Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika sníží počet jaderných hlavic

  9:03aktualizováno  9:03
Spojené státy sníží své zásoby jaderných hlavic nad rámec dohod START II, oznámil americký prezident George Bush. Americká strana tak chce zjednodušit plánovaná jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o smlouvě START III. Bezpečnostní experti předpokládají, že Rusko disponuje 6000 a USA 7000 jaderných hlavic.

"USA sníží počet svých jaderných hlavic na odpovídající úroveň, která umožní zajistit bezpečnost obyvatel a přitom je nižší než počet, stanovený předchozími odzbrojovacími dohodami," řekl prezident.

Bush neupřesnil, kolik hlavic armádě zůstane
Na otázku, kolik hlavic tedy USA budou mít, Bush odpověděl, že novináři jistě pochopí, že tuto otázku nejprve projedná s prezidentem Putinem a teprve poté číslo zveřejní.

Dohoda START II stanoví, že do roku 2007 musí Rusko snížit počet jaderných hlavic na 3500. Amerika má v té době mít tři tisíce kusů těchto zbraní. Vyjednávaná dohoda START III počítá s tím, že obě země sníží počet hlavic na 2500.

Rusko přitom nedávno navrhlo dokonce snížení na 2000 jaderných hlavic.

Pozorovatelé očekávají, že se Bush rozhodl ruský návrh v podstatě akceptovat. Možná prý dokonce navrhne, že si USA nechají jen 1750 hlavic.

Sněmovna reprezentantů dá peníze na rozšíření NATO
Další rozhodnutí, které by mohlo změnit světové rozvržení sil přijala dolní komora amerického Kongresu, Sněmovna reprezentantů.

Ta schválila návrh zákona podporující brzké rozšíření Severoatlantické aliance.

Zákonodárci na tento účel vyčlenili 55 milionů dolarů. Návrh zákona nazvaného Konsolidace svobody při hlasování podpořilo 372 poslanců, proti jich bylo 46.

Zákon musí ještě schválit Senát. Pak ho podepíše prezident George Bush. 55 milionů dolarů potom dostane sedm zemí, které by rády do aliance vstoupily.

O rozšíření by se mělo rozhodnout na pražském zasedání NATO v roce 2002. Do NATO chtějí Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz