Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Anarchisti brojili proti NATO hlukem

  19:19aktualizováno  19:19
Nejsilnější protest proti NATO prošel Prahou, jak když másla odkrajuje. Pochodovalo zhruba 1500 lidí. Okružní cesta trvala čtyři a půl hodiny. Skončili tam, kde začali - na Náměstí Míru. Po cestě několikrát otestovali pohotovost policistů, když zkusili proniknout ke Kongresovému centru. Do střetu s policií ale nešli.

Před rozpuštěním protestu kolem půl sedmé večer mluvčí Československé anarchistické federace Ondřej Slačálek zhodnotil průběh demonstrace. "Dokázali jsme, že nám nejde o rozbíjení výloh, ale že chceme veřejně vyjádřit protest proti politice NATO," zdůraznil.

Dav při poklidném pochodu metropolí zastavoval dopravu. Podle policejních odhadů čítal 1500 až 2000 hlav. Z Náměstí Míru se po ukončení demonstrace trousí malé skupinky. Zatím nejhlučnější zůstávají Poláci.

Slačálek při projevu kritizoval i politiku NATO, které zasahuje do válek a výsledek je pak horší, než kdyby nezasáhlo. "Zůstávají za ním tisíce mrtvých civilistů," řekl davu.

Krátce před tím, než demonstranti opět zaplavili Náměstí míru, obkroužila náměstí kolona limuzin s delegáty. Anarchisti hlasitě pískali.  

Když odpůrci NATO opustili Nusle a nabrali směr do centra Prahy, musela policie před nimi rychle vyklízet ulice a odklánět dopravu. Na Karlově náměstí a v širokém okolí zkolabovala tramvajová doprava. Podle zpravodajů se zmatení lidé obraceli na policisty, zda jejich tramvaj přijede. Je třeba nechat projít demonstraci, zněla odpověď.

DÁLE ČTĚTE

Pětatřicetiletý bezdomovec chtěl kolem 18. hodiny skočit z Nuselského mostu.
více ZDE

Anarchisti tápali, koho následovat
Řada anarchistů si během protestu stěžovala na špatnou organizaci. Není prý jasné, kdo určuje směr pochodu a vázne komunikace se zahraničními kolegy. Jiní však namítali, že anarchisté nemohou mít lídra, protože by tím popřeli vlastní ideologii.

Když dav procházel Křesomyslovu ulici, udělali demonstranti zhruba 15 metrů před čelem průvodu řetěz. Organizátoři vyzvali tlampači novináře, aby se k nim nepřibližovali. "Vážení novináři, nechcete informace," skanduje dav, "běžte domů! Chcete se bavit!"

On-line reportáž
(přesná trasa pochodu)

Fotografie z ulic

Ohlášené demonstrace

Webkamery

Policie se snažila demonstrantům zatarasit Jaromírovu ulici a odvést dav do Sekaninovy. Nezdařilo se jí to. Průvod tak prošel Ostrčilovo náměstí a pokračoval ulicí Na Slupi. Tam se anarchisti rozestoupili a pustili dvě sanitky.

Někteří protestující se s sebou přivezli basy s pivem. V Jaromírově ulici si několik anarchistů koupili svačinu ve večerce se symboly pepsi.

Vedení policie je spokojeno

Všechno zatím probíhá tak, jak má, řekl ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci.

Osvědčily se podle něho i kontroly hranic a silnic. "Vnitro nemá žádné informace o případném teroristickém útoku," doplnil.

Policejního prezidenta Jiřího Koláře těší, že zahraniční státníci i média mohou v klidu sledovat summit a ne demonstrace v ulicích. Věří, že se podaří zajistit další klidné pokračování summitu.

"Probíhající protesty jsou pokojné vyjádření názorů malých skupin, které mají nekonfliktní průběh," řekl policejní šéf.

Na otázku, proč není v ulicích 12 tisíc demonstrantů, které vnitro čekalo, Gross odpověděl: "Naše preventivní opatření minimalizovala počet zahraničních odpůrců. Řada z nich si pod jejich tlakem příjezd do Česka rozmyslela."

Nuselský most policie chránila kordonem
Kolem jedné hodiny se demonstranti poprvé pokusili proniknout ke Kongresovému centru. Nuselský most ale přehradili policisté. Podle mluvčího anarchistů Ondřeje SLačálka uzavření cesty policií dokumentuje stav společnosti. "Ačkoliv demonstrace na Nuselském mostě byla včas oznámena, anarchisté se na něj nemohou dostat," prohlásil. Proto se Slačálek obrátil směrem k náměstí Míru na ohlášenou demonstraci.

Anarchisti nečekaně minuli most
Rozdělený dav anarchistů se před půl pátou spojil a zamířil do Nuslí. Proti očekávání se tak vyhnul Nuselskému mostu. Z Bělehradské ulice se anarchisti vydali na náměstí bratří Synků. K hlavnímu davu se nabalovaly menší skupinky.  Ať žije mezinárodní solidarita, skandovali.

Po 16. hodině vyrazil z Náměstí Míru dva průvody. Anarchisté tak dorazili do Nuslí ve dvou proudech. Menší část se stočila a zamířila k Nuselskému mostu. Nakonec k němu ale nedorazila a připojila se k ostatním. Větší skupina, asi pět stovek lidí, se vydala po Bělehradské ulici.

Policisti demonstrantům zatarasili Rumunskou ulici kordonem ve dvou řadách. Nicméně reagovali na tlak demonstrantů a pomalu před čelem davu ustupovali. Na rohu s Bělehradskou stálo i vodní dělo. 

Zároveň k Nuselskému mostu zamířilo šest avií s těžkooděnci, pět policejních vozů a vodní dělo.

Na klidné čelo průvodu po čtvrté hodině zaútočili za křížením ulic Bělehradská a Koubková provokatéři v černých kuklách z řad anarchistů. Policii se podařilo oba tábory oddělit. Demonstranti skandovali: Policie ven!

Organizátoři tu přečetli zúčastněným oficiální prohlášení v angličtině. Jeho obsah se dá shrnout do věty: "Elity NATO už rozhodly, že nás budou považovat za své sluhy, my je ale nikdy nepřijmeme za své pány!"

Začátek protestu byl váhavý
Přes váhavý začátek protestu se nakonec kolem půl třetí odpoledne na náměstí Míru sešlo na osm stovek anarchistů. Zpravodaj iDNES v davu zaslechl kromě angličtiny, italštiny a španělštiny i hebrejštinu.

Demonstranti rozdávali časopis a noviny A-Kontra. Přinesli i maketu tanku se zauzlovanou hlavní a malý sklad materiálu včetně obvazů.

Od dvanácti hodin měla na náměstí dunět hudba, ale bylo ticho. Organizátoři tvrdí, že policie při středeční demonstraci u Obecního domu propíchala pneumatiky vozu se sound-systémem.

Skupinky přicházely ze všech stran. Například na osmdesát anarchistů z východní Evropy se k jádru protestu přidalo z Václavského náměstí, cestou zablokovali vjezd na magistrátu. Provázeli je policisté.

Na "seřadiště" přišli i zástupci hnutí REVO, kteří ve středu proti politice NATO protestovali po boku komunistů.

Policie hrubě zasáhla proti fotografovi
Na Tylově náměstí před třetí odpoledne policie podle zpravodaje MF DNES nevybíravým způsobem perlustrovala Jana Šibíka, fotografa týdeníku Reflex. Policistům se nelíbilo, že fotografuje, když kontrolují anarchistům doklady.

Mluvčí anarchistů byl s účastí spokojen
Anarchisté se scházeli pomalu. "Větší účasti zabránila policejní represe," řekl iDNES před druhou hodinou mluvčí Československé anarchistické federace Ondřej Slačálek. Hodně lidí se podle něj leklo, ale i tak je celkem spokojen.

Vždy připraveni
Policie přehradila Lumírovu ulici, která vede z Ostrčilova náměstí ke Kongresovému centru, mohutným kordonem dvou stovek těžkooděnců. Právě v těchto místech se před dvěma lety při zasedání MMF odehrály nejtěžší střety demonstrantů s policií.

Za kordonem má policie velké zázemí. Jsou tam dva stany i s kuchyní, parkuje tam asi stovka policejních volkswagenů. Za těžkooděnci jsou tři skupiny po šedesáti mužích připravených k zásahu. Nakonec to všechno nebylo potřeba.

Plán oblasti, kudy mohou vést pochody demonstrantů během summitu NATO.

Autoři: ,


ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz