Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

ANO bere voliče ČSSD a komunistům, příznivci pravice se vrací k ODS

  • 408
Zatímco před třemi lety připravilo hnutí ANO o voliče pravicové strany, dnes naopak bere voliče levici. Podle aktuálních průzkumů by nyní ANO volilo třicet procent lidí, což je dvakrát více než jeho koaličního partnera ČSSD. Pravicové voliče ale hnutí opět ztrácí, uvádí analýza MF DNES.

Podle MF DNES se ANO vyprofilovalo v takzvanou catch all party, která cílí na široké spektrum voličů včetně starších lidí.

„Dnes je ANO vnímáno jako středová strana, přičemž ještě před volbami 2013 bylo vnímáno jako mírně pravicové. Navíc ztrácí liberální akcent, neboť dnes je v některých aspektech spíše sociálně konzervativní. Ať se to týká například uprchlíků, či menšin. Tím zřejmě vychází vstříc i lidem starším, kteří v minulosti volili KSČM,“ uvedl sociolog Daniel Prokop z agentury Median.

Jako nováček přitom ANO ubralo hlasy zejména pravicovým stranám. Podle unikátního matematického modelu analytika Kamila Gregora hnutí tehdy sebralo ODS, TOP 09 a Věcem veřejným celkem 650 tisíc hlasů, od KSČM a ČSSD přitom k Andreji Babišovi přeběhlo jen asi 90 tisíc voličů.

To se však nyní mění. Řada zejména vzdělanějších pravicových voličů se letos vrátila k ODS nebo volila hnutí STAN a lokální uskupení. Z průzkumu agentury Median pro ČT vyplynulo, že ke Starostům přešlo 13 procent někdejších voličů ANO, asi poloviční číslo se pak vrátilo k ODS. Podle Prokopa si však ANO tento propad nahradilo právě ziskem lidí, kteří v minulosti volili ČSSD a komunisty.

Sociální demokraté navíc přestávají být atraktivní pro velkou část voličů starších šedesáti let, kteří dříve představovali jejich nejsilnější a nejdisciplinovanější základnu. V této věkové kategorii však ČSSD nyní oslovuje už jen pětinu lidí. Stejně jako ANO.

Volební model CVVM (říjen 2016):

Volební model (říjen 2016)

Volební model STEM (říjen 2016):

Volební model STEM (říjen 2016)
Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue