Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Analýza: V Íránu vzniklo spojenectví proti Ahmadínežádovi

  11:15aktualizováno  11:15
Kvůli sporným prezidentským volbám zažívá Írán nejhorší nepokoje od islámské revoluce v roce 1979. Opozice vychází do ulic a protestuje proti vládnoucí elitě v čele se staronovým prezidentem Ahmadínežádem a náboženským vůdcem ajatolláhem Chameneím. Jak vidí vývoj v Íránu v nejbližších dnech zpravodajové a analytici?

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009) | foto: Profimedia.cz

Mohli by vysocí duchovní odepřít legitimitu volebního vítězství Mahmúdu Ahmadínežádovi?

Ta možnost je takřka nulová. Od voleb nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve svých projevech a při schůzce s Músávím zdůrazňoval důležitost jednoty Íránců a označoval Ahmadínežáda za legitimního prezidenta Íránu.

Od toho, aby Chameneí vzal Ahmadínežádovi oprávnění k vládnutí, může duchovního vůdce odrazovat i fakt, že by tak vlastně nepřímo potvrdil obvinění ze zmanipulování voleb. A protože Írán čelí sílícímu mezinárodnímu tlaku kvůli svému jadernému programu, takový Chameneího krok by jen rozšířil trhliny ve vládnoucí garnituře.

Dá se očekávat, že protesty budou pokračovat, nebo spíše ztrácet náboj?

V této otázce hraje roli mnoho faktorů. Úřady používají k ukončení protestů různou taktiku, včetně diskreditace aktivistů a protestujících, které označují za buřiče, tvrdí současně, že protesty jsou organizovány cizinci. Pokračující protestní akce zatím tolerují bez větší konfrontace také proto, aby umožnily frustrované íránské střední třídě ventilovat zlost. Doufají přitom, že protestující časem ztratí zájem a protesty utichnou.

Prověřený kádr, či posel svobody?

Kdo je Ahmadínežádův sok Mír Hosejn Músáví

Pokud jiné taktiky nezaberou, mohlo by se íránské vedení rozhodnout pro násilný zásah. Zatím demonstrují mladí městští Íránci ze střední třídy, pokud by se však protesty rozšířily mezi chudé obyvatele venkova, pak by ani použití síly nestačilo k jejich zastavení.

Bude mít Chameneí ve svém pátečním projevu prostor k nabídnutí větších ústupků?

Ve svém pátečním proslovu Chameneí pravděpodobně vyzve všechny Íránce ke klidu a možná bude apelovat na soupeřící skupiny, aby si vzájemně přiznaly právo na existenci. Je vysoce nepravděpodobné, že by umírněným vzkázal něco pozitivního.

Jak se po volbách změní írán?

Čtenářům odpovídala analytička Irena Kalhousová

Přiznání určitého statusu reformátorům je nepravděpodobné, ledaže by se situace drasticky zhoršila. Lidé kromě demonstrací vedou zatím normální život.

Je Músáví připraven riskovat další konfrontaci v ulicích?

Músáví bude patrně pokračovat ve svých aktivitách a jeho spojenci by mohli v určitých bodech zaujmout agresivnější postoj. Jestliže se situace vymkne z ruky a začne ohrožovat režim, Músáví ustoupí, protože v podstatě nechce jít proti zájmům islámské republiky.

Otázky a odpovědi o Íránu

Země je ve varu, čeká ji revoluce?

Jestliže se vzdá, bude to znamenat rozčarování pro velkou skupinu proreformních Íránců i konec politické kariéry Músávího i mnoha dalších vůdčích osobností z řad reformistů. To by vedlo k vítězství konzervativců v příštích parlamentních a obecních volbách.

Vzniká v Íránu aliance?

V Íránu se vynořilo spojenectví proti Ahmadínežádovi. Zahrnuje Músávího, někdejší prezidenty Mohammada Chátamího a Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního, předsedu parlamentu Alího Larídžáního a starostu Teheránu Mohammada Bákira Kalíbafa. A protože ajatolláh Chameneí plně podporuje Ahmadínežáda, může být toto spojenectví považováno za alianci proti Chameneímu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz