Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika už bude muset vyslat pěšáky

  0:01aktualizováno  0:01
Americká vláda se ocitá pod sílícím tlakem, aby urychleně zahájila rozsáhlou pozemní operaci v Afghánistánu. Doposud Pentagon předpokládal, že konflikt vyřeší vojáci afghánské opozice s pomocí minimálního počtu speciálních spojeneckých komand. Rostoucí počet západních a pákistánských vojenských činitelů a analytiků se obává, že kombinace leteckých úderů a chystané ofenzivy nepříliš početné a slabě vyzbrojené opoziční Severní aliance nebude ke splnění hlavních cílů války stačit.

Tím je svržení talibanského režimu a polapení bin Ládina a teroristů z organizace Al-Kajda. Proto sílí hlasy volající po významné pozemní operaci amerických a spojeneckých jednotek.

"Válku v Afghánistánu zřejmě nemůžeme vyhrát bez nasazení pozemních oddílů. Bombardování nestačilo k porážce Saddáma v roce 1991 a také Slobodana Miloševiče v roce 1999 přivedla k rozumu až vážná hrozba příchodu pozemních sil," napsal například komentátor William Kristol v listu The Washington Post.

Vtrhněte tam a obsaďte přinejmenším dvě afghánská města, Kábul a Kandahár, ještě před začátkem ramadánu, radil spojencům M. P. Bhandara, bývalý pákistánský zákonodárce.

Taliban přibírá další posily

"Neexistuje cesta, jak vyhrát i nálety. Ani v případě, bude-li na zemi operovat jen Severní aliance. Musí nastoupit američtí vojáci," řekl agentuře AP nejmenovaný západní vojenský činitel.

Pozorovatelé si jsou vědomi, že takové rozhodnutí by bylo politicky nesmírně obtížné. Znamenalo by značné riziko vtažení spojeneckých sil do vleklého konfliktu s nejistým koncem, neboť ještě nikdo, kdo přišel do Afghánistánu se zbraní v ruce, tam dobře nepochodil.

Naposledy odešla poražená a frustrovaná sovětská armáda, jež na afghánských bojištích zanechala 15 000 mrtvých. V členitém afghánském terénu by se do značné míry setřela i výhoda kvalitnější výzbroje spojenců.

Toto všechno Američané vědí a také se toho obávají. Nicméně na druhé straně se spojenecká mise v Afghánistánu dostává stále víc do slepé uličky. Zatímco Taliban se alespoň navenek jeví nadále pevný, kritika bombardování ve světě narůstá a spojence začíná tlačit čas.

Hlavní hrozbou je, že Taliban zůstane u moci během tuhé afghánské zimy, která větší pozemní operace prakticky znemožňuje a během níž zkonsoliduje své síly.
"To by se téměř rovnalo katastrofě," uvedl Kristol.

"Navodilo by to dojem americké slabosti, připravilo půdu pro nárůst nestability v Pákistánu a dalších zemích. A přispělo by to k silnějšímu rozšíření kultu Usámy bin Ládina a demoralizaci spojenců v islámském světě," napsal dále.

Řada indicií naznačuje, že spojenci rozsáhlejší pozemní invazi chystají. Třeba Londýn nedávno uvedl do pohotovosti několik tisíc příslušníků námořnictva s tím, že se budou podílet na pozemní válce v Afghánistánu. Experti odhadují, že nálety spojenců mohou trvat ještě několik měsíců a že bude nezbytné, aby je doprovodila pozemní intervence nejméně 20 tisíc spojeneckých vojáků. Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....Najdete na iDNES.cz