Soud se skupinou anarchistů viněných z přípravy teroristického útoku na vlak...

Soud se skupinou anarchistů viněných z přípravy teroristického útoku na vlak (2. srpna 2016) | foto: Michal Šula, MAFRA

Byla by klika, aby to prohořelo. Soud přehrál odposlechy anarchistů

  • 11
Pětice lidí obžalovaných z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem se v pondělí vyjadřovala k prostorovým odposlechům, které pořídili policisté při vyšetřování. Je na nich slyšet, jak se domlouvají na zakopání zápalných lahví nebo na útoku na policisty při zásahu ve squatu Cibulka.

Soudkyně Městského soudu v Praze Hana Hrnčířová nechala v pondělí přehrát prostorové odposlechy z března 2015, kdy podle obžaloby Petr Sova, Martin Ignačák a další obžalovaní plánovali podpálení nákladního vlaku pomocí Molotovových koktejlů. Hovory zaznamenala policie, která v té době měla mezi anarchisty dva své agenty.

Na většině přehraných záznamů vystupuje jako nejaktivnější člověk Sova. Plánuje například to, jak najít vhodné místo na zakopání zápalných lahví. Anarchisté je podle obžaloby chtěli mít připravené proti policistům při vyklízení squatu Cibulka v Praze. Hodlali je hodit na auta policie nebo bezpečnostní agentury. „My bysme v klídku zvejšky poslali jednu flašku,“ zaznělo v odposlechu.

Anarchisté počítali s tím, že by je při případném zákroku policie proti Cibulce přišlo podpořit více lidí. Sova na odposlechu řekl, že on a jeho pomocníci by se museli „zamíchat mezi ty podpůrný lidi“ a zaútočit na policejní vozy. Zachycený hovor obsahuje rozvažování, jak to udělat co nejefektivněji, ale i to, zda by nebyli ohroženi příchozí lidé. Sova nakonec navrhl, že lepší by bylo „auto jen podlejt a zapálit, aby to neblaflo“. Následovala debata o tom, zda octavie mají plechové, nebo plastové nádrže. „Na 90 procent by se nic nestalo. To by byla neskutečná klika, aby to prohořelo,“ usoudili anarchisté.

Obžalovaní tvrdí, že je do akce tlačili agenti

Sova u soudu řekl, že z plánování je patrné, že se nemělo nikomu nic stát, a že se akce proti policejním autům měla omezit na urážení ventilků. I takový návrh v odposleších zazněl, ale nebyl jediný.

Zaznamenané hovory se týkají částečně i největšího útoku, který podle obžaloby skupina anarchistů plánovala. Podle vyšetřovatelů chtěli vyhodit do povětří vlak s vojenským materiálem jedoucí po trase mezi Berounem a Prahou. Sova ale uvedl, že k tomuto kroku je směřovali dva agenti, které na ně policie nasadila.

„Jejich snaha zaměřit nás na útok na vlak je patrná,“ řekl v pondělí soudu Sova. V odposlechu navrhoval další možnost útoku, a to na telefonní centrálu. Podle jeho mínění by tento čin vyřadil z provozu bankomaty nebo terminály Sazky. Agenti to ale podle něj nereflektovali, snažili se pokročit v plánování vlakového útoku.

Spolu se Sovou a Ignačákem jsou obžalované také tři mladé ženy, Radka Pavlovská, Katarína Zezulová a Alexandra Ščambová. V krajním případě hrozí hlavním obžalovaným až 20 let vězení. Podle vyšetřovatelů připravovali teroristický útok. K tomu se pojí další, méně závažné trestné činy, jako nenahlášení trestného činu.

V uplynulých měsících se už soud seznámil s mnoha dalšími důkazy. Je z nich zřejmé, že obžalovaní skutečně připravili lahve se zápalnou směsí a že si jejich účinnost testovali v lomu. O nebezpečnosti takového útoku mluvil u soudu i znalec, který popsal možné následky na organismus (více o výpovědi znalce zde). Obžalovaní tvrdí, že hlavními aktéry byli po celou dobu policejní agenti, a že neměli v úmyslu užít připravené lahve tak, jak to tvrdí obžaloba.

Líčení má pokračovat až do čtvrtka. Není ale jisté, zda tomu tak bude, Všichni obžalovaní jsou v současnosti na svobodě. Martin Ignačák strávil ve vazbě 16 měsíců. Ven se dostal až po rozhodnutí Ústavního soudu, který určil, že poslední prodloužení Ignačákovy vazby nebylo důvodné (více o vazbě Martina Ignačáka čtěte zde).


Video