Školníci a kuchaři dostanou přidáno, slíbil školským odborům Babiš

  12:38aktualizováno  12:46
Nepedagogičtí pracovníci, tedy například školníci, účetní nebo kuchaři, dostanou od ledna 2019 přidáno o 10 procent, slíbil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání se školskými odbory. Domluvili se také na růstu platů pro učitele o patnáct procent.

Premiér Andrej Babiš (12.červenec 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Babiš tak vyslyšel slova ministra školství Roberta Plagy (ANO), který návrh na růst mezd nepedagogických pracovníků o 10 procent zveřejnil ve čtvrtek. Původně měly platy nepedagogických pracovníků vzrůst o šest procent, což školské odbory odmítaly.

„Premiér si nechal udělat vyhodnocení nejhůře odměňovaných pracovních kategorií a u nepedagogů mu vyšlo, že jsou na tom s platem velmi špatně. Takže podpořil návrh ministra školství, aby se růst z 6 procent posunul na 10 procent,“ sdělil iDNES.cz předseda školských odborů František Dobšík.

Babiš na Twitteru oznámil, že se dohodl se školskými odbory. Od začátku příštího roku se tak navýší platy učitelům o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent.

24.srpna 2018 v 12:14, příspěvek archivován: 24.srpna 2018 v 12:45

Dohodli jsme se dnes se školskými odbory, že od 1. 1. 2019 navýšíme učitelům platy o 15 % a nepedagogickým pracovníkům o 10 %. Držíme dohody, které jsme pracovníkům ve školství dali. Kvalita vzdělání a spokojení učitelé a další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti.

Zástupci vlády odbory ujistili, že rozpočet počítá s růstem platů učitelů o 15 procent od ledna 2019. Rozpočet školství by se tak v příštím roce měl zvýšit o 26,4 miliardy korun, celkově tedy vyjde 195,5 miliardy korun. 

„Minulý týden jsme premiérovi poslali dopis, jestli dohody, které jsme měli s ministrem školství a ministryní financí Alenou Schillerovou platí, takže je oba k jednání přizval. Chtěli jsme vědět, zda rozpočet počítá s prostředky na zajištění reformy financování nebo financemi na inkluzi, a byli jsme ujištěni, že tyto peníze v rozpočtu jsou, takže dohoda platí,“ dodal Dobšík.  

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí bere polovina školníků měsíčně méně než 18 412 korun, vedoucí školních jídelen méně než 23 187 korun. Průměrná mzda se přitom pohybuje okolo 29 504 korun za měsíc. 

Nízký plat stojí pravděpodobně také za tím, že se školy napříč republikou potýkají s nedostatkem nepedagogických pracovníků.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Hamáček nevidí důvod pro nedůvěru vládě, ale líbila by se mu bez Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka by bylo lepší, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Andreje Babiše....

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Najdete na iDNES.cz