Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ameriku prý objevili Číňané

  0:01aktualizováno  0:01
Téměř sto let před Kolumbem a Magallanesem podnikli čínští dobrodruzi dvouletou cestu kolem světa, při níž důkladně prozkoumali americký kontinent. Ve své nové knize "1421: Rok, kdy Čína objevila Ameriku" to tvrdí britský spisovatel Gavin Menzies.

Podle jeho knihy vyslal roku 1421 čínský císař Ču Ti flotilu tvořenou obrovskými džunkami a podpůrnými plavidly, jež měla dopravit zpět do vlasti delegáty, kteří se zúčastnili slavnostního otevření Zakázaného města, a zároveň měla probádat nezmapované dálné kraje a přivézt odtud dary.

Menzies upozorňuje, že se Číňané v témže roce setkali s benátským obchodníkem Niccolo da Contim v západoindickém obchodním centru Kalikat. Conti zhotovil podrobný záznam této schůzky, v němž prý mimo jiné doložil skutečnost, že čínské džunky obepluly jihoafrický mys Dobré naděje a zamířily k západu do neznámých končin. Menzies se proto zaměřil na hlubší zkoumání čínských obchodních cest a podle svých slov po celém světě nalezl při pobřežích milníky s nápisy vytesanými v řadě asijských jazyků.

Čínská flotila vládla mořím
Na americkém kontinentě pak jeho teorii podpořily údajně nálezy potopených čínských džunek, které svědčí o přítomnosti čínsky mluvících mořeplavců v předkolumbovském Novém světě.

Menzies rovněž na základě literárních zdrojů tvrdí, že první Evropané na americkém kontinentě nalezli čínská kuřata, rýži, čínský porcelán a jadeit i čínsky mluvící obyvatelstvo.

Domněnku, že Číňané byli velkými mořeplavci, kteří patrně mohli objevit Ameriku, potvrzuje i výstava "Perspektivy Afriky", konaná v Jihoafrické republice. Tam lze mezi objeviteli nalézt jméno čínského objevitele Čeng Che.

V roce 1405, ve věku 34 let, se Čeng Che vydal jako hlava jedné z největších flotil, která kdy brázdila světová moře, na objevitelské cesty. Jeho flotila soupeřila velikostí s pozdější "neporazitelnou španělskou armadou" z roku 1588, případně s japonskou flotilou v Pacifiku z druhé světové války.

Z vyprávění dostáváme rozdílné údaje o velikosti či počtu lidí čínské flotily. Ať je kterékoli vyprávění přesné, flotila musela vzbuzovat nesmírnou úctu. Čínská flotila se vydala na cestu sedmkrát. Na jejích palubách byly velké nádrže naplněné půdou pro pěstování čerstvé zeleniny a ovoce, což ukazuje, že Číňané věděli, že vitamin C může léčit kurděje, a to dlouho před tím, než jejich evropské protějšky dospěly ke stejnému závěru.

Na některých výpravách se podíleli buddhističtí mniši a muslimští náboženští vůdci jako diplomaté pro země, kde převládal buddhismus a muslimská víra. V průběhu sedmi výprav došlo k navázání diplomatických a obchodních styků s mnohými zeměmi přímoří Indického oceánu, a to až po Arabský poloostrov a východní pobřeží Afriky.

V říjnu 1415 Čeng Che předal čínskému císaři žirafu. Číňané prohlašovali, že žirafa byla "Ch´I-lin", zvláštní stvoření, které se zjevovalo pouze lidem "nejčistšího ducha". 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Putin startuje prezidentskou kampaň, Rusové ladí jeho megatiskovku

Ruský prezident Vladimir Putin během tradiční tiskové konference v Moskvě (23....

Rusko očekává poslední velkou tiskovou konferenci Vladimira Putina v tomto volebním období. Každoroční akce začne v...Najdete na iDNES.cz