Za premiéra Petra Nečase se postavilo grémium ODS a loajálně vystoupila i TOP

Za premiéra Petra Nečase se postavilo grémium ODS a loajálně vystoupila i TOP 09. (14. června 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

ANALÝZA: Prst na spoušti teď drží TOP 09, Nečasovi se čas krátí

  • 62
Nemám důvod uvažovat o rezignaci, tudíž o pádu vlády, prohlásil premiér Petr Nečas. Ale nic není starší než včerejší zprávy. Za premiéra se postavilo grémium ODS a loajálně vystoupila i TOP 09. Právě tato strana nejspíš rozhodne, zda se česká politika bude ubírat k předčasným volbám, pokud dospěje k tomu, že je už Nečasova pozice neudržitelná.

"Elementární politická kultura znamená, že když třeba naši nejbližší spolupracovníci jsou vzati do vazby, jsou obviněni z nějakého trestného činu a jsou to skutečně naši nejbližší spolupracovníci, tak pak z toho vyvodíme osobní politické důsledky," pojmenoval jasně pozici současného premiéra šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík v Událostech, komentářích v České televizi.

Policejní razie na politiky a lobbisty

To ještě nebyla oficiálně oznámena obvinění lidí, pro něž si policie přišla, včetně šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, která je pro Nečase tím, čím pro karetního hráče srdcové eso.

I když TOP 09 ještě ve čtvrtek premiéra podmíněně podržela a řekla, že nemá důvod snižovat důvěru v něj a destabilizovat vládu, slova šéfa poslanců topky Gazdíka zněla jasně. Ministr Jaromír Drábek také musel odejít, když byl vzat do vazby jeho nejbližší spolupracovník, náměstek Šiška. I o to se může TOP 09 opřít.

Volání ČSSD, komunistů a Věcí veřejných po pádu vlády a předčasných volbách jsme slyšeli již vícekrát v minulosti a není překvapivé. Spolu s hlasy TOP 09 již dají dohromady přes 120 hlasů potřebných k rozpuštění Sněmovny a předčasným volbám za dva měsíce, aniž by se jednalo o utváření nějaké jiné vlády, kdyby o premiérovi rozhodoval prezident Miloš Zeman.  

Pouhé svržení vlády Petra Nečase bez dohody na předčasných volbách by udělalo nejsilnějšího hráče z hradního pána, který si na pátek pozval policejního šéfa, nejvyššího státního zástupce, ministra spravedlnosti, Nečase i šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku. Hlavní režii by převzal Zeman.

"Země si nemůže dovolit ztrácet čas s úřednickou vládou, kterou nikdo nevolil a která nebude schopna nic vyřešit ani rozhodnout. Proto požadujeme volby co nejdříve," sdělil iDNES.cz Sobotka. Ustavení vlády do voleb až v květnu příštího roku by dalo Zemanovi prostor ke "kreativitě", která by pro ČSSD nemusela být výhodná. Teoreticky by premiérem mohl být i předchozí prezident, dřívější Zemanovo smluvně-opoziční dvojče Václav Klaus. Méně pravděpodobná je možnost, že by umožnil například jednobarevnou vládu ODS vedenou například Martinem Kubou.

Fotogalerie

Dohoda s ČSSD a dalšími poslanci, kteří by dali dohromady potřebných 120 hlasů a nedali tak prezidentovi šanci jmenovat jiného premiéra, na rychlých předčasných volbách by byla pro TOP 09 výhodná i proto, že ODS je v tuto chvíli na kolenou a do podzimu by stěží sestavila silné kandidátky různá nová uskupení, která mají také ambici proniknout do parlamentu.

Je tu pochopitelně i možnost, že vládní strany usoudí, že volby by současné koaliční poslance poslaly přinejlepším do opozice, a budou chtít pokračovat za každou cenu, nebo že blamáží skončí policejní akce. Ale pokud je pravdivá informace, že je to dlouho a pečlivě připravovaná policejní akce, která původně mířila na kmotry stojícími za ODS a jejich kšefty v Praze, a tak se do jejich hledáčku dostala i Nečasova pravá ruka Nagyová, vypadá premiérova situace bezvýchodně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video