Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ANALÝZA: Goliáši a Davidové aneb jak číst předvolební průzkumy a výroky

  1:11aktualizováno  1:11
Devítku, s níž vyhrála poslední volby ODS, mají letošní favorité, sociální demokraté. Na to, že jejich volební klání skončí tak vysokým skóre jako naposled - 35,38 ku 32,32 procent hlasů - by ale letos vsadil málokdo. Důležitější roli než minule budou hrát menší strany. A než vítěz sestaví vládu, mohou mu pořádně zatopit.

Jiří Paroubek kraluje s ČSSD průzkumům veřejného mínění, ale když neuspěje silně celá levice, může mít po volbách problémy při jednání s menšími stranami. | foto:  David Neff, MAFRA

Jiřího Paroubka, který má podle všech průzkumů našlápnuto k volebnímu vítězství, teď může mrzet až příliš konfrontační kurz, který - snad až na lidovce - uplatňuje vůči menším, pravostředovým stranám.

Tak trochu zapomíná na známý biblický příběh o Davidu a Goliášovi, který může být při určité konstelaci volebního výsledku nadmíru aktuální.

"Nám jde o to, aby byl poměr sil jako po krajských volbách, abychom si mohli vybrat takové partnery, kteří by nám umožnili uplatnit co nejvíce z našeho programu," řekl Paroubek v rozhovoru pro iDNES.cz. Za ideální by považoval, kdyby sociální demokracie po volbách měla většinu jak s ODS, tak s komunisty, ale i se středovými stranami. (rozhovor s Paroubkem o možné budoucí vládě najdete zde)

Paroubek vyhrocuje spor s Věcmi veřejnými

ODS už ústy svého volebního lídra Petra Nečase vyhlásila, že než velkou koalici, to radši další volby. A do koalice s Paroubkem nechtějí TOP 09 a čerstvě ani Věci veřejné, které oranžoví považují jen za "béčko" pražské ODS pod patronací vlivných pražských podnikatelů.

Reakce Radka Johna byla ostrá. "Ve chvíli, kdy proti nám ČSSD spustila kampaň, jsme si osobně ověřili, jak lžou. Lhali dokonce ústy svých nejvyšších představitelů. Koalice s nimi proto nepřipadá v úvahu," tvrdí šéf Věcí veřejných. (vyjádření Johna k možnosti spolupráce s ČSSD najdete zde)

Paroubek místo toho, aby se snažil spor zahlazovat, protože by "véčkaře" po volbách mohl potřebovat, ho ještě víc hrotí, když Johnovi vpálil loajalitu k Vladimíru Železnému na Nově v době, kdy sebral televizi americkým investorům ze CME.

Když se sečtou všechna ostrá vyjádření všech proti všem, vychází z toho, že Paroubek musí hodně věřit tomu, že tentokrát se hlasy levice ve volbách vyhoupnou přes 100 křesel - aby mohl sestavit jednobarevný kabinet, nebo hrozbou "tiché" spolupráce s komunisty přitlačit ke koaliční spolupráci menší strany či přímo ODS.

Paroubek jde ale ostře proti menším stranám, protože si uvědomuje, že čím více by ve Sněmovně bylo menších stran, tím by stoupalo i riziko, že i když bude jeho ČSSD první na pásce, nebude mít většinu, kterou by naopak mohla slepit ODS s menšími stranami - TOP 09, Věcmi veřejnými a lidovci. Eventuálně se zelenými či Zemanovci, kdyby se do Sněmovny dostali místo někoho z dříve jmenovaných.

Nepůjdeme ani do duhové koalice, říká Kalousek

Na to v tuto chvíli sází ODS, které se zatím ani po výměně volebního lídra nepohnuly preference nahoru, jak by si přála.

"S TOP 09 bychom nešli ani do duhové koalice za účasti ODS a ČSSD. Nevím, k čemu by taková vláda byla dobrá. Jak v ČSSD, tak v ODS je řada lidí, kteří by se domluvit dokázali, ale nás by k tomu nepotřebovali," odmítl nyní pro iDNES.cz takovou formu dohody o vládě první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Při tom všem je ale třeba na předvolební prohlášení politiků, kdo s kým v žádném případě nebude spolupracovat, hledět s velkou mírou skepse. Jsou to povinná slova směrem k voličům, které chtějí zaujmout.

V roce 2006 politici předvedli, že se dohodnou s kýmkoli

Po volbách může být vše jinak. Stačí vzpomenout na situaci před čtyřmi lety, kdy se nejprve jednalo o dohodě ODS a ČSSD. Paralelně ale vedl Paroubek jednání s Kalouskem o menšinové vládě s lidovci.

A když toto vše skončilo pod stolem a Kalousek rezignoval na post předsedy KDU-ČSL, byla o něco později již téměř "upečená" koalice ODS, sociální demokracie a lidovců - včetně jmenovitého rozdělení vládních křesel. Zatrhla to až výkonná rada ODS.

Případný opakovaný volební pat mezi levicí a pravicí by politiky téměř jistě i letos přiměl dělat i věci, které nyní kategoricky odmítají.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz