Ve vládní krizi hraje o přežití hlavně premiér Petr Nečas. Je pod tlakem z Hradu, své ODS musí ukázat, že není slabý premiér a svržením vlády mu hrozí Věci veřejné.

Ve vládní krizi hraje o přežití hlavně premiér Petr Nečas. Je pod tlakem z Hradu, své ODS musí ukázat, že není slabý premiér a svržením vlády mu hrozí Věci veřejné. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

ANALÝZA: Nečas hraje o přežití. Je pod tlakem z Hradu, v ODS i od VV

  • 84
Na stole leží návrhy na odvolání ministrů Radka Johna a Josefa Dobeše, ale o své přežití v čele vlády teď hraje premiér Petr Nečas. Ve své ODS musí Nečas prokázat, že není slabý premiér, už před Vánoci v boji o šéfa policie ho v takové roli veřejnosti předvedl Václav Klaus. Svržením vlády navíc hrozí VV.

"Jasno o řešení vládní krize musí být do konce příštího týdne, do Velikonoc. Pokud se do té doby nedohodneme, museli bychom na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou plánuje ČSSD, hlasovat pro nedůvěru vládě, jinak by nám to naši voliči neodpustili," řekl iDNES.cz vysoce postavený zdroj z VV.

Ministr dopravy Vít Bárta, jeden z hlavních aktérů vládní krize, jasně prohlašuje: "Nechci dávat ultimáta. Protahovat současný stav ale není možné."

Nečas má zase od ODS úkol, že musí Věcem veřejným sebrat ministerstvo vnitra. Mít vnitro je ale zásadní podmínka VV, aby vláda vůbec mohla pokračovat.

Klaus staví premiéra do trapné role a Nečas musí v ODS obhajovat, že není slabý premiér

Premiéra zatím do dost trapné role staví prezident, jemuž leží na stole Bártova demise a návrhy na odvolání dalších dvou ministrů z VV, ale Klaus si diktuje, že chce znát plán B. V hlavní roli při řešení vládní krize je Klaus v krátké době už podruhé. Poprvé pomohl odvrátit vyslovení nedůvěry vládě kvůli sporu o policejního prezidenta a i teď si pozval šéfy stran, aby se "uklidnili" a dohodli se.

Problémem pro Nečase je i to, co napovídala poslankyně Kočí v tajně pořízené nahrávce, kterou její straničtí kolegové poskytli serveru Týden.cz. Premiér se ihned distancoval od toho, že by jeho ODS pomáhala organizovat rozštěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných, ale jeho osobně z toho asi málokdo podezírá.

Z vyjádření Kočí, která teď tvrdí, že si všechno vymyslela (co z toho, co dosud při svému bouřlivém odchodu z klubu VV tvrdila, je pravda?), ale vyplývá, že klíčovou roli hrál šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř. Ten byl blízkým spojencem bývalého předsedy Mirka Topolánka, který při svém vynuceném odchodu těžce nesl, že ho Nečas, Vondra a spol. donutili odstoupit.

To, co naznačila Kočí, že uvnitř ODS probíhá ve skutečnosti boj o moc a že je Nečas pod tlakem svých stranických kolegů, aby volil razantnější postoje, je vzhledem k dosavadnímu vystupování premiéra docela pravděpodobné.

Z vládní krize těží opoziční ČSSD, uvnitř koalice svou zdrženlivostí TOP 09

Z vládní krize nyní nejvíce těží opoziční sociální demokraté. Nemuseli by dělat skoro nic a jen s úžasem spolu s voliči přihlížet divadlu, které předvádějí vládní politici, čímž se jim pravděpodobně už teď zvyšují preference. Právě proto tlačí na předčasné volby. Už s ohledem na to se jim vládní strany - i kdyby se snažily tvrdit něco jiného - budou snažit vyhnout.

Uvnitř vládní koalice jako nejkonsolidovanější strana působí TOP 09. Do aktuální hádky mezi ODS a VV se míchají nejméně. V případě předčasných voleb by právě na tom Schwarzenbergova a Kalouskova strana mohla vydělat.

Navíc je tu ještě jedna možnost pro TOP 09. Padne-li Nečasův kabinet, prezident by novým pokusem o sestavení vlády mohl pověřit ČSSD, ale Bohuslav Sobotka by to zřejmě odmítl, protože jeho strana chce nové volby. Další pokus sestavit vládu by pak nejspíš mohl dát Klaus právě TOP 09 - tedy Karlu Schwarzenbergovi nebo Miroslavu Kalouskovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video