Lék má vyvolat procesy blokující chorobu, jež postupně likviduje mozek a zbavuje pacienty jejich osobnosti (Ilustrační snímek)

Lék má vyvolat procesy blokující chorobu, jež postupně likviduje mozek a zbavuje pacienty jejich osobnosti (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Vetiška, iDNES.cz

Američané testují nadějný lék na Alzheimerovu chorobu

  • 2
Američtí vědci jsou na stopě léku, který by možná mohl zmírnit nebo i zastavit Alzheimerovu nemoc. Oznámila to agentura AP. Medikament by mohl být k dispozici už za několik let. Jiný nadějný výzkum ale nedávno ztroskotal.

Novou naději dávají pacientům s Alzheimerovou nemocí a jejich blízkým američtí lékaři, kteří pracují na testech nové účinné látky. Jejich pokusy jsou podle AP zhruba v polovině cesty. Lék má vyvolat procesy blokující chorobu, jež postupně likviduje mozek a zbavuje pacienty jejich osobnosti.

Medikament, který omezuje postup nemoci, by podle šéflékaře amerického Alzheimerova sdružení Williama Thiese mohl být na světě do pěti let. Vláda USA ale musí zajistit dostatečné financování výzkumu a je třeba mít dostatečný počet pacientů pro klinické zkoušky.

Boj s Alzheimerem

Americká vláda už v květnu oznámila ambiciózní celostátní plán, který je zaměřen na financování nového výzkumu a na školení zdravotnického personálu, který se o pacienty s Alzheimerovou nemocí stará. Jejich počet nyní v USA dosahuje 5,4 milionu a do roku 2050 se má zvýšit až na 16 milionů. Náklady na lékařskou péči se mají z nynějších 200 miliard zvýšit do roku 2050 na 1,1 bilionu dolarů.

První by mohla začít už začátkem příštího roku. Lékaři chtějí novou látku MK-8931 nejprve testovat u lidí, u nichž nemoc ještě nepropukla, ale jejichž genetická mutace brzký příchod choroby signalizuje. Test bude zahrnovat nasazení tři léků, z nichž každý působí proti chorobě jinak.

Do první fáze testu se podle výrobce léčiv Merck & Co. zapojí 200 lidí po dobu 78 týdnů, jejich počet se postupně rozšíří na 1 700 dobrovolníků. Částečný souběh obou fází zkrátí dobu testování a ušetří náklady.

Bude-li test úspěšný, bude mít výrobce k dispozici první ze dvou studií nutných ke schválení léku na vládní úrovni. Pokud se při obou studiích hypotézy odborníků potvrdí, mohl by být lék k dispozici za tři až pět let.

Někteří odborníci ale varují před předčasnou radostí. Podobně nadějný výzkum skončil nedávno fiaskem, když lék neobstál v posledních dvou klinických testech (v čem bapineuzumab zklamal, čtěte zde)

A takových projektů, které slibovaly pokrok s touto těžkou nemocí, už bylo několik. Dosavadní léky příznaky Alzheimerovy choroby jen dočasně zmírňují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Dolar, mozek, Testování

Video