Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika: čekání na Floridu a prezidenta

  0:24aktualizováno  0:24
Po oficiálním sečtení výsledků ze 67 volebních okrsků na Floridě v úterý večer vede republikánský prezidentský kandidát George Bush nad demokratem Albertem Gorem o 300 hlasů. Výsledky jsou předběžné, protože nezahrnují korespondenční hlasy, které mají dojít do páteční půlnoci. Floridský soudce v úterý navíc rozhodl, že do pátku je možné ještě dodatečně přijmout hlasy z okrsků, které se rozhodnou pokračovat v ručním přepočítávání. Nejlidnatější okrsek Miami-Dade od dalšího přepočítávání upustil poté, co po kontrole 6000 lístků Goreovi přibylo 6 hlasů. Rozdíl je prý zanedbatelný.
Oficiální výsledky z Floridy - konečná lhůta je v pátek 17.11. o půlnoci
Bush 2 907 492
Gore 2 907 192
Výsledky může ještě ovlivnit přepočítávání hlasů (Palm Beach, Volusia)
Do pátku do půlnoci přijdou hlasy ze zahraničí

Bushův náskok se snížil z 388 na 300 hlasů
Podle nejnovějších oficiálních výsledků ze všech 67 okrsků na Floridě vede Bush v před Gorem o pouhých 300 hlasů v celkovém počtu 5,8 milionu volebních hlasů.

Ještě v úterý to přitom bylo podle agentury AP 388 hlasů. Dodatečné hlasy přibyly Goreovi při přepočítávání hlasů v okrsku Volusia, kde ruční počítání stále pokračuje.

Předpokládá se ale, že korespondenční hlasy Floriďanů žijících v zahraničí (kteří jsou tradičně nakloněni spíše republikánům), které mohou přijít až do páteční půlnoci, půjdou pro změnu spíše na konto Bushe.

Bitva o Floridu je bitvou o prezidentské křeslo
Florida disponuje 25 hlasy volitelů, které jak Gorea, tak Bushe můžou přenést přes magickou hranici 270 hlasů, která je nutná k vítězství v prezidentských volbách. Záleží tedy na každém hlasu, který připadne navíc ve prospěch jednoho či druhého kandidáta.

"Nejde mi o nějaký zápas, ale o demokracii. Prostě mi nejde o to, abych se stal prezidentem proto, že hlasy byly špatně spočítány nabo špatně vyloženy, a nemyslím si, že guvernérovi Bushovi by šlo o něco jiného," zdůvodnil Gore své důvody pro žádost o ruční přepočítání hlasů, které republikáni ostře napadali.

Goreův volební štáb požádal o ruční přepočítání hlasů v některých okrscích poté, co Goreovi po prvním přepočítání několik set hlasů přibylo.

Bushův volební štáb proti tomu protestoval a obrátil se na federální soud v Miami. Ten ale v úterý podpořil požadavek Goreova týmu ručně hlasy přepočítat. Republikáni nato prohlásili, že se proti tomuto rozhodnutí odvolají u soudu v Atlantě (stát Georgia).

Ať už se nakonec novým prezidentem stane Bush nebo Gore, pozorovatelé se shodují, že pozice nového prezidenta bude mimořádně slabá, a to nejen kvůli těsnému výsledku, ale i kvůli minimálním rozdílu, který dělí republikány a demokraty ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu.

Okrsky, které chtějí dále přepočítávat hlasy, musí uvést důvody do 14:00
Floridská ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisová, která oficiální výsledky zveřejnila, uvedla, že okrsky, které chtějí v přepočítávání hlasů pokračovat, musí sdělit důvody svého počínání do středy do druhé hodiny odpolední místního času (20:00 SEČ).

K ručnímu přepočítání všech hlasů odevzdaných minulé úterý v prezidentských volbách se připravuje okrsek Palm Beach i Volusia.

"Neposlušná" Palm Beach: V přepočítávání budeme pokračovat!
Okrsek Palm Beach se do ručního přepočítání všech hlasů odevzdaných minulé úterý v prezidentských volbách hodlá pustit hned od středečního rána .

Volební komise přijala rozhodnutína bouřlivém veřejném zasedání, kde zazněly radikální požadavky neposlušnosti a dokonce i nového hlasování. Právníci přítomní na zasedání však přiměli komisi k umírněnosti.

Goreovi nakloněný obvod Broward od přepočítávání ustoupil už v úterý
Goreův emisar, bývalý ministr zahraničí Warren Christopher vyjádřil politování nad tím, že ručního přepočítání hlasů se prozatím zřekl okrsek Broward. Tento okrsek byl přitom považován za baštu demokratů a všichni očekávali, že Broward Gorea podpoří. Po přepočítání hlasů ze čtyř volebních místností ale nakonec volební komise Browardu rozhodla, že rozdíly, ke kterým dochází, jsou natolik zanedbatelné, že od dalšího přepočítání ustoupila.

V úterý zažila Florida drama o osud dalšího ručního přepočítávání
Prominentní republikánka, floridská ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisová stanovila v pondělí lhůtu pro ruční přepočítávání hlasů na úterý na 17:00 místního času (23:00 SEČ). Lhůtu ale napadaly některé okrsky v čele s Palm Beach County, které tvrdily, že do té doby nemůžou stihnout hlasy přepočítat.

Převážně demokratický okrsek Palm Beach County, který měl začít s ručním přepočítáváním více než 434 000 hlasů v úterý ráno, během úterý přepočítávání hlasů dokonce pozastavil s tím, že obdržel natolik protichůdná nařízení, že vlastně neví, jak má dále postupovat.

Harrisová, republikánka, údajně uvedla, že další přepočítání je možné pouze tehdy, pokud by bylo jasné, že sčítací stroje udělaly chybu. Oproti tomu generální prokurátor Bob Butterworth, demokrat, vydal prohlášení, že obvod může klidně pokračovat v přepočítávání.

S napětím potom čekala Florida, ale i celá Amerika na rozhodnutí floridského soudu. Ten v úterý večer sice podpořil diskutovanou lhůtu 17:00 Harrisové, na druhou stranu ale zdůraznil, že ministerský úřad nesmí případné dodatečné a opravené výsledky bez uvedení závažných důvodů pominout. Bude přitom záležet na uvážení floridské ministryně pro státní záležitosti Harrisové, zda zkorigované výsledky přijme.

Bush starší: Jsem ten nejnervóznější otec na světě
Soudce Terry Lewis prohlásil, že je možné odevzdat opravené výsledky dodatečně až do páteční půlnoci a dodal, že Harrisová "může tyto korekce ignorovat, ale ne svévolně. Harrisová prý "musí důkladně zvážit," zda výsledky přijme či nikoli. "Stejně jako Harrisová nemůže předem rozhodnout, které pozdní výsledky by měla či neměla přijmout, nemůžu to udělat ani já soudním příkazem," prohlásil Lewis.

Úterní rozhodnutí floridského soudu podpořil Goreovy naděje
Volební štáb Al Gorea sice v úterý ihned po Lewisově rozhodnutí oznámil, že se proti jeho odvolá. Posléze ale Goreovi právní poradci sdělili, že spíše než odvolání k Nejvyššímu soudu zvolí jiný právní způsob.

Pozorovatelé se shodují, že místo odvolání k Nejvyššímu soudu Goreův volební štáb prostě vyčká, zda Harrisová odmítne dodatečné volební výsledky či zda je přijme. Pokud je odmítne, Goreovi právníci by mohli argumentovat, že takto rozhodla svévolně a zneužila své pravomoci.

V ručním přepočítávání statisíců hlasů spočívá Goreova slabá naděje, že by mohl Bushův náskok zvrátit.

Goreův štáb odmítl v úterý nabídku republikánů k dohodě
Ještě před Lewisovým rozhodnutím odmítl Goreův volební štáb nabídku republikánů, kterou jim tlumočil bývalý ministr zarhraničí James Baker, že republikáni jsou ochotni přistoupit na ruční přepočítávání hlasů pod podmínkou, že výsledky budou nejpozději v 17:00, jak bylo stanoveno.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Putin a Trump diskutovali po telefonu, probírali i Severní Koreu

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při...

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru probírali...

Ruské ponorky mohou přerušit podmořské kabely, varuje britská armáda

Ruská ponorka třídy Delta IV doprovází flotilu Barentsovým mořem

Šéf generálního štábu britské armády varoval, že Rusko by mohlo narušit komunikační a internetové kabely vedoucí po...

Ve Francii se srazil školní autobus s vlakem, čtyři děti zemřely

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Čtyři děti zemřely dnes odpoledne ve školním autobusu, do něhož na jihu Francie narazil vlak. Dalších sedm dětí utrpělo...Najdete na iDNES.cz