Zdržovací taktika se Lukáši Kohoutovi vyplatila.

Zdržovací taktika se Lukáši Kohoutovi vyplatila. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Kohout zdržoval soudy, až přišla amnestie. Klausovi za to koupí tužky

  • 39
Aktivista Lukáš Kohout se možná amnestií zbavil hned dvou soudů. A to proto, že se mu je léta dařilo protahovat. Ujde tak nejen trestu za to, že neodpracoval veřejně prospěšné práce za porušení zákazu řízení, ale je možné, že si neodsedí ani zbytek vězení za létání po světě za státní peníze. Soudce Miroslav Čapek to ale zpochybňuje.

"Zdržovací taktika se vyplatila. Pokud bych jednání neprotahoval, soudy by už dávno rozhodly," říká Kohout.

Kohouta přistihla v březnu 2009 policie za volantem, přestože měl od soudu v Nymburku zákaz řízení. Dostal za to 250 hodin veřejně prospěšných prací, které si měl odbýt ve Varnsdorfu, to však odmítl. Poté mu vykonání trestu dohodla probační a mediační služba v Rumburku, ale ani tam ji nevykonal.

Probační služba proto v září 2011 podala návrh změnit trest na vězení. Kohoutovi podle tehdejšího trestního řádu hrozilo 125 dní vězení. Kohout však řízení protahoval.

"Dělal obstrukce, podával žádosti o různé procesní úkony a následně i stížnosti. Spis byl na krajském soudu, vrchním soudu a tady nebyl k dispozici," uvedl soudce Jiří Uřídil.

Mezitím se změnil trestní řád a Kohout u soudu dostal místo vězení pokutu 25 tisíc korun (rozsudek zde). Kohout s peněžitým trestem ochotně souhlasil, ale probační služba podala proti rozhodnutí soudu stížnost. Nynější amnestie spor ukončila.

"Probační služba chtěla dát gól, ale brankář byl lepší. Pokud jde o těch 25 tisíc, které jsem ušetřil, koupím za ně Klausovi balík tužek a pošlu mu je na Hrad, aby, až skončí, nedělal po světě ostudu," zhodnotil to Kohout v narážce na prezidentovu aféru s chilským perem.

Spravedlnost je slepá už několik let, říká Kohout

Otázkou je, jestli si Kohout odsedí zbytek trestu za to, že se v roce 2002 opakovaně vydával za asistenta poslance a někdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana a létal do exotických zemí. Způsobil škodu 1,6 milionu korun, za což měl strávit ve vězení 28 měsíců.

Soud v České Lípě mu však po 18 měsících zbytek trestu prominul pod podmínkou, že zaplatí škodu, bude chodit na konzultace a absolvuje veřejně prospěšné práce. Kohout nic z toho neudělal, proto mu českolipský soud v říjnu 2011 nařídil zbylých deset měsíců vězení odpykat (rozsudek zde).

Kohout se však odvolal a dokonce žádal o prezidentskou milost. Tu sice nedostal, ale krajský soud z procesních důvodů rozsudek zrušil a vrátil do České Lípy. Od té doby se spis dostal až k Nejvyššímu soudu, protože Kohout tvrdil, že jsou proti němu soudy na severu Čech podjaté.

"Amnestie přišla v pravý čas. A jestli vyhrála spravedlnost? Ta je slepá už několik let," uzavírá Kohout.

V tomto případě se však Kohout možná raduje předčasně, přestože se soudí o desetiměsíční zbytek trestu za čin, ze kterého byl obviněný už v roce 2003. Teplický soudce Miroslav Čapek tvrdí, že na něj se amnestie nevztahuje.

"Promíjí se tresty a zbytky trestů, které byly uloženy do 24 měsíců. Protože mu byl uložen trest 28 měsíců, podmínky amnestie nesplňuje. Nevztahuje se na něj ani zastavení trestního stíhání po osmi letech, protože už nejde o trestní stíhání, ale o opravný prostředek k pravomocnému trestu," řekl soudce Čapek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video