Amnestie nebude, rozhodl se Klaus

  • 316
Dva měsíce po svém zvolení prezident oznámil, že amnestii vyhlašovat nebude. Nyní ji nepovažuje za adekvátní. Na gesto čekali hlavně lidé s podmínečnými tresty. Samotný institut amnestie ovšem Václav Klaus považuje za důležitý a správný, ujistil hradní mluvčí Tomáš Klvaňa.

Václav Klaus několikrát před svým zvolením zopakoval, že amnestiemi bude šetřit. "Mělo by jich být nejméně o dva řády méně," řekl na adresu svého předchůdce Václava Havla.

Havel vyhlásil krátce po svém prvním zvolení hlavou státu amnestii, která otevřela cely patnácti tisícům vězňů. Další dvě amnestie se týkaly mnohem menšího počtu lidí. V roce 1993 pouhých 130 lidí, o pět let později necelé tisícovky.

Kritici namítali, že mnozí propuštění neměli kam jít, stali se z nich bezdomovci a způsobili značný nárůst kriminality.

"Je to nesmysl, ostatně většinou byli propuštěni lidé, kteří by beztak tentýž rok šli na svobodu," cituje ČTK tehdejší Havlovo prohlášení. Podle bývalé hlavy státu spáchali amnestovaní devět procent všech trestných činů v roce 1990.

Amnestii většího či menšího rozsahu prezident tradičně vyhlašuje po své inauguraci nebo při významných výročích státu.

Klaus probral amnestii s odborníky
Pokud by prezident amnestii vyhlásil, týkala by se i tak velmi omezeného okruhu lidí. Klaus se už v březnu vyptával ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, zda existuje skupina vězňů, u které by stálo za to uvažovat o propuštění na svobodu.

CO JE AMNESTIE
Amnestie je rozhodnutí, jímž prezident republiky udílí milost ve věcech trestných činů, a to hromadně. Vztahuje se k trestným činům, nikoli ke konkrétním osobám. Amnestie se týká vždy trestných činů spáchaných přede dnem jejího vyhlášení, nikdy se neuděluje za činy spáchané po tomto datu. Pouze v případě agraciace se může vztahovat na tresty, jež budou uloženy za trestné činy spáchané před dnem amnestie. (zdroj: ČTK)

"Varianty se týkají takových věcí, jako jsou nedbalostní trestné činy, zejména ty, kdy nebyl usmrcen člověk," řekl tehdy Českému rozhlasu Rychetský. Prezidentovi však tyto konzultace nestačily a chtěl o věci dál přemýšlet.

"Návrhy pana Rychetského byly zajímavé, ale pan prezident chce záležitost ještě dál konzultovat s právníky," potvrdil Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Mezi konzultanty byl podle některých informací například bývalý ministr spravedlnosti a Klausův soupeř v boji o prezidentský post Jaroslav Bureš.

Klaus se však podle zdrojů z Pražského hradu především obracel na experty z právnické fakulty či Ústavu státu a práva.

"Amnestie je tak závažná záležitost, že ji nelze uspěchat, a tak rozhodnutí není otázkou zítřka," říkal Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa.

ČTĚTE TAKÉ:
Na milost čeká 4000 lidí

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video