Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ameriku budou řídit milionáři

  16:05aktualizováno  16:05
Ve vládě nového amerického prezidenta George W. Bushe zasedne několik multimilionářů. Téměř všichni členové Bushova kabinetu se ale nejspíš dají označit za zámožné. Někteří z nich jsou velcí akcionáři - a co je delikátní, vlastní často akcie takových podniků, jejichž prosperita se dá ovlivnit i působením na vládní úrovni. Majetek ministra obrany Donalda Rumsfelda dosahuje například desítek milionů dolarů, jak vyplývá ze zprávy o jeho finančních poměrech, předložené začátkem týdne, napsala agentura AP.

"Normální lidé si nemohou dovolit jít do Washingtonu a pracovat ve vládě, takže tam místo toho máme ty dobře zaopatřené," říká Charles Lewis z Centra pro veřejnou integritu. Proto se podle něj přímo vnucuje otázka, jak citlivě dokáže takový milionář přistupovat k tématům, jako jsou léky na předpis nebo sociální dávky.

Rozmanité bohatství ministra obrany
Předložená zpráva osvětluje na 94 stránkách Rumsfeldovu finanční situaci. Jeho podíly na farmaceutickém koncernu Gilead dosahují odhadem 30 milionů dolarů, navíc má ještě opce na akcie ve výši od jednoho do pěti milionů dolarů. Od ledna 1997 byl nový americký ministr obrany předsedou dozorčí rady tohoto koncernu až do doby, kdy vstoupil do Bushova týmu.

Kromě toho vlastní Rumsfeld několik hektarů půdy v Novém Mexiku. Hodnota jeho nemovitostí se celkově odhaduje na tři až 15 milionů dolarů. Navíc má ještě ve dvou fondech peněžního trhu po jednom až pěti milionech dolarů.

Další Bushovi majetní ministři
Značný majetek nashromáždili i další členové nové americké vlády. Jmění ministra zahraničí Colina Powella bylo vyčísleno na nejméně 24,5 milionu dolarů. Ministr obchodu, Bushův dlouholetý přítel Donald Evans, má opce na akcie v hodnotě pěti až 25 milionů dolarů u ropného a plynárenského koncernu Tom Brown, který kdysi řídil. Stejné hodnoty dosahují opce na akcie i v případě ministra financí Paula O'Neila, bývalého člena vedení hliníkárenského koncernu Alcoa. Tomu ovšem ještě přibude odložené odstupné od jeho bývalého zaměstnavatele ve výši jednoho až pěti milionů dolarů.

Nemovitý majetek designovaného ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta má hodnotu přes jeden milion dolarů a majetkem v hodnotě přesahující milion údajně disponují také designovaná ministryně vnitra Gale Nortonová, zemědělství Ann Venemanová a ministr energetiky Spencer Abraham.

Ti, co neodvolili, budou překvapeni
"Drtivá většina z těch sto milionů Američanů, kteří nepřišli k volbám, byli lidé z nižší střední třídy nebo chudí, kteří soudí, že je vláda nezastupuje," říká Lewis. "A zprávy tohoto druhu je patrně příliš nepovzbudí."

Americký Senát schválil v sobotu hned po inauguraci prvních sedm členů nové americké vlády, jež jmenoval v minulých dnech nastupující prezident George Bush. Jde o tyto ministry zleva doprava: Colin Powell (ministr zahraničí), Paul O'Neill (ministr financí), Rod Paige (ministr školství), Ann Venemanová (ministryně zemědělství), Donald Rumsfeld (ministr obrany), Spencer Abraham (ministr energetiky), Don Evans (ministr obchodu). (Reuters 21. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Likvidaci severokorejské střelnice budou pokrývat i jihokorejští novináři

Vůdce KLDR Kim Čong-un při prohlídce severokorejského jaderného centra...

Likvidaci severokorejského jaderného testovacího střediska budou zpravodajsky pokrývat i novináři z Jižní Koreje....

Zapojit se musí každý. Nikdy se nevzdáme, nabádá Švédy válečný manuál

„Pokud bude Švédsko napadeno jinou zemí, nikdy se nevzdáme. Všechny informace...

Nachystejte si vodu a jídlo, naučte se první pomoc a buďte připraveni, že vás můžeme kdykoliv povolat. Manuál pro...

Trump kazí Americe pověst, řekl Davis při debatě v Praze

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší...

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší zvláštní poradce v Bílém domě Lanny Davis...

Najdete na iDNES.cz