Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika: čekání na prezidenta pokračuje

  18:12aktualizováno  18:12
Floridský Nejvyšší soud odložil zveřejnění oficiálních výsledků prezidentských voleb ze soboty na neurčito. Na pondělí ve 14:00 hodin místního času (20:00 SEČ) stanovil slyšení pro požadavek demokratického prezidentského kandidáta Alberta Gorea, aby se rozdíly vyplývající z ručního přepočítávání hlasů zahrnuly do konečných výsledků. Jde o nový obrat ve prospěch týmu Alberta Gorea, jehož žádost o zahrnutí výsledků ručního přepočítávání v některých okrscích v pátek místní soud zamítl. Po konečném sečtení všech hlasů zaslaných ze zahraničí vede Bush nad Gorem o 926 hlasů.
Volby v USA se změnily v právní bitvy

Harrisová oficiální výsledky nevyhlásí
Floridská ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisová nevyhlásí oficiální celostátní výsledky prezidentských voleb před pondělním soudním slyšením, na němž má být rozhodnuto, zda do nich budou započítány ručně přepočítávané hlasy. Oznámila to její poradkyně Debby Kearneyová.

Původně měla Harrisová v úmyslu vyhlásit volební výsledky poté, co bude dokončeno sečtení korespondenčních hlasů ze zámoří.

POdle Kearneyové však Harrisová bude pracovat na právních dokumentech a předloží je v sobotu soudu. Podle některých zpráv se chce Harrisová pokusit vyhlásit v sobotu odpoledne alespoň neoficiální výsledky.

Gore je potěšen odložením oficiálních výsledků
Gore vyjádřil večer ve Washingtonu potěšení nad rozhodnutím floridského Nejvyššího soudu odložit zveřejnění oficiálních výsledků prezidentských voleb na Floridě ze soboty na neurčito.

Gore v prohlášení pro tisk před svou oficiální rezidencí ve Washingtonu zároveň vyslovil "velké uspokojení nad tím, že ruční přepočítávání hlasů pokračuje i přes pokusy o obstrukce". "Ani republikánský kandidát George Bush, ani floridská ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisová, ani já nebudeme soudci těchto voleb," upozornil Gore. "Tyto volby musí rozhodnout lid při respektování zákonů," zdůraznil demokratický kandidát na úřad prezident. "Právě proto je toto rozhodnutí tak důležité," dodal.

Předběžné výsledky sčítání korespondenčních hlasů v 58 ze 67 volebních okresů ukazují, že Bush získal navíc 679 hlasů a Gore 402. Bush tak neoficiálně vede před Gorem o 577 hlasů. Stovky korespondenčních hlasů byly anulovány, protože neměly všechny náležitosti.
Gore se snaží zahrnout změny z ručního přepočítávání hlasů do celkových výsledků ve snaze setřít náskok 300 hlasů, které má jeho republikánský oponent George Bush.

Právníci zastupující prezidentského kandidáta demokratů Alberta Gorea podali odpoledne odvolání k floridskému Nejvyššímu soudu s cílem zabránit sobotnímu vyhlášení oficiálních výsledků voleb na Floridě.

Oficiální výsledky, které byly úředně převzaty minulé úterý, poskytují republikánskému kandidátu Georgi Bushovi jednoznačný hlasovací náskok a tím i vítězství v amerických prezidentských volbách.

Gore se odvolal proti rozhodnutí soudce, podle něhož rozdíly vyplývající z ručního přepočítávání hlasů v několika volebních okresech se nemusejí zahrnovat do již odevzdaných a úředně ověřených výsledků voleb. Podle nich Bush vede před Gorem o pouhé tři stovky hlasů.

Dvojitá ztráta pro Bushe
Odvolací soud v Atlantě nevyhověl žádosti týmu republikánského prezidentského kandidáta George Bushe, aby se zastavilo ruční přepočítávání hlasů ve vybraných floridských okresech, protože to odporuje ústavní zásadě rovnosti zacházení s voličskými hlasy. Jde o další Bushovu soudní porážku v pátek, kdy floridský Nejvyšší soud odložil vyhlášení oficiálních volebních výsledků v sobotu, které bylo plánováno na sobotu odpoledne.

