Michal Hašek a Bohuslav Sobotka (29. ledna 2011)

Michal Hašek a Bohuslav Sobotka (29. ledna 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

ANALÝZA: Sobotka jde vládě víc po krku, Haškovi pomáhá zázemí hejtmanů

  • 257
ČSSD vzrušuje vyrovnaný souboj o předsedu mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem. Zbytek veřejnosti si z něj může vzít zhruba toto: ani jeden nechce v případě pádu vlády bez dalších voleb koalici s některou z vládních stran, oba odmítají spolupráci s komunisty a distancují se od éry Jiřího Paroubka, ve které mu byli hodně nablízku.

Po sérii 14 krajských konferencích je souboj mezi Sobotkou a Haškem zcela vyrovnaný a na sjezdu může rozhodnout pár hlasů. "Michal Hašek to podle mě bude mít trochu těžší, protože bude muset delegáty přesvědčit, proč mají měnit lídra strany, s nímž strana uspěla na podzim v senátních a komunálních volbách," míní poslanec Jan Hamáček, jeden z podporovatelů současného lídra Sobotky.

Při vyrovnaném průběhu na sjezdu může Haškovi pomoci, že za ním s výjimkou středočeského Davida Ratha stojí ostatní hejtmani z ČSSD, ve svých regionech vlivní politici, kteří mohou část delegátů přesvědčit tím, kam nasměrují část peněz, jimiž kraje disponují.

Do vlády by teď nešli Sobotka ani Hašek, chtěli by nové volby

Sobotka zase vsadil na ostřejší rétoriku proti vládě Petra Nečase. "Jsem pro tvrdý a nesmlouvavý postup proti vládní koalici. Pokud se stanu předsedou a uspějeme v příštích volbách, budu prosazovat, abychom zrušili reformy, které prosazuje současná vláda. A to všude, kde to půjde," řekl iDNES.cz Sobotka na jihomoravské konferenci. Po poslední středočeské konferenci přidal slib, že ČSSD po příštích volbách obnoví dvě sazby daně z přidané hodnoty, které chce teď vláda sjednotit.

"Nechci, aby byla ČSSD servilní, ale tvrdá a zásadová. Chci ale také, abychom byli schopni, když půjde o zásadní věci, sednout si s vládou k jednomu stolu v zájmu občanů České republiky," prohlásil na středočeské konferenci Hašek. Řekl ale také, že z hlasování o nedůvěře vládě nemůže být spartakiáda - zjevná narážka na to, že za bývalého předsedy Jiřího Paroubka se hlasovalo o nedůvěře vládě, dokud to nevyšlo.

Pro voliče zásadní informací je, že ani Sobotka, ani Hašek by se za současného rozložení sil nehnali do vlády, kdyby ta Nečasova padla. A oba by chtěli předčasné volby, pro které už také oba mají stejnou laťku - alespoň 35 procent hlasů. To by podle nich zvýšilo "koaliční potenciál".

S komunisty nechtějí a snaží se "odstřihnout" od Paroubka

Hašek zahájil souboj se Sobotkou zveřejněním svého programového manifestu Desatero ČSSD nové generace, do nějž napsal, že financování sociálního státu zadlužováním není dlouhodobě udržitelné a že sociální stát potřebuje "zásadní revizi". Od té doby odvrací kritiku soupeřů uvnitř strany, že chce stranu posunout doprava. Hašek nyní říká, že i on chce hájit sociální stát, ale tak aby odpovídal možnostem 21. století.

"V porovnání s předchozí politikou jsou určitě trochu napravo Sobotka i Hašek," řekl iDNES.cz místopředseda strany a Senátu Zdeněk Škromach, který před sjezdem podporuje jihomoravského hejtmana.

Jak Sobotka (39 let), tak Hašek (34 let) nechtějí mít na rozdíl od bývalého předsedy Paroubka pletky s komunisty. Vzhledem k tomu, kolik jim oběma bylo v listopadu 1989 při pádu Jakešova režimu, těžko jim také někdo z politických soupeřů bude moci předhazovat nostalgii za minulým režimem.

Sobotka do svého nového programového manifestu napsal, že komunisté podle něj skončí ve vysoké politice během 2 až 3 volebních období. Hašek zase zdůrazňuje, že se nemá nic měnit na Bohumínském usnesení, které straně zakazuje vládnout s komunisty. "S komunisty nemáme většinu a Marťani ani na loňské volby nedorazili," řekl také na jedné z krajských konferencí, čím si zároveň rýpl do Paroubkovy éry v ČSSD.

Hašek, Paroubek a Sobotka na jednání ČSSD

Ke kritice Paroubka se přidal i Sobotka, když napsal do svého programu, že se ČSSD zvoleným stylem příliš orientovala na sociálně nižší vrstvy a podceňovala inteligenci i kulturní úroveň voličů. Jak on, tak Hašek přitom byli blízkými spolupracovníky Paroubka - Sobotka jako první místopředseda, Hašek dříve jako šéf poslaneckého klubu, později jako stínový ministr zemědělství v týmu, který si Paroubek sestavil.

Souhlas s povinným spořením na penze do fondů nedá ČSSD s Haškem ani se Sobotkou

Co od Sobotky ani Haška nezainteresovaná veřejnost bez stranických průkazů ČSSD nemůže očekávat, je souhlas s penzijní reformou, kterou chystá vláda, pokud její součástí bude povinné spoření ve fondech, či souhlas s chystaným rušením zaměstnaneckých benefitů.

Určitý programový rozdíl mezi kandidáty na šéfa ČSSD byl vidět snad jen ve chvíli, kdy Hašek řekl, že by mu ani tak nevadil třicetikorunový poplatek za recept v lékárně ani platby na pohotovosti, pokud by od nich byly osvobozeny některé skupiny lidí. Zároveň zmínil, že by nechtěl, aby strana v čele měla "Paroubka s lidskou tváří" a tandem Sobotka - Rath ji táhl ke komunistům. "Svůj program nemůže seriozní politická strana měnit jako ponožky," vrátil Sobotka Haškovi "kompliment".

Souboj o nového šéfa strany se ale pozorovateli zvnějšku musí nutně jevit jako více osobní než programový a pro nečlena ČSSD volba mezi oběma politiky asi taková, jako když si vybíráte, zda si dáte k snídani vejce natvrdo nebo nahniličko. Zvláště když teď oba politici říkají, že když vyhrají, v nejužším vedení ČSSD má být i ten druhý, poražený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video