě patří mezi státy G8. Některé události však posuzujeme kriticky. Rusko je nepopiratelně jedním z nejdůležitějších aktérů na mezinárodní scéně, důležitá ekonomická velmoc, důležitá surovinová mocnost. Při všech rozdílných postojích považuji za velmi důležité, že ruský prezident patří mezi účastníky summitů G8.

Kde se nachází pozice Německa ve vztazích s USA a Ruskem?
S Ruskem máme strategické partnerství, které chceme zintenzivnit, ale transatlantické spojení je pro mě nadále něco speciálního. Vždyť se vyvíjelo po desetiletí.

Dá se tomu rozumět tak, že Američané jsou pro Němce přáteli, zatímco Rusové partnery?
Mezi Ruskem a Evropou jsou větší rozdíly než mezi Evropou a USA. Věřím, že ruský prezident to vidí podobně.

Dá se ještě snít o „Spojených státech evropských“?
Buďme realisté. Nyní nepotřebujeme snít o Spojených státech evropských. Během německého předsednictví EU jsem se snažila, aby ostatním byla zřejmá naše jednota, a bránila jsem se všem pokusům o štěpení EU. Pro mě cesta k evropskému sjednocení nemá alternativu.

Setkáváte se při jednáních Unie s přesvědčenými Evropany? Či jsou mezi nimi spíše nacionalisté, kteří se naučili argumentovat evropsky?
EU není žádný stát, ale všichni máme společné evropské zájmy. Samozřejmě máme nadále německé zájmy, Francouzi mají francouzské a Poláci polské. Evropa ale musí při rozhodujících otázkách zůstat solidární a odložit naše národní potřeby. Jinak nebude Evropa nikdy fungovat.

Bude hrát uranový konflikt s Íránem na summitu nějakou roli?
Jistě se o tom bude mluvit, ale samo vyjednávání proběhne až v OSN.

Bude se diskutovat i o přísnějších ekonomických sankcích vůči teheránskému režimu?
Hovořit hodláme o obou přístupech: o hospodářských sankcích i o obnovení nabídek k rozhovorům, které opakovaně a velmi vážně navrhujeme.

Írán vážně vyjádřil zájem o německou rychlodráhu Transrapid. Myslíte si, že je dobré pomáhat Íránu touto technologií?
Jasně říkám ne. Považuji takovou pomoc zemi, jejíž prezident neochvějně opakuje své přání zničit Izrael, za neakceptovatelnou.

Jak to vypadá s vaším ctižádostivým cílem zpomalit oteplování tak, aby se k roku 2050 průměrná teplota Země zvedla jen o dva stupně Celsia? Dá se o tom ještě s prezidentem Bushem, který je vaším politickým přítelem, mluvit?
O ochranu klimatu se bude bojovat do poslední minuty. U Američanů oceňuji pokrok v uznání, že klimatická změna je proces z velké části způsobený lidmi. Rozdílné výchozí pozice v tom, jak globálnímu oteplování zamezit, máme už dlouho. Amerika bude prosazovat novou techniku a nová biopaliva. My Evropané jsme přesvědčeni, že motorem pro změnu má být mezinárodní dohoda na cílech a konkrétních opatřeních na omezení emisí.

Bush navrhuje méně striktní alternativu ke Kjótskému protokolu (dohoda OSN zavazující signatáře k omezení emisí CO2, USA ji neratifikovaly). Neberete to jako urážku pro Německo?
Takto bych to neinterpretovala. Musíme najít náhradní dohodu za Kjóto, jeho platnost končí v roce 2012. Jednání zatím nejsou ukončena. Ani tento týden nečekám vyřešení problému.

Nebude nakonec dohodnuto, že stačí omezit nárůst průměrné teploty v roce 2050 místo na oněch slibovaných dvou na čtyři stupně?
Ne. To by bylo přesně to, co nazývám „líný kompromis“.

Kritici summitů namítají, že bohaté národy neplní své sliby pomoci pro Afriku, které daly minule.
Za Německo mohu jenom říct, že naše zahraniční pomoc stále roste. Ale ještě bych ráda mluvila o tom, co je skutečně smysluplná pomoc. Co musí tamní vlády samy zajistit? Který druh pomoci má trvalý dopad? Budování škol, nemocnic, nebo demokratických institucí? Má se umístění německé armády v Kongu jako pozorovatelů místních voleb považovat za část pomoci?

Lidé se v Heiligendammu ve velkém shromažďují. Protestují proti tomuto setkání a proti současné politice...
Mám na to jiný pohled. Naladění velké části demonstrantů se změnilo. Není už jen negující nebo rovnou odmítavé, nýbrž konstruktivní. Politika se nemůže uzavřít, když chce společnost něco říct. Musí být připravena přijímat kritiku. A proto je každý příspěvek k debatě vítán.

Proč pak podobné diskuse oddělují zábrany? Nebylo by rovnou lepší podobné schůzky organizovat na nějakém vzdáleném ostrově?
Je možné se vydávat na stále opuštěnější místa. Mohli bychom se také setkávat v newyorském sídle OSN, kde jsou na rozsáhlá bezpečnostní opatření zvyklí. Ale to by se mi zdálo velice umělé. Jsem pro to zůstat v blízkosti lidí, i když demonstrují.

Dojde k rozhovoru mezi hostitelkou summitu a lidmi před plotem?
Na žádnou demonstraci jistě nepůjdu. Ale v minulých týdnech jsem mluvila s mnoha kritiky globalizace. Mnoho z těchto lidí bych bez summitu nikdy nepoznala.

(rozhovor je redakčně krácen)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz