Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka krátce poté, co odvolil.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka krátce poté, co odvolil. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

ANALÝZA: V Česku prohráli euroskeptici, politická scéna je rozbitá

  • 859
Zatímco na západ od nás leckde výrazně uspěli euroskeptici, v Česku to dopadlo naopak. Jen šest křesel z 21 získaly ve volbách do Evropského parlamentu eurokritické strany ODS, KSČM a Strana svobodných občanů. To je výrazná změna oproti posledním eurovolbám.

Premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi přišel takový výsledek vhod, když jeho vlastní strana ztratila a v eurovolbách sociální demokraty těsně předstihlo hnutí ANO Andreje Babiše i opoziční TOP 09.

"Chtěl bych vyjádřit radost nad tím, že v České republice se na prvních třech místech umístily proevropské strany," prohlásil Sobotka. Výsledek voleb je ale pro jeho vlastní stranu velkým varováním.

Výsledky eurovoleb v Česku

Vyhrálo hnutí ANO s mírným náskokem před TOP 09

Byť ho částečně zkresluje nízká volební účast, pokračuje trend, kdy ztrácejí dříve nejsilnější strany ODS i ČSSD. Těsná porážka s ANO i s TOP 09 teď ještě Sobotku o jeho pozici ve straně nepřipraví, ale kdyby podobně dopadly pro sociální demokraty i podzimní volby, část strany by určitě začala hledat Sobotkova nástupce. Že se sociální demokraté nerozpakují měnit své lídry, i když právě vedou vládu, už nám v minulosti předvedli.

Výsledek voleb znovu ukázal, že česká politická scéna nyní připomíná rozbité zrcadlo, je velmi fragmentovaná. Do europarlamentu se dostalo sedm stran, stejně jako na podzim do sněmovny. Jen Okamurův Úsvit nahradila senzačně Strana svobodných občanů, která se vůbec poprvé takto prosadila. A blízko ke křeslu měli také Piráti, kteří jen těsně pět procent nepřekročili. Voliči stále hledají nové alternativy, se zaběhnutými stranami zjevně ztrácejí trpělivost.

Babišovo ANO může být trochu zklamané, že nevyhrálo víc, jak slibovaly předvolební průzkumy. Zato za jasný úspěch může považovat volební výsledek TOP 09. Potvrdila pozici nejsilnější strany na pravici.

Příčin úspěchu TOP 09 může být přitom víc. Část voličů chce vyvažovat nástup ANO a Miroslav Kalousek, faktický lídr TOP 09, je nejsilnějším Babišovým oponentem. TOP 09 také dokázala do čela kandidátky postavit nestraníky Luďka Niedermayera a Jiřího Pospíšila, což se ukázalo jako dobrá sázka nejen v Praze, která je baštou strany, ale také na Plzeňsku. Některé voliče mohlo také zaujmout, že to byla právě TOP 09, která v parlamentu prosazovala nejtvrdší postup proti Putinovu Rusku agresivně vystupujícímu proti Ukrajině.

Spokojeni se svým výsledkem mohou být lidovci a komunisté, také ODS si zjevně oddychla, že nespadla až pod pět procent. Na paty jí nyní bude šlapat ale další podobně euroskepticky orientovaná Strana svobodných občanů, jejíž předseda Petr Mach se dokonce probojoval do Bruselu.

Výbuchem naopak volby skončily pro Okamurův Úsvit. Protipřistěhovalecká a proticizinecká rétorika nezabrala, což je jedna z nejlepších zpráv o těchto volbách. Ale možná jen proto, že Okamura udělal kiks, když nasadil a pak zase stáhl z čela kandidátky Kláru Samkovou, která dráždila jeho voliče.

Prohrou všech politiků je nízká volební účast. Daleko od pravdy nebude v tomto případě nejspíš staronový europoslanec za ODS Jan Zahradil. Podle něj je to důkazem, že lidé Evropské unii nerozumí. Snad s tím politici něco udělají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue