Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

AMNESTOVÁNI KLAUSEM: O peníze v bance lidé přišli, potrestán nebyl nikdo

Seriál   11:00aktualizováno  11:00
Exprezident Klaus amnestií prominul více jak 111 tisíc trestů. Seriál MF DNES Amnestováni Klausem vypráví o lidech, kteří byli díky prezidentově amnestii zproštěni viny. První díl se zaobírá kauzou Union banky. Přes sto tisíc lidí přišlo o peníze, ale potrestán nebyl nikdo.

Bývalý manažer Union banky Tomáš Seidler | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tak už nás zase okradli. S těmito slovy přistoupila jedna z klientek Union banky k hloučku lidí postávajících před zavřenými dveřmi banky. „Už zase, už zase,“ zněla jejich odpověď. „Musíme se chlácholit tím, že přicházíme jen o to pomíjivé, peníze si do hrobu nevezmeme,“ snažila se odlehčit napjatou atmosféru asi šedesátiletá důchodkyně. Ne každý měl ale pro její slova pochopení.

Fotogalerie

Union banka 21. února 2003 neotevřela své pobočky a jejím klientům hrozilo, že přijdou o své úspory. V některých případech i celoživotní. „Nerad na to vzpomínám. Nechci. Jsem rád, že je to za mnou,“ řekl v reakci na dotazy MF DNES Tomáš Seidler, jeden z pětice bývalých manažerů Union banky, kteří se zpovídali z jejího krachu.

Tomáš Michal, Miroslav Fučík, Jiří Babiš, Alena Pejčochová a zmíněný Seidler byli obviněni v letech 2003 a 2004. Podle žalobce připravili banku poskytováním rizikových úvěrů o čtyři miliardy korun. Pětice čelila obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku a porušování pravidel hospodářského styku. O bezmála deset let později jejich trestní stíhání zastavila amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Tedy až na bývalou manažerku Alenu Pejčochovou, která ji odmítla.

Strach ze sousedů

„Tohle je malé město, lidé nás tu znají. Tehdy nám tu rozbíjeli okna, věci. Fakt na to nechci vzpomínat. Radši zapomenout,“ líčil Seidler z okna růžové vily postavené na okraji Kopřivnice. MF DNES ho tam zastihla, když se snažila zjistit, jak bývalí manažeři Union banky po prezidentské amnestii žijí.

Amnestováni Klausem

Amnestie Václava Klause přispěla k ukončení několika závažných hospodářských kauz. MF DNES mapuje, jak žijí lidé, kterým dala možnost se znovu nadechnout. 

Amnestováni Klausem - seriál MF DNES
  • Prezident vyhlásil amnestii 1. ledna 2013. Prominuto bylo 111 tisíc trestů, věznice opustilo 6 500 trestanců.
  • Největší kontroverze vzbudil článek II o takzvané abolici, kvůli němuž se zastavila trestní stíhání, jež běžela osm a více let. Spravedlnosti tak uniklo 256 lidí, třeba manažeři Union banky, Moravia Banky nebo H-Systemu. 

Seidler jako jediný ze čtveřice oslovených mužů alespoň něco málo řekl, ale otázku svého současného zaměstnání probírat nechtěl. „Jsem OSVČ,“ sdělil pouze. Podle výpisu ze živnostenského rejstříku má od roku 2015 oprávnění mimo jiné na poradenskou a konzultační činnost, reklamní činnost a marketing nebo realitní činnost, správu a údržbu nemovitostí.

„Pan Seidler tady má byt, ale nenajdete ho tu. Pronajímá ho, a upřímně, já jsem rád, že ho tu nepotkávám. Nevím, co přesně dělá a pro koho,“ řekl MF DNES asi padesátiletý muž z jednoho z kopřivnických panelových domů, v němž má Seidler hlášenou adresu trvalého pobytu.

Vilu, v níž nyní žije, převedl podle katastru nemovitostí v roce 2004 na svou manželku. Na sousedech je vidět, že ze Seidlera, byť se o něm nechtějí moc bavit, mají respekt. A znají dobře i jeho minulost. Seidler na ni vzpomíná slovy: „Jak se nakonec ukázalo, bylo to několik zbytečných let strávených po soudech. Osvobodili nás a pak jsme ještě byli amnestováni.“

Amnestie Václava Klause pro bývalé manažery ovšem přišla ještě před vynesením rozsudku. A ten si nakonec vyslechla jen Pejčochová.

Psal se květen roku 2003, když Union banka zbankrotovala. Vyšlo najevo, že v posledních několika letech dávala úvěry spřáteleným firmám. Když se náhle uzavřely pobočky, zůstalo před branami 133 tisíc lidí a uvnitř jejich víc než 17 miliard korun.

Hacienda v Čeladné

„Vy jim chcete škodit?“ podivil se nad zájmem o bývalé manažery asi sedmdesátiletý starousedlík z Čeladné. Právě v této obci přezdívané beskydské Beverly Hills, kde si dům za zhruba deset milionů korun nechal postavit bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, si podle sousedů před rokem či dvěma přestavěl chatu na obstojnou novodobou roubenku další z obžalované pětice, Miroslav Fučík.

Kauza Union banky

Případ krachu Union banky soud ukončil v červnu 2013. Došel k závěru, že v průběhu řízení nebylo prokázáno, že by z banky byly vyvedeny nějaké prostředky. Tehdejší manažeři prý jen vylepšovali účetnictví banky. Zda toto chování bylo trestné, soud nešetřil. Krach Union banky se dotkl přes 130 tisíc lidí, kteří později byli částečně odškodněni. Zpět dostali 90 procent vkladů, ale nejvýš do částky 800 tisíc korun.

„Toho nechte být. Je už v důchodu. Jeho paní – bývalá prezidentka komory (exekutorské), vás stejně vyhodí,“ snažil se starousedlík z Čeladné odradit reportéry MF DNES.

Fučík nebyl k zastižení nejen v Čeladné, kde se mu na louce před domem pásly srnky, ale ani v ostravském bytě. A dokonce ani ve vile napsané na manželku v Ostravě-Martinově s velkolepým výhledem na město, příjezdovou cestou jen pro jedno auto a navíc ostražitými sousedy. „Koho hledáte? Fučíkovy? Ti bydlí vedle,“ směrovali hned reportéry MF DNES k jednomu z největších domů v okolí.

Manželka Miroslava Fučíka Pavla se v minulosti dokonce angažovala ve sporu o odškodnění v rámci insolvenčního řízení spojeného s krachem Union banky. Ministerstvu spravedlnosti hrozila exekuce za 40 milionů korun kvůli nezákonnému rozhodnutí olomouckého vrchního soudu, který bance v roce 2011 uložil zaplatit 25,8 milionu korun. A exekuci vedla právě Fučíková.

Nevinná a čtyři amnestovaní

Za třetím někdejším manažerem Union banky Tomášem Michalem vyrazili reportéři MF DNES do Starých Hamrů, horské obce v chráněném krajinném území Beskyd, skládajících se z 55 osad.

Na jedné straně začíná území obce na vrcholu Lysé hory, na druhé straně končí na Bílém kříži hranicí se Slovenskou republikou. Dnes v ní podle informací z oficiálních stránek Starých Hamrů žije 562 obyvatel. Tvořena je převážně lesy.

Kauza Union banky přehledně

Michal bydlí v malebné roubence, kterou jen tak někdo nenajde. Musí ji nedaleko slovenských hranic hledat cíleně. „Přítel ale není doma. A nevím, kdy dojede,“ odpověděla po otevření dveří roubenky Michalova přítelkyně na dotaz, zda by bylo možné s bývalým manažerem Union banky hovořit.

„On se s vámi asi nebude chtít bavit, ale vizitku mu předám,“ slíbila pohledná blondýnka. Na dotaz, čím se v současné době živí, reagovala stroze. „To ať si vám řekne sám.“ Michal se MF DNES neozval.

Podle obchodního rejstříku je Tomáš Michal jednatelem v několika firmách zabývajících se pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Je také předsedou dozorčí rady akciové společnosti Slezská důlní díla, v jejíž dozorčí radě sedí mimo jiné Marek Galvas. Ten má blízko k lidem z finanční skupiny J&T a také k Danielu Křetínskému z Energetického a průmyslového holdingu.

Posledním ze čtveřice amnestovaných z Union banky je Jiří Babiš, někdejší generální ředitel a předseda představenstva. Dnes žije ve Frýdku-Místku. „Je to velmi nepříjemné, protože s tím žiji už deset let, co jsem opustil tu banku. Doufám, že soud zváží všechny důkazy a dospěje k názoru, že naším jednáním nebyla žádná škoda způsobena,“ obhajoval se v roce 2011 Babiš před soudem.

Verdikt soudu, jak bylo zmíněno, si nakonec vyslechla jen Pejčochová. A byla osvobozena. „Bylo prokázáno, že nebyly z Union banky vyvedeny operacemi popsanými v obžalobě žádné finanční prostředky. Ty operace, které byly podle obžaloby prováděny, sloužily pouze k tomu, aby byly vylepšovány hospodářské výsledky banky,“ zdůvodňoval verdikt soudce Igor Krajdl.

Podle soudce by zřejmě byli osvobozeni i ostatní. Jenže využili Klausovy amnestie, a tudíž se o jejich vině nerozhodovalo. Pětice manažerů se prý jen snažila potápějící se banku zachránit. Žádný soud už kvůli ale nezodpoví, jestli při tom „zachraňování“ neriskovali příliš.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Další z rubriky

Hotel, pivovar i luxusní byty. Kam církev investuje peníze z restitucí

Zámek v Dolních Břežanech.

Arcibiskupství pražské zrekonstruovalo barokní zámek v Dolní Břežanech a otevírá v něm hotel. Královéhradecké...

Transparency podala Evropské komisi podnět na možný střet zájmů Babiše

Premiér Andrej Babiš (12.červenec 2018)

Organizace Transparency International ČR odeslala druhý podnět týkající se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše...

Nebyl to ani přestupek, uzavřela radnice střet aktivistky s policistou

Zatýkání Kateřiny Krejčové poté, co se na demonstraci vrhla na policistu, který...

Aktivistka Kateřina Krejčová se při střetu s policistou na demonstraci v Praze v roce 2015 podle radnice Prahy 1...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz