Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika se dočkala, zná nového prezidenta

  11:32aktualizováno  11:32
Po více než měsíci právních tahanic má Amerika jasno. Příštím prezidentem USA bude republikán George Bush junior. Demokrat Albert Gore v noci přiznal porážku ve volbách a pogratuloval svému rivalovi k vítězství. Oba politici poté vyzvali ve svých projevech Američany ke smíření po konfliktech, které mezi ně vnesly několik týdnů trvající ostré právní spory kolem počtu hlasů na Floridě.
Bush vítěz, Gore poražený

Bush vítěz, Gore poražený - George Bush junior se po právních tahanicích stane prezidentem USA, Gore v projevu uznává svou porážku, 14. prosince 2000. | foto: APČTK

Bush je v zahraniční politice nezkušený Budoucí prezident byl za   posledních 25 let v zahraničí jen třikrát
Tajná zbraň Bushe manželka Laura Po feministicky zaměřené Hillary Clintonové se do Bílého domu  dostává zcela jiný typ ženy
G.W.B.: Mám měkké srdce Dá se vůbec představit ještě třpytivější zázemí než má dynastie Bushů?
Jeho první úkol - opět spojit zemi Výsledky jsou tak těsné, že musí Bush vládnout velmi obezřetně
Richard Cheney: Bushova volební jistota  Budoucí viceprezident Cheney - ostřílený politik i muž, který je proti potratům i v případě znásilnění

Gore: přiznal porážku, vyzval ke smíření
Demokratický kandidát na post prezidenta USA Albert Gore ve svém vystoupení z Bílého domu, které přenášela televizní stanice CNN, oznámil, že před chvílí telefonoval svému republikánskému rivalovi Georgi Walkeru Bushovi, aby mu pogratuloval k vítězství v prezidentských volbách.

Ve svém závěrečném projevu Gore naznačil, že není zcela snadné přiznat porážku po 36 denní právní bitvě o přepočítání hlasů na Floridě. "Nejvyšší soud se ale vyjádřil. Tak o tom nepochybujme," řekl Gore. "Ačkoli s rozhodnutím soudu silně nesouhlasím, verdikt přijímám," prohlásil viceprezident.

Současně viceprezident vyzval Američany, aby se sjednotili za příštím prezidentem. "Když je bitva dobojována, stáhneme naše šiky," prohlásil Gore. "Z našich názorů a pozic nicméně neustupujeme, ale uvědomujeme si, že je zde zájem vyšší než je naše politická strana. Tímto zájmem je Amerika a my dáváme přednost Americe před naší stranou. Budeme stát za naším novým prezidentem," zdůraznil Gore.

Už mu nezavolám
V reakci na drama volební noci, kdy Gore zavolal Bushovi dvakrát - jednou aby mu popřál a podruhé, aby svoji gratulaci stáhl, Gore v televizním přenosu zavtipkoval: "Slíbil jsme mu, že tentokát už mu zpátky nezavolám."

K divákům v zahraničí Gore pronesl: "Ať nikdo nenahlíží na tento souboj jako na znak americké slabosti. Síla americké demokracie tkví nejjasněji právě v tom, jaké těžkosti  může překonat."

Bush: Budu sloužit národu
"Nebyl jsem zvolen proto, abych sloužil jedné straně, nýbrž národu," řekl republikán Bush v projevu, který přenášely americké televizní stanice. Budoucí prezident pronesl s nadějí v hlase slova z bible, která použil Abraham Lincoln během občanské války: "Náš národ se musí povznést nad rozdíly a sjednotit se."

Bush promluvil ve Sněmovně reprezentantů texaského Kongresu a zdůraznil, že toto místo vybral záměrně jako symbol spolupráce obou politických stran, která je, jak zdůraznil, momentální výzvou po obrovském rozdělení národa v důsledku několika týdnů trvající právní bitvy o počet hlasů na Floridě.

Bush uvedl, že se na začátku příštího týdne ve Washingtonu setká s viceprezidentem Albertem Gorem. Bush ocenil Goreův krok jako ušlechtilý a dodal, že si je vědom, jak obtížný pro něho tento moment musí být.

Bush uvedl, že chce být prezidentem všech Američanů, nejen republikánů, a chce pracovat pro usmíření a jednotu. Zdůraznil, že rozdíly ve volebních programech demokratů a republikánů nejsou zásadního charakteru a programy prý naopak mají mnoho pozoruhodně společného. Vybídl k vzájemnému respektu a tolerování odlišností.

Republikán Bush, který bude uveden do funkce v  lednu příštího roku, vybídl navíc k budoucí spolupráci s demokraty v klíčových oblastech vzdělání, zdravotní péče, sociálního zajištění a "fiskálně zodpovědných" daňových škrtů.

O budoucím prezidentovi de facto rozhodl v úterý Nejvyšší soud
Projevy obou politiků následovaly poté, co americký Nejvyšší soud v úterý večer zamítl žádost demokratů o ruční prověrku sporných volebních lístků na Floridě, a tím prakticky zablokoval Goreovi cestu ke smazání rozdílu několika set hlasů, kterému se těšil Bush.

Všeobecně se soudí, že Gore mohl volby vyhrát, kdyby se přepočítávání hlasů na Floridě uskutečnilo. Gore také získal v celoamerickém souhrnu o 300 tisíc hlasů více než Bush, ale většinové prvky amerického volebního systému tuto výhodu neutralizovaly.

Bush nyní získá 25 floridských volitelů a s nimi bude mít potřebnou nadpoloviční většinu v 538členném sboru volitelů, který se sejde 18. prosince a prezidenta formálně zvolí.

VOLEBNÍ DRAMA - DEN PO DNI

8. listopad - 8.16 hodin SEČ - hlavní americké televizní sítě oznamují, že Bush zvítězil ve volbách
- 8.30-9.30 - Gore připouští v telefonátu Bushovi, že byl poražen, pak odvolává svou prohru a říká Bushovi, že "okolnosti se změnily"
- 9.40 - televize opravují předešlou zprávu s tím, že výsledky z Floridy nejsou ještě úplné
9.-15. listopad Objevuje se řada nesrovnalostí na Floridě - někteří voliči dali hlas omylem kandidátovi Reformní strany namísto Goreovi, tisíce lístků stroje vyřadily jako neplatné atd.; zahájeno několik soudních pří, kdy tábor demokratů požaduje, aby byl přepočítán každý sporný hlas a zjištěn skutečný úmysl voliče, zatímco republikáni tvrdí, že se mění pravidla uprostřed hry.
16. listopad Floridský Nejvyšší soud odmítá Bushovu žádost zastavit ruční přepočítávání v převážně demokratických okrscích.
21. listopad Nejvyšší soud Floridy rozhoduje, že přepočty mohou pokračovat a jejich výsledky lze začlenit do závěrečných.
26. listopad Vítězem na Floridě oficiálně potvrzen Bush s náskokem 537 hlasů asi ze šesti milionů.
4. prosinec Nejvyšší soud USA ruší rozhodnutí Nejvyššího soudu Floridy o ručním sčítání, vrací zpět kauzu na Floridu.
8. prosinec Nadějný zvrat pro Gorea, když Nejvyšší soud Floridy povoluje další ruční přepočítávání hlasů.
9. prosinec Jen pár hodin poté, co bylo na Floridě zahájeno další kolo přepočítávání nejasných lístků, Nejvyšší soud USA na žádost Bushova týmu pozastavuje tyto přepočty.
11. prosinec Nejvyšší soud USA vyslechl ústní argumentaci obou soupeřících táborů.
12. prosinec Nejvyšší soud USA vrátil spor mezi Bushem a Gorem o přepočítávání hlasů zpět k dalšímu posouzení na Floridu a fakticky tím zastavil ruční prověrku hlasů.
13. prosinec Gore se rozhodl odstoupit z volebního soupeření s Bushem, popřál mu k vítězství. Oba politici, Gore i Bush, vyzvali ve svých projevech ke smíření. Mají se setkat příští úterý.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz