Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ANALÝZA: Věci veřejné do vlády chtějí. Ale zvyšují svou cenu

  8:20aktualizováno  8:20
Jednání o nové vládě připomíná trochu smlouvání na orientálním tržišti. Prodávající i kupující se domluvit chtějí a oba to vědí, otázkou je jen cena, kterou se podaří usmlouvat. Podobně si teď počínají Věci veřejné, strana klíčová pro to, aby mohl dát Petr Nečas dohromady většinovou vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Radek John s plnou mocí, podle které může jednat za stranu Věci veřejné (VV). (31. května 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Máme řadu zásadních rozporů. Může to vést k tomu, že podpoříme pouze menšinovou vládu na nějakou omezenou dobu s jasným mandátem snížení schodku," prohlásil před několika dny klíčový muž Věcí veřejných, jejich sponzor a spolumajitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta. (čtěte Bárta: VV mohou jen tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09)

I později, když strany podepsaly dohodu, že budou jednat o většinové koaliční vládě, to připomněl. Véčkaři prý nechtějí dopadnout jako zelení, kteří se hned poté, co se do parlamentu probojovali, vrhli na vládní křesla a po čtyřech letech se ze Sněmovny poroučeli.

Stranu Věci veřejné navenek zastupuje Radek John, před časem "najatá" známá tvář pro veřejnost, ale je veřejným tajemstvím, že klíčové slovo v ní mají jiní - podnikatel Bárta či bývalý zaměstnanec jeho agentury Josef Dobeš, který se stal šéfem poslaneckého klubu véčkařů.

Lidé z ODS a TOP 09 tak nyní stojí hlavně před úkolem zjistit, jakou cenu musí při vyjednávání "zaplatit", aby Bárta usoudil, že je pro "firmu" Věci veřejné výhodnější ve vládě být, než ji jen tolerovat.

Téměř čtvrtina voličů Věcí veřejných minule volila ČSSD

Na vyjednávání véčkařů může mít vliv několik okolností. Už na podzim jsou senátní a komunální volby - a vedení Věcí veřejných jistě zná výsledek průzkumu pro Českou televizi dělaného přímo u volebních uren, který velmi dobře odhadl výsledek voleb. Téměř čtvrtina Věcí veřejných (přesně 22 procent) přitom podle něj minule volila sociální demokracii.

Véčkaři také před lety na Praze 1 vznikli původně na kritice ODS. Jako strana, kterou nyní nahoru vynesly zčásti protestní hlasy proti zavedeným stranám (viz heslo "konec politických dinosaurů") si z logiky věci nemůže počínat tak, že si s ODS a TOP 09 hned padne do náruče, i když většina 118 vypadá tak lákavě.

Pohled do programu Věcí veřejných napovídá, že mezi tím, s čím se na voliče obracela ona a s čím dvě programově kompatibilní strana ODS a TOP 09 existují dost významné rozdíly. Jen namátkou - véčkaři mají v programu "odvolatelnost politiků", vyšší zdanění firem i lidí s nejvyššími příjmy, zrušení anonymních akcií na doručitele, povinnou registraci lobbistů, zajištění úhrady standardní základní péče pouze jednou zdravotní pojišťovnou, zrušení poplatků za položku na receptu.

"Jednáme o dvou variantách a otevřeně jsme to řekli," prohlásil také Radek John. Jedna - být ve vládě, druhá - pouze ji tolerovat. Čemu on sám dává přednost je zřejmé z toho, že si už stačil veřejně říci o to, že by ho zajímalo ministerstvo vnitra. "Dělat bych to chtěl, ale zatím se nic nedělí," prohlásil předseda Věcí veřejných. (rozhovor s Johnem zde)

Roli hrají osobní vztahy. A zřejmě i podnikatelé v pozadí

Jednou z okolností, které zatím ovlivňují vládní vyjednávání a způsobily třeba i to, že si zástupci Věcí veřejných a TOP 09 sedli za jeden stůl jen za přítomnosti ODS, jsou osobní vztahy mezi některými "hráči" při vyjednávání. Už ve volební kampani to velmi jiskřilo mezi místopředsedou topky Miroslavem Kalouskem a Věcmi veřejnými. Ty o něm mluvily jako o dinosaurovi, zatímco on bývalému novináři televize Nova Johnovi vzkazoval, že volby nejsou televizní anketa TýTý.

Ještě důležitější roli může hrát to, že za Věcmi veřejnými a TOP 09 stojí různí podnikatelé, kteří mají také své zájmy. "Bylo by dobré prověřit prodej letiště Aero Vodochody společnosti Penta s nejasnou majetkovou strukturou," řekla třeba místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Společnost Penta, vlastník Aero Vodochody, spolupracuje s Omnipolem, kde byl předsedou představenstva známý zbrojař Richard Háva, osobní přítel Miroslava Kalouska. (Pryč s dinosaury v byznysu, pokračují v boji Věci Veřejné)

Naopak Věcem veřejným v kampani pomáhal majitel velké mediální firmy Médea Jaromír Soukup, který má také dobré vazby na ČSSD.

Přes vše výše řečené je spíše pravděpodobné, že se i s Věcmi veřejnými na společné vládě ODS a TOP 09 dohodnou. Možnost podílet se přímo na vládě dává šanci dát zajímavou a dobře placenou práci lidem ze zúčastněných stran a snadnější přístup k podstatným informacím, které jsou zajímavé i pro sponzory a byznysmeny na strany napojené.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz