Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika zahájila pozemní operace

  22:17aktualizováno  22:17
Americká odveta proti Afghánistánu vstoupila do další fáze. Představitel ministerstva obrany USA naznačil, že americké jednotky zahájily skryté pozemní operace v Afghánistánu. List Washington Post s odvoláním na nejmenované činitele resortu obrany uvádí, že v jižním Afghánistánu jsou pozemní jednotky už delší dobu. Nepočetné oddíly vojáků tu podle listu podporují snahu CIA získat vůdce místních etnických Paštunů na svou stranu.

"Počet amerického personálu na zemi je teď malý a asi nebude nikdy připomínat velké konvenční síly shromážděné za války v Zálivu před deseti lety, prohlásili činitelé resortu obrany," píše americký deník.

Vysoký představitel Talibanu přítomnost amerických speciálních jednotek na území Afghánistánu popřel.

Rumsfeld přítomnost vojáků potvrdil
Ministr obrany Donald Rumsfeld jako první vysoký americký představitel oficiálně potvrdil přítomnost vojáků v Afghánistánu. Upřesnil, že koordinují pozemní činnost s oddíly protitalibanské opozice.

Američané podle něho zajišťuji opozičním silám munici, potraviny a peníze. "Existuje úspěšná spolupráce... především na severu," uvedl ministr. Podotkl, že na jihu, který kontroluje vládní hnutí Taliban, zatím taková koordinace neexistuje.

Pozemních operací se zúčastní elita americké armády.

Bush mlčí, aby prý operace neohrozil
Americký prezident George Bush se odmítl na tiskové konferenci v Šanghaji ke zprávám o speciálních jednotkách v Afghánistánu vyjádřit. Zdůraznil nicméně, že USA udělají vše pro to, aby dosáhly svých cílů.

"Stejně jako to dělám od začátku této kampaně, nebudu se vyjadřovat k pověstem a informacím pronikajícím na veřejnost, abych neohrozil probíhající operace," řekl Bush, který je v Šanghaji na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

On-line zpravodajství
(19. října 2001)

Antrax - souhrn článků

Politici pozemní operaci naznačili
Zahájení další fáze války proti terorismu naznačil ve svém čtvrtečním projevu i americký viceprezident Richard Cheney. "Úspěch naší letecké akce nám vyčistil cestu pro další operace, které Taliban a teroristé z Al-Kajdy nebudou moci předvídat a nebudou jim moci uniknout," řekl v New Yorku. Zdůraznil, že další vojenské akce nemusí být vždy viditelné.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve čtvrtek řekl, že letecká síla nemůže stačit na likvidaci organizace Al-Kájda. "Teroristické organizace mají výhodu překvapivých útoků, jako tomu bylo 11. září v New Yorku a Washingtonu. To znamená, že prostě musíme jít po nich a najít je," řekl s tím, že letadla se nemohou plazit po zemi.

V Londýně britský premiér Tony Blair ve čtvrtek uvedl, že příštích pár týdnů může být v tažení proti terorismu nejnáročnějších. "Neřekl bych, že jsme si někdy mysleli, že to zvládneme jen za pomoci letecké síly," řekl.

Amerika varuje Afghánce z letadel
Pokud byly pochyby o nasazení pozemních jednotek, tak je zřejmě ukončují rozhlasové depeše vysílané v posledních dnech z amerických letadel nad Afghánistánem místnímu obyvatelstvu.

Přepisy vysílání Pentagon zveřejnil ve čtvrtek: Pozor. Lidé Afghánistánu, američtí vojáci projdou kolem vás. V zájmu vlastní bezpečnosti se nezdržujte na mostech a silnicích a nezasahujte do operací našich jednotek. Když je uvidíte, najděte si úkryt a neopouštějte jej, dokud vojáci neodejdou. Nejbezpečnějším místem bude váš dům.

Vysílání také vyzývá Afghánce k pasivitě vůči Talibanu tím, že jeho bojovníkům nebudou dávat jídlo, vodu a přístřeší.

Američané také vysílají konkrétní instrukce talibanským vojákům, jak se mají vzdávat, a varuje ty, kdo se vzdát nehodlají. "Talibane, pozor. Jste odsouzeni. Víte to? Ve chvíli, kdy teroristé, které podporujete, unesli naše letadla, odsoudili jste se k smrti."

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Může tatínek do nebe, i když byl ateista? ptal se chlapec papeže

Chlapec se zeptal papeže, jestli je jeho táta v nebi, i když byl ateista.

Emotivní scéna se odehrála na pravidelném setkání papeže Františka s dětmi v Římě, kde se ho malí věřící ptají na...

Vidím řeku krve, varoval před 50 lety Powell před imigrací a spustil bouři

Britský konzervativec Enoch Powell na snímku z roku 1977

„Národ si staví svou pohřební hranici, v budoucnosti vidím řeku krve!“ Tato slova použil před padesáti lety britský...

V německých věznicích přibývá migrantů, úřady řeší jejich integraci

Žadatelé o azyl před kanceláří Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v...

Příchod statisíců migrantů a uprchlíků se projevil i na osazenstvu německých věznic. Počet syrských, afghánských,...

Najdete na iDNES.cz