Harrisová: Výsledky ze zahraničí budou v sobotu odpoledne
Podle původního rozsudku místního soudu dal soudce za pravdu Harrisové, věrné republikánce, která zamítla v úterý důvody, které pro ruční přepočítání hlasů vznesly čtyři volební okresy.

"Budeme pokračovat ve volební proceduře, kterou předepisuje floridský zákon, a je zřejmé, že úředně potvrzené sčítání korespondenčních hlasů ze zámoří ze všech okresů obdržíme do sobotního poledne," uvedla Harrisová.

Podle pozorovatelů vyhlášení výsledků korespondenčních hlasů bude pravděpodobně znamenat i vyhlášení vítěze prezidentských voleb na Floridě, který si odnese hlasy 25 klíčových volitelů. S jejich pomocí dosáhne Bush nebo Gore nadpoloviční většiny 271 hlasů ve 538členném sboru volitelů, který se sejde k formální volbě hlavy státu 18. prosince.

Soud odložil žádost občanů na nesrovnalosti s hlasovacími lístky
Floridský okresní soud odložil o týden rozhodnutí, zda uzná stížnost voličů ve floridském okrese Palm Beach na nesrovnalosti ve volebních lístcích a ve sčítání hlasů.

Podle stížnosti byla grafická podoba volebních lístků matoucí, protože vedla k označování jiného prezidentského kandidáta, než voliči zamýšleli. Voliči proto požadují, aby se volby v Palm Beach opakovaly.

Stížnost byla podána už minulý týden, ale zcela ji zastínily právní spory o ruční přepočítávání hlasů, kterého se domáhali demokraté ve snaze zajistit svému prezidentskému kandidátovi Albertu Goreovi dodatečné hlasy.

Požadavek konání nových voleb v Palm Beach je zdaleka nejradikálnější ze všeho, co se dosud na Floridě kolem sčítání hlasů odehrálo. Rozhodnutí je však tak delikátní, že vyžaduje dobrozdání, zda vůbec soudce má pravomoc, aby je nařídil.

Američané chtějí brzké vyhlášení výsledků
Američanů jsou unaveni právními tahanicemi kolem výsledků prezidentských voleb a za důležitější než projednávání u soudu považují urychlené vyhlášení výsledků voleb na Floridě. Zjistil to průzkum veřejného mínění, který společně uskutečnily televizní stanice ABC a deník The Washington Post. Pro co nejrychlejší vyhlášení výsledků se vyjádřilo 57% dotázaných, zatímco soudní cestě dává přednost jen 40procent.

Většina respondentů také uvedla, že jsou ochotni přijmout závěrečný výsledek, ať už bude založen na strojovém, nebo na ručním sčítání hlasů. Navíc 46 procent - o osm procent více než před týdnem - neočekává, že by hlasy na Floridě byly spočítány naprosto přesně.

Většina se také domnívá, že sečtení hlasů pomocí sčítacích strojů je přesnější než ruční, zároveň ale 56 procent je toho názoru, že výsledky ručního přepočítávání by měly být zařazeny do oficiálního součtu, který rozhodne o 25 volitelích klíčových pro vítězství jednoho z kandidátů.

Špatné známky za svůj postup po prezidentských volbách dostali jak oba kandidáti, tak floridská ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisová. 48 procent dotázaných je nespokojeno s jednáním republikánského kandidáta George Bushe a 51 procent s postupem Alberta Gorea. Nesouhlas s postupem Harrisové, která je odpovědná za vyhlášení výsledků voleb na Floridě, pak vyslovila polovina respondentů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Putin mluví o dopingu i zbrojení, na tiskovce přidal vtip

Ruský prezident Vladimir Putin na bilanční tiskové konferenci (14.prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...

EU nepřehlasuje Česko v otázce migračních kvót, tvrdí před summitem Babiš

Andrej Babiš na zasedání sněmovního výboru pro evropské záležitosti (13....

Premiér Andrej Babiš před odletem na unijní summit prohlásil, že členské země znovu nepřehlasují Česko v otázce...Najdete na iDNES.cz