Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

  12:21aktualizováno  18. června 11:45
Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí, přesto zůstává podivně apatická. Poučení hledá v četbě historických knih, píše časopis Spiegel s odkazem na dobře informované zdroje.
Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018) | foto: Profimedia.cz

Angele Merkelové se ten den zatřpytily v očích slzy, vzpomíná v knize „The World As It Is“ bývalý bezpečnostní poradce Baracka Obamy Ben Rhodes na poslední návštěvu svého šéfa v Berlíně.

Bylo devět dní po volebním triumfu Donalda Trumpa a kancléřka Obamovi sdělila, že bude opět kandidovat. Kvůli Trumpovi. Někdo se musí postavit na obranu liberální demokracie. „Je úplně sama,“ prohlásil tehdy ke svému poradci odcházející šéf Bílého domu.

Také list Spiegel s odkazem na zdroje z kancléřství uvádí, že kdyby prezidentské volby vyhrála Hillary Clintonová, Merkelová už by do dalšího volebního klání nešla. Ostatně německá média si na začátku kampaně všímala, že působí unaveně. Nakonec ovšem volby opět vyhrála a po šesti měsících nečekaně složitých jednání sestavila vládu.

Problémy, kam se podíváš

Z jejího pohledu se svět od rozloučení s Obamou nepochybně posunul k horšímu. Trump se ke svým evropským spojencům chová spíše jako k nepříteli. I přes úpěnlivé prosby Merkelové a Emmanuela Macrona vycouval z jaderné dohody s Íránem a uvalil cla na dovoz evropského hliníku a oceli, což evropští lídři vnímali jako otevřenou urážku. 

Evropská unie navíc prochází hlubokou krizí. Británie odchází. Vlády v Itálii se chopili nevypočitatelní populisté, kteří voličům naslibovali hory doly a dalším zadlužováním ohrožují projekt společné evropské měny. Putinův obdivovatel Viktor Orbán si upevnil moc nad Maďarskem a nachází spojence ve Varšavě, Vídni, Mnichově, Lublani i Římě.

Rusko přestálo nejhorší ekonomickou krizi a nyní na fotbalovém šampionátu ukazuje světu svoji přívětivou tvář. Čína dokázala, že ekonomické prosperity a postavení světové velmoci lze dosáhnout i bez demokracie a za pomocí moderních technologií buduje Velkého bratra, o kterém se Orwellovi ani nesnilo. 

„Vítejte do roku 2018, kdy si připomínáme sto let od první světové války a noříme se do nostalgických vzpomínek na půl století staré rebelie roku 1968. Ale náš současný mezinárodní pořádek se rozpadá,“ píše v komentáři pro The New York Times Sylvie Kauffmannová.

Vzpomínky na třicetiletou válku

Také Angela Merkelová se v posledních měsících podle Spiegelu čím dál častěji obrací do historie. Zdroje listu uvádějí, že s diplomaty i spolustraníky několikrát hovořila o Augšpurském míru z roku 1555, který v Německu ukončil první fázi krvavého konfliktu mezi katolíky a luterány.

Křehký mír vydržel třiašedesát let. Jenže v roce 1618, tedy přesně před čtyřmi sty lety, vypukl konflikt, který Evropa do té doby nezažila. Třicetiletá válka po sobě zanechala miliony mrtvých a totálně zdevastovaný kontinent. Značné části Německa, Itálie a Čech proměnila ve vyrabovanou a vylidněnou pustinu.

8. června 2018

Augšpurský mír Merkelové připomíná, jak je poválečné uspořádání světa křehké a jak snadno může naši civilizaci se všemi jejími aliancemi a smlouvami smést nečekaná válečná pohroma, píše redaktor Spiegelu René Pfister, který Merkelovou doprovázel na jejích nedávných cestách do Číny a USA. „Následující dekády ukážou, nakolik jsme se poučili z historie,“ prohlásila nedávno kancléřka po obědě s Trumpem. 

Podobně hovořila i v lednu v Davosu, kde připomínala sto let do konce první světové války. „Byla to určující katastrofa 20. století. Další následovaly. Tehdejší politici jako náměsíčníci nakráčeli do příšerné situace. Dnes, kdy je na světě méně a méně pamětníků druhé světové války se musíme ptát, jestli jsme se z historie skutečně poučili,“ prohlásila.

Podle některých novinářů byla ostatně za jejím otevřením hranic uprchlíkům v roce 2015  snaha odčinit nacistická zvěrstva za druhé světové války. Merkelová na svém vstřícném přístupu trvala, i když přišla o podstatnou část voličů. A nyní se kvůli zbytkům své imigrační politiky pustila do ostrého sporu s ministrem vnitra Horstem Seehoferem a média otevřeně píší o nejhorší krizi ve vztazích mezi její CDU a bavorskou CSU.

Staré dobré časy se nevrátí

Merkelovou podle Pfistera rozhodně nelze obvinit z toho, že by trpěla přehnaným optimismem. Zatímco řada německých politiků věřila, že Trump se po nástupu do funkce zklidní, kancléřka od začátku tušila, že hodlá splnit všechny své předvolební sliby - bez ohledu na to, jak jsou šílené.

Její výhled do budoucnosti je nepochybně chmurný a pro Pfistera je proto o to spíš nepochopitelné, že v této situaci zůstává poměrně apatická. Od chvíle, kdy Trump začal Němce plísnit za malé příspěvky na obranu, už se několikrát nechala slyšet, že Evropa musí převzít svůj osud do vlastních rukou. Ale zatím to nevypadá, že by to myslela příliš vážně.

Emmanuela Macrona sice nedávno plácala po zádech jako spasitele jednotné Evropy, ale zároveň jí celých devět měsíců trvalo, než velice vágně zareagovala na jeho vizionářský projev z loňského září, v němž nastínil svoji představu reforem EU - a to i za cenu vytvoření dvourychlostní Evropy (psali jsme zde: Pomalí by v EU neměli zdržovat rychlé, prohlásil Macron).

10. května 2018

Merkelová se během dvanácti let v čele Německa osvědčila jako trpělivá a pragmatická vyjednavačka, která i v těch nejvypjatějších chvílích dokáže zprostředkovat kompromis. Nikdy však nebyla velkou rétorkou, která by dokázala nadchnout davy pro svoji vizi. Ale podle Pfistera by právě to možná nyní Evropa potřebovala. 

Sylvie Kauffmannová si myslí, že Trump Evropanům otevřel oči, když jim dal jasně najevo, že Amerika už na ně nebude brát ohledy. A tak to zůstane i v budoucnu, až Trump v Bílém domě nebude. „Evropští lídři by se chtěli vrátit do starých dobrých časů, kdy se USA o všechno postaraly. Tehdy byli v bezpečí. Ale to se nestane,“ cituje francouzského europoslance  Arnauda Danjeana.

Evropa tak podle Kauffmannové nemá jinou možnost, než se postavit na vlastní nohy. „Německo a Francie by se nyní opět měly ujmout vedení, stejně jako to udělaly krátce po druhé světové válce,“ vzkázala do Berlína šéfkomentátorka francouzského deníku Le Monde.

14. března 2018

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...