Premiér Andrej Babiš se 24. října 2018 v Londýně setkal s britskou premiérkou...

Premiér Andrej Babiš se 24. října 2018 v Londýně setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou. | foto: ČTK

Babiš položil v Londýně věnce na počest obětem války. Setkal se i s Mayovou

  • 25
Premiér Andrej Babiš ve středu po poledni zahájil pracovní návštěvu Británie. S premiérkou Theresou Mayovou plánoval mimo jiné hovořit o aktuálním stavu jednání o odchodu Británie z Evropské unie a o bilaterální spolupráci. Hlavním cílem návštěvy však mají být oslavy 100. výročí založení Československa.

Babiš před odletem z Prahy zdůraznil, že brexitová vyjednávání s Londýnem se vedou na úrovni Evropské unie a že hlavním cílem jeho návštěvy jsou oslavy 100. výročí založení Československa. 

„Problém brexitu nyní spočívá v nedořešeném režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem,“ potvrdil Babiš českým novinářům před cestou do britské metropole. „Jinak je všechno domluveno,“ podotkl. 

Dodal, že z jednání mezi EU a Londýnem má „dobrý pocit“ a že hlavní vyjednávač EU o brexitu Michel Barnier má plnou podporu Prahy. „V tuto chvíli nemáme žádné obavy, ale musíme samozřejmě počítat i s alternativou brexitu bez dohody,“ shrnul Babiš.

Česko podle něj klade důraz mimo jiné na zajištění veškerých práv českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících v Británii. „Je jasné, že naší prioritou je, aby naši lidé, kteří pracují ve Velké Británii, měli stejné podmínky jako doposud, a aby náš byznys pokračoval ve stejném rozsahu, a možná ve větším rozsahu,“ řekl Babiš.

Věnec pro válečné hrdiny

V Londýně šéf české vlády nejdříve zamířil do finanční čtvrti City na setkání s místním starostou Charlesem Bowmanem. Ten pro českého hosta pořádá pracovní oběd v Guildhall, historické budově radnice City.

Odpoledne český ministerský předseda položil dva věnce u londýnského památníku bitvy o Británii, které se v roce 1940 zúčastnili i čeští piloti. Památník je umístěn v centru Londýna na nábřeží Temže, naproti vyhlídkovému kolu známém jako Londýnské oko. 

Památník je poctou i 88 československým účastníkům bojů proti německému letectvu. Jsou na něm uvedena jejich jména stejně jako jména všech dalších vojáků, kteří se na operacích v létě a na podzim roku 1940 nad Británií a Lamanšským průlivem podíleli v řadách britského Královského letectva (RAF). 

Pod tabuli se jmény československých hrdinů položil Babiš za všeobecného zájmu kolemjdoucích a turistů věnec z vlčích máků.

„Jsou tu jména 2937 příslušníků RAF. Královské letectvo tu uvedlo jména těch, kteří během bitvy o Británii od 10. července do 31. října 1940 vzlétli alespoň jednou,“ uvedl vojenský přidělenec v Londýně Jiří Nědoba, který českého premiéra u památníku provázel.

Zatím poslední bilaterální pracovní návštěva předsedy české vlády v Londýně se uskutečnila v únoru 2012, kdy byli premiéry Petr Nečas a David Cameron. Británie je významná mimo jiné pro české exportéry, pro které je čtvrtým nejdůležitějším odbytištěm.

„Jenom Josef František během 27 dnů v září 1940 sestřelil 17 nepřátelských letadel,“ upozornil na jméno jednoho z nejzvučnějších českých leteckých es.

Babišovi pak Nědoba ukázal také znaky dvou československých perutí, (310. a 312.), které jsou na památníku také vyobrazeny.

Od pomníku hrdinů z bitvy o Británii zamířil na české velvyslanectví na setkání s českými občany žijícími ve Spojeném království.

Návštěva Mayové

Vrcholem politické části jeho středečního programu bylo podvečerní přijetí u britské premiérky Theresy Mayové.

Babiš po setkání s britskou premiérkou novinářům řekl, že ohledně dohody Británie o jejím odchodu z EU zůstává stále optimistou. Premiér rovněž zdůraznil, že z českého hlediska je důležité, aby kvůli brexitu nedošlo ke zhoršení pozice Čechů žijících a pracujících v Británii.

„Stále věřím, že dohoda je možná,“ řekl českým novinářům po schůzce s Mayovou. Český premiér vyjádřil radost nad tím, že měl možnost s Mayovou hovořit v době, kdy je třeba dokončit dohodu o brexitu. Podle Babiše je hotovo devadesát procent dohody. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku.

Premiér označil Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi.

Kultura na závěr

Babiš jednodenní návštěvu Londýna zakončil návštěvou slavnostního koncertu České filharmonie, který se konal při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. 

Na koncert premiéra doprovodila manželka Monika, která měla během odpoledne separátní program. Navštívila nadaci dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital for Children a setkala se se zástupci českých škol z Londýna, Bristolu, Birminghamu a Manchesteru.

Koncertu v londýnské Královské akademii hudby se účastnil také ministr kultury Antonín Staněk.

Čeští filharmonici se představují londýnskému publiku ve středu a ve čtvrtek v rámci takzvaného Českého týdne, který připravila česká ambasáda jako připomínku 100. výročí vzniku Československa.

„Je to vyjádření našeho národa a naší stoleté spolupráce,“ prohlásil Babiš před koncertem. Doplnil, že rád navštěvuje hudební festivaly a „možná 30 let“ se osobně zná s houslistou Václavem Hudečkem.

Pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova si čeští filharmonici na středeční večer pro náročné londýnské publikum připravili slavný Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Symfonii č. 7 Antonína Dvořáka a také předehru k opeře Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany.

Sólového partu violoncellového koncertu, který měl světovou premiéru právě v Londýně v roce 1896, se ujala uznávaná Američanka Alisa Weilersteinová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video