Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Anarchisté pískali státníkům k večeři

  21:22aktualizováno  21:22
Předvečer summitu NATO v Praze nepoznamenal žádný závažný incident. Příjezd státníků na večeři u prezidenta Václava Havla neblokovali žádní odpůrci. V klidu se rozešli také anarchisté, kteří přišli hlukem znepříjemnit večeři ministrům zahraničí a obrany v Obecním domě. Demonstrantů se sešlo necelých dvě stě, což anarchisté přičítají na vrub odstrašující policejní kampani.

Večeři pořádá ministr zahraničí Cyril Svoboda. První vozy a mikrobusy s politiky, kteří se účastní recepce, dorazily na místo krátce před půl osmou. Demonstranti příjezdovou cestu nijak neblokovali, protože Náměstí Republiky už předtím uzavřela policie.

Na dvě stě anarchistů, k nimže se později přidali i členové ekologického hnutí Greenpeace, stálo zhruba čtyřicet metrů před policejním kordonem. Ten tvořila na úrovni Komerční banky a ČNB řada čtyřiceti policistů v přilbách. Za nimi stála ještě šedesátka těžkooděnců.

"Účast byla slabá díky totalitnímu režimu na hranicích a díky setrvalé odstrašující kampani, proti které naše propagace s našimi finančními možnostmi neměla prakticky šanci," řekl ČTK organizátor anarchistických protestů Ondřej Slačálek.

Cílem demonstrantů bylo upozornit na sebe co největším hlukem. Bušili do všeho, z čeho se dá jíst a pískali. Před pasáží Myslbek rozdávali veganské jídlo pod heslem: Jídlo místo zbraní!

Protest měl naznačit, že zatímco aliance utrácí za zbrojení, ve světě lidé stále ještě umírají hladem. "Války jsou vždy pouze v zájmu elity," uvádí AntiNATO. Někteří demonstranti měli přes obličej šátky nebo černé masky. Vyzývali George Bushe, aby odjel z Prahy.

Po 20. hodině prošlo davem demonstrantů u Obecního domu zcela bez problémů pět diplomatů v oblecich, kteří vyšli z budovy. Organizátoři ještě pozvali příznivce na nejhlasitější protest, který se má konat ve čtvrtek na Náměstí míru, a demonstraci ukončili. Rychle rozebrali i kovovou konstrukci s reproduktory u pasáže Černá růže.

Mimo to se konají ještě dvě večeře. Prezident Václav Havel hostí na Pražském hradě prezidenty a premiéry členských zemí aliance. Na Žofíně zase večeří premiér Vladimír Špidla s prezidenty Vilniuské skupiny, Zbigniewem Brzezinským a Madeleine Albrightovou. Jeji průběh nikdo nenarušuje. - o večeřích více zde

Protesty zahájili komunisté
Maraton protestů v pražských ulicích odstartovali komunisté. Jejich pokojný protest trval asi dvě hodiny. Na Staroměstském náměstí se odpoledne sešlo asi tisíc lidí. U řečnického pultu se vystřídali šéfové KSČM i zahraniční hosté. Masa lidí se pak vydala k sídlu vlády. Tam šéfové KSČM předali Pražskou výzvu, v níž brojí proti politice NATO.

Na Staroměstském náměstí se sympatizanti komunistických ideálů scházeli postupně. Přidalo se také asi 35 členů Revoluční mládeže s transparenty: Zastavte válku - žádnou krev za ropu!, Tahle válka není naše!, Zastavte Bushe! 

O úvod se postaral šéf KSČM Miroslav Grebeníček. "Sešli jsme se, abychom protestovali proti militarizaci Evropy a válce," řekl a sklidil bouřlivý potlesk.

U řečnického pultu ho vystřídal místopředseda strany Miloslav Randsdorf a promluvil o míru. V projevu zarecitoval i protiválečné verše básníka Fráni Šrámka. Po projevech zástupců zahraničních delegací a mládežníků přišla na program Pražská výzva. Jejím přijetím má vyvrcholit právě probíhající komunistický kontrasummit.

Ohlášené demonstrace

On-line reportáž

Snímky z protestů

Fotografie z dění kolem summitu

Po přečtení výzvy zazněl na Staroměstském náměstí pokyn k pochodu. Italským účastníkům se dostalo vysvětlení v jejich rodném jazyce. "NATO-agresor," provolávali při tom Italové.

Organizátory před koncem řečnění na náměstí zaskočil asi patnáctiminutový výpadek proudu. Dav využil neplánované přestávky a provolával: Dost bylo Havla! Havel z Hradu! Smrt NATO!

Pak se dav vydal Kaprovou ulicí k sídlu vlády. Ke Strakově akademii ho doprovázeli policisté, kteří podle potřeby zastavovali a odkláněli dopravu. Sídlo vlády střežili členové zásahové jednotky. Dav z oken uzavřené budovy sledovali úředníci.

Lídři KSČM, Miroslav Grebeníček a Miloslav Randsdorf výzvu nakonec předali vedoucí Úřadu vlády Janě Gavlasové. Organizátor komunistického protestu jeho účastníky ujistil, že se Pražská výzva dostane do povolaných rukou. Zároveň je vyzval, aby se pomalu rozešli.

Většina jeho pokyny uposlechla. Zhruba dvě stě lidí však zamířilo k Obecnímu domu, kde se shlukují anarchisté.

Policie podle zpravodajů iDNES zakročila během komunistické demonstrace proti několika lidem, kteří na protestující neslušně pokřikovali. Několika desítkám uniformovaných policistů asistovalo na dvacet těžkooděnců.

Největší demonstrace se očekává ve čtvrtek, kdy mají extremisté pochodovat Prahou. Nahlášená akce začíná ve 12 hodin na Letenském náměstí. Anarchisté se patrně sejdou ve 14 hodin na náměstí Míru, kam zve platforma AntiNATO všechny odpůrce aliance.

Zastavme válku, vyzývá anarchista na transparentu během demonstrace proti NATO v Praze Na Příkopě. (20. listopadu 2002)

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.cz