Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máj může být velký problém, ukázala studie. Radnice zůstala v klidu

  11:58aktualizováno  11:58
V roce 2009 si nechal českobudějovický magistrát zpracovat analýzu o sociální situaci na sídlišti Máj. Vyplývalo z ní, že tam roste nezaměstnanost i kriminalita. Město však problém neřešilo. Primátor Juraj Thoma přiznal, že situaci podcenili.

Při druhé demonstraci policisté zasáhli mnohem rázněji než poprvé. Mezi demonstranty se "zamíchali" policisté v civilu, kteří si pak zadržovali jednoho účastníka protestu za druhým. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Opravdu nikdo nemohl čekat obrovskou vlnu protestů a nepokojů na sídlišti Máj v Českých Budějovicích? Minimálně bývalé vedení radnice to říci nemůže. Už před čtyřmi lety muselo vědět, že se tam situace razantně zhoršuje a tvoří se takzvané sociální ghetto.

Tehdy si totiž radnice nechala zpracovat analýzu od Jihočeské univerzity, která to potvrdila. MF DNES ji má nyní k dispozici. Bývalí zástupci města, z nichž někteří jsou na radnici i nyní, to však vzali spíše pouze na vědomí.

Protiromské protesty přerostly v sobotu v Českých Budějovicích ve srážky s...

Stovky policistů zasahovaly tři soboty za sebou na sídlišti Máj.

Protiromské protesty přerostly v sobotu v Českých Budějovicích ve srážky s...

Při protiromských protestech policisté zadrželi kolem dvou set lidí.

"Obyvatelé Máje ztráceli z roku na rok pocit bezpečí. Tohle na magistrátu moc dobře věděli," upozorňuje Lucie Kozlová, docentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, která analýzu pro město zpracovávala.

MF DNES ji oslovila na základě článku z loňského roku na fóru sociální politiky. Už tehdy tušila, že na největším budějovickém sídlišti tiká bomba, která může při nějakém konfliktu vybuchnout a přerůst v mnohem větší potíže. Rostla nezaměstnanost, kriminalita mládeže a objevovaly se drogy.

Co se píše v analýze o Máji

- Obyvatelé sídliště Máj (zejména severní části) patří k nejchudším skupinám ve městě. Centrální část se stává sociálním ghettem.

- Celkový počet uchazečů o zaměstnání, kteří mají trvalé bydliště na sídlišti Máj, vzrostl v roce 2009 oproti roku 2008 o více než 40 %.

- Výrazně stoupá dlouhodobá nezaměstnanost, která souvisí s ekonomickou recesí, a lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat.

- I z důvodu kumulace Romů tady vznikají problémy jak se zaměstnaností a bydlením mladých rodin, tak problémy s užíváním drog a dalších omamných látek.

- Překvapující je i průměrný věk, kdy děti začínají s pitím alkoholu - 9,3 roku, u kouření je to 9,7 roku.

I samotný primátor Juraj Thoma před několika dny v rozhovoru pro MF DNES přiznal, že město podcenilo frustraci českých rodin na Máji. "Neříkám, že se nemohlo stát, že jsme situaci podcenili. Jenže o problémech například neinformovala ani územní komise působící na Máji. Od listopadu 2011 se k nám od ní dostaly jen tři neurčité zmínky. Bydlí tam čtyři zastupitelé, kteří nám žádné informace o problémech nepředali," řekl Thoma.

Jenže i on už v roce 2009 seděl na radnici, a mohl se tak dostat ke zprávě Jihočeské univerzity. Ta mimo jiné říká, že už v 90. letech narostla koncentrace sociálně slabých obyvatel v severní části sídliště kolem ulice V. Volfa.

Navíc tam kupovali restituenti nebo realitní kanceláře levné náhradní byty pro přestěhování sociálně slabých z nově nabytých nemovitostí v centru města.

Policisté v ulicích, ne v autech

Tento problém by měly řešit pěší hlídky strážníků a policie v problémových ulicích, které takové skupiny dokážou uklidnit. I v tomto případě ze zmiňované analýzy vyplývá, že lidé už v roce 2009 chtěli jejich posílení. A výrazně tehdy zaznělo, že naopak autohlídky mohou působit opačným efektem.

I letos se ukázalo, jak mnoho obyvatel Máje dráždí. Vždyť to byl jeden z hlavních vzkazů při diskusi zástupců města a policie s občany ve sportovní hale. "Jen projedou autem a zmizí, na to je tady nepotřebujeme. Nesmí chodit u lesa, kde se nic neděje," zlobil se jeden z obyvatel sídliště.

Zatímco například v roce 2008 si přálo posílení autohlídek ještě 50 procent dotázaných na Máji, o rok později se tento požadavek smrsknul na pouhých devět procent. Všichni cítili, že autohlídky nepomáhají.

Primátor Thoma i letos v červenci potvrdil, že strážníci musí z aut ven. Situace se ovšem změnila až po násilných protestech.

Náměstek primátora Petr Podhola nyní zdůrazňuje, že je potřeba se dívat dopředu. Chyby se podle něj mohly stát, ale rychle vyjmenoval několik opatření, která se v poslední době magistrátu v sociální oblasti podařilo prosadit a týkala se také sídliště Máj.

"Není to tak, že jsme si teď sedli a řekli, že postavíme komunitní centrum, jehož stavba právě začíná. Stejně tak jsme začali tvrdě postihovat špatnou školní docházku a neomluvené hodiny dětí. Ve speciálním projektu učíme rodiny hospodařit v domácnostech," poznamenal Podhola.

Radnice má však podle něj vliv na řešení problému tak z 20 procent, zbytek je na vládní úrovni. "V mnohém nás limitují zákony a z pozice magistrátu nelze učinit více," dodal náměstek primátora Podhola.

Nepokoje zažívají České Budějovice už od června letošního roku:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz