Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amnestie osvobodí zřejmě i konkurzního soudce Berku, dostane zpět miliony

  10:21aktualizováno  12:35
Rozhodnutím prezidenta Václava Klause končí na soudech i část letitých závažných kauz. Amnestie prezidenta se vztahuje nejspíš i na kauzu kolem soudce Jiřího Berky. On a dalších osm lidí podle obžaloby způsobili falešnými konkurzy škodu za čtvrt miliardy korun. Pokud bude Berka osvobozen, vrátí se s čistým trestním rejstříkem do funkce soudce. Stát mu také bude muset zpětně vyplatit ušlý plat za osm let.

Jiří Berka u táborského soudu - Jiří Berka u táborského soudu čelí obviněním ze zmanipulování konkurzů (5. září 2006) | foto: Dan MaternaMF DNES

Že bude Berka osvobozen, se domnívá jeho právní zástupce i soud, na kterém dříve pracoval.

"Amnestie by se na pana Berku vztahovat měla, protože za trestné činy, o kterých se hovoří, tedy účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele, hrozí sazba do deseti let. V amnestii je také uvedeno, že kauza musí být delší osmi let od zahájení trestního stíhání. V případě pana Berky trestní stíhání bylo zahájeno na začátku dubna 2003," řekl iDNES.cz Berkův obhájce Rudolf Axmann.

Berka dostal devět let za to, že posílal do konkurzu firmy na základě zfalšovaných dokladů. Způsobil jim škodu přes čtvrt miliardy. Rozsudek však nenabyl právní moci, protože se někteří z obžalovaných odvolali (více o verdiktu čtěte zde).

Co říká amnestie prezidenta

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Jiří Berka se ke kauze zatím podle Axmanna nechce vyjadřovat, vyčkává, zda o jeho amnestování bude rozhodovat soud. Věc má nyní na starosti táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích.

"Podle našich odhadů se amnestie na tuto kauzu bude vztahovat, ale já nejsem ten, kdo o tom rozhodne, protože to bude Krajský soud v Českých Budějovicích," řekl iDNES.cz Milan Kohoutek, předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde Berka dříve pracoval.

Ústecký soud už se proto obrátil na ten budějovický. "Vyžádali jsme si stanovisko krajského soudu, protože nevíme přesně, jaká trestná činnost tam byla a zda tedy bude kauza spadat do deseti let trestní sazby. Dostat bychom je měli ve středu dopoledne," informovala mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Místopředseda budějovického krajského soudu Zdeněk Kučera iDNES.cz řekl, že rozhodování o celé kauze bude složité a může trvat třeba i tři týdny. "Jedná se o několik obžalovaných, celou řadu trestných činů a sdělení obvinění probíhalo v období let 2003 až 2006 v různém sledu. Poslední ze šesti obžalob byla podána koncem roku 2008," popsal Kučera.

Teprve až soud zmapuje situaci u jednotlivých obžalovaných, řekne, zda amnestii někdo z obžalovaných v této kauze podléhá. Pokud ano, vydá soud usnesení, které pošle všem stranám sporu. Proti němu je přípustná stížnost. Podle Kučery žádnou jinou tak velkou kauzu, jako je ta kolem Berky, nebude budějovický krajský soud v rámci amnestie řešit.

Osvobození znamená doplacení milionů za ušlou mzdu

Berka je už léta postaven mimo funkci soudce. Pokud by byl amnestován, celá kauza by byla zastavena, Jiří Berka by měl čistý trestní rejstřík a pokud by si to přál, tak by se mohl vrátit do funkce na Krajském soudu v Ústí nad Labem. Soud mu v případě amnestie také bude muset uhradit ušlou mzdu za léta, kdy funkci nevykonával.

"V dubnu to bude deset let, kdy byl pan Berka dočasně zproštěn výkonu funkce. Nyní je tedy mimo službu s tím, že pobírá polovinu svého platu. Pokud by se na něj vztahovala amnestie, tak se na něj hledí, jako by nebyl odsouzen, tudíž se vrátí zpět do práce a bude mu za dobu zproštění funkce doplacen jeho plat," popsala Jeřábková.

Kolik přesně by soud Berkovi musel vyplatit, zatím nemá spočítáno. "Už jsem dal pokyn, aby mi účetní doplatek poloviny platu předběžně spočítala. Přesnou částku zatím nevím, ale bude v řádech milionů korun," řekl Kohoutek.

"Doplacení částky by dle mého názoru mělo být zcela bez problémů, na část nevypláceného platu by vznikl automatický nárok. O jakou částku by šlo, nemáme spočítáno," uvedl Axmann.

Výpočet doplatku nebude jednoduchý, během let se totiž měnila platová základna pro soudce, státní zástupce a politiky. Podle údaje ministerstva práce činila od 1. června do 31. prosince loňského roku platová základna pro soudce 57 222,50 korun měsíčně.

Horáček: Odměna jen pro bohaté

Textař Michal Horáček mimo jiné na svém facebookovém profilu glosuje udělení prezidentské amnestie takto:

Já tomu prostě nerozumím: proč se odměňuje ...ten, kdo průběh trestního stíhání dokázal mařit - nepřebíráním obsílek, fingovanými chorobami a hlavně kličkami fikaných právníků, které je ovšem nutné platit tak mohutně, že na to má jen člověk extrémně bohatý?
Nejsou takoví lidé právě těmi, kteří by měli buď dostat příležitost se před soudem očistit ("zastavení trestního stíhání" je ve smyslu cti očistit nemůže), anebo přijmout trest? Proč je právě s nimi nakládáno jiným způsobem, nežli s ostatními?Jaký vzkaz společnosti pan president právě tímto krokem vysílá?

Berka by znovu soudil, konkurzy by ale už dělat nemusel

Soud by také Berkovi musel v případě amnestování znovu najít místo, pokud by si to Berka přál. "Máme ale právo dát jej na jiný než obchodněprávní úsek, protože jeho místo muselo být nahrazeno někým jiným," popsala Jeřábková.

Zda bude Berka opět dělat konkurzy firem, je po případném amnestování na rozhodnutí předsedy krajského soudu Kohoutka. "Kam se vrátí, to zatím nechci komentovat, ale zauvažujte z logiky věci... Pokud bude pan Berka amnestován, nebude už nikdy pravomocně zproštěn viny a amnestie neříká nic o tom, zda něco spáchal, či zda je nevinný," míní Kohoutek.

V dubnu 2010 dostalo devět obžalovaných od 6,5 do 9 let vězení. Berka dostal devět let vězení za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Rozsudek ovšem nenabyl právní moci, protože někteří obžalovaní se proti rozhodnutí na místě odvolali. Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby gang způsobil škodu 264 milionů korun. Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku.

Dalších 202 milionů se podle obžaloby pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod cenou.

Kauzu v minulosti mimo jiné soudil Kučera. Na otázku, zda amnestii nepovažuje za maření své práce, odpověděl: "Amnestii prezidenta republiky nekomentuji, je to jeho výsostné právo. Maximálně si můžu povzdechnout nad tím, kolik práce navíc přinese. Jednak v souvislosti s rozhodováním o amnestii, pak také v souvislosti se stížnostmi, které budou zejména ze strany státních zástupců následovat, a myslím si také, že podstatnou část amnestovaných budeme znovu soudit, protože se jedná o recidivisty."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Další z rubriky

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...Najdete na iDNES.cz