V rapotické věznici na Třebíčsku je rušno už od úterních čtyř hodin odpoledne....

V rapotické věznici na Třebíčsku je rušno už od úterních čtyř hodin odpoledne. Do práce mimořádně přijelo několik desítek zaměstnanců, kteří v průběhu noci chystali podklady pro soudce, aby mohl rozhodovat jednotlivé případy vězňů, na něž se vztahuje amnestie. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Amnestii oslavili tancem, uvězněné příbuzné mají ve třech věznicích

  • 101
Prezidentská amnestie otevře i dvě věznice na Vysočině. V Rapoticích už od rána čeká na svého uvězněného příbuzného rodina Stojkových z Brna. Zatím však není jasné, jestli bude René Stojka, odsouzený za krádeže, zrovna mezi prvními propuštěnými.

"Když se v úterý dozvěděli, že bude amnestie, tak slavili a tancovali, protože mají uvězněné příbuzné v Rapoticích, ve Světlé nad Sázavou a v Kuřimi," uvedla z místa reportérka MF DNES.

Ani ve tři hodiny odpoledne se však brána rapotické věznice pro vězně neotevřela, dosud z ní nevyšel jediný odsouzený.

V Rapoticích už od rána čeká na svého uvězněného příbuzného rodina Stojkových z Brna.

A to přesto, že v rapotické věznici na Třebíčsku je rušno už od úterních čtyř hodin odpoledne. Do práce mimořádně přijelo několik desítek zaměstnanců, kteří v průběhu noci chystali podklady pro soudce, aby mohl rozhodovat jednotlivé případy vězňů, na něž se vztahuje amnestie.

Zhruba v deset hodin dopoledne do věznice dorazil soudce, soudkyně a státní zástupce.

Rapotická věznice funguje v režimu dohled a dozor, tedy pykají zde odsouzení s lehčí formou trestu. Brány věznice by tak mohlo opustit až 300 odsouzených z celkového počtu 700. Poslední slovo však bude mít soud.

"Každý odsouzený, kterého se amnestie týká, bude soudci osobně předveden. Personál věznice bude posílen, protože může nastat situace, kdy si některý z vězňů mylně vyloží podmínky amnestie a mohl by vyvolat nepokoj," konstatoval ředitel věznice Pavel Ondrášek.

"Samozřejmě se může stát, že se proti některému případu odvolá státní zástupce. Tam potom bude vězeň čekat do vyřešení ve věznici," doplnil ředitel věznice. Velmi obecně lze říci, že se amnestie převážně týká lidí, kteří jsou v kriminále například za neplacení alimentů, drobné krádeže, menší podvody a podobně.

Ve Světlé jde o největší propouštění v historii věznice

Ve Světlé bylo do tří hodin odpoledne z vězení propuštěno prvních šest žen. S reportéry se však odmítaly bavit. Celkově by z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku mohla odejít po amnestii domů 340 odsouzených žen.

"Propouštění podobného rozsahu jsme tady ještě nezažili. Je to spojeno s obrovskou administrativou. V průběhu středy bychom chtěli propustit prvních asi padesát žen, do konce týdne pak zbytek," řekla mluvčí věznice Eva Hodná.

Fotogalerie

Ta se po dobu amnestie proměnila kromě mluvčí také v hlavní administrátorku propouštění.

Do věznice ráno zamířili tři soudci havlíčkobrodského okresního soudu, kteří budou na základě vypracovaného jmenného seznamu procházet a posuzovat všechny rozsudky vězeňkyň a rozhodovat o jejich propuštění.

"Přímo v naší senátní místnosti budou probíhat neveřejná soudní jednání. Problém je, že místní soudci mají rozhodovat o tom, o čem rozhodovaly jiné soudy. Neznají tím pádem rozsudky, protože ženy jsou z celé republiky. Nesmí ale dojít k žádnému pochybení," zdůraznila Hodná.

Soudci i samotné propouštění bude postupovat podle abecedy. "Ženy půjdou ven postupně. Celá procedura potrvá nejméně hodinu. Nejprve musí každá projít zdravotní prohlídkou, sbalit si na své ložnici a pak svoje osobní věci," popsala.

Policie zvýší dohled v ulicích

V souvislosti s vyhlášením dílčí amnestie nastal rozruch i u policie. V Rapoticích i ve Světlé budou dbát na zvýšený dohled v ulicích.

"Spolupracujeme s Vězeňskou službou v daných místech, abychom získali přehled o aktuálním počtu propuštěných vězňů a mohli tak adekvátně zareagovat v případě jakýchkoliv změn v bezpečnostní situaci v jednotlivých regionech," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"V okolí věznice Rapotice i Světlá nad Sázavou se budou nepřetržitě pohybovat policejní hlídky, včetně pěší hlídky a policejního psovoda," dodala mluvčí s tím, že se policisté zaměří i na hostince a restaurace a také na vlakové a autobusové zastávky.

"Zvýšený dohled nad veřejným pořádkem se ale dotýká celého Kraje Vysočina, neboť se do svých domovů na Vysočině mohou vracet také osoby, které vykonávaly výkon trestu ve věznicích v jiných místech České republiky," dodala policejní mluvčí.

Poslední prezidentskou amnestii vyhlásila tehdejší hlava státu Václav Havel v roce 1998.

, ,

Video