Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika bude znát svého prezidenta 17. listopadu

  12:47aktualizováno  12:47
Podle neoficiálních konečných výsledků přepočítávání hlasů prezidentských voleb na Floridě vede republikán George W. Bush nad demokratem Albertem Gorem o 327 hlasů. Oficiální výsledky budou ale známé až 17. listopadu. Do té doby mají američtí vojáci a vystěhovalci v zahraničí desetidenní lhůtu, do které mohou posílat své volební hlasy. A protože se může jednat zhruba o dva až tři tisíce hlasů, mohlo by to konečný poměr hlasů ještě změnit.

Přepočítávání hlasů na Floridě (CNN)
Kandidát Zisk/Ztráta hlasy - celkově
Rep. Bush +1 063 2,910,198
Dem. Gore +2 520 2,909,871
Bush vede rozdílem 327 hlasů

Proč se přepočítávaly hlasy na Floridě?
Protože výsledky Bushe i Gorea byly po prvním sečtení hlasů příliš těsné. A podle zákonů Floridy je přepočítání hlasů nutné v případě, kdy rozdíl mezi oběma kandidáty je těsnější než půl procenta.

Každý z kandidátů potřebuje Floridu s 25 volitelskými hlasy k tomu, aby ho přehoupla přes požadovanou hranici 270 hlasů. Těchto 270 hlasů potom znamená vstupenku do Bílého domu.

Nyní se ale ještě bude čekat dalších 10 dní, protože hlasy ze zahraničí by mohly konečný výsledek ještě ovlivnit. V roce 1996 například přišlo dodatečně v desetidenní lhůtě po uzavření volebních místností ještě 2300 hlasů. Pozorovatelé se shodují, že zatímco vojáci a diplomaté budou spíše, už tradičně, hlasovat pro Bushe, američtí Židé žijící v Izraeli dají svůj hlas spíše Goreovi.

Volby v USA (Zdroj: CNN)
Kandidát Počet volitelských hlasů Počet vyhraných států Celkový počet hlasů
R Bush 246 29 48 889 821
D Gore 260 20 49 108 420

Nutný počet volitelských hlasů k úřadu prezidenta: 270
Florida: 25 volitelských hlasůTýmy právních expertů zkoumají regulérnost voleb na Floridě
Oba tábory, demokrata Al Gorea i republikána George W. Bushe, vyslaly na Floridu týmy právních expertů, kteří mají vyšetřit řadu neregulérností, které místní volby provázely. Regulérnost voleb začalo vyšetřovat i ministerstvo spravedlnosti.

Z volební komise, která má nakonec vyhlásit oficiální výsledky, odstoupil Bushův bratr Jeb, jenž je na Floridě guvernérem. Jako důvod uvedl, že nechce, aby vznikl i pouhý stín podezření konfliktu zájmů.

Volební štáb demokratického kandidáta Ala Gorea vyzval k ručnímu přepočítání hlasů ve čtyřech nejspornějších volebních obvodech Floridy. Strojové přepočítávání totiž neumožňuje zvážit sporné případy, hodnocené jako dvojnásobné značení. Goreův štáb proto vyjádřil názor, že v řadě případů budou muset rozhodnout soudy.

Clinton: Žádný Američan nebude moci nikdy říci, že na jeho hlase nezáleží
"Americký prezident Bill Clinton, kterému zbývá deset týdnů do dosloužení termínu, k tomuto vypjatě těsnému a nervy drásajícímu zápasu řekl: "Žádný Američan už nikdy nebude moci vážně prohlásit, že jeho hlas nic neovlivní a že se nepočítá."

"Nyní se Američané vyjádřili, jenom to chvíli potrvá, než bude jasné, jak se vlastně vyjádřili. Celý proces je už v pohybu, a nám nezbývá nic jiného než si počkat na výsledky," prohlásil Clinton.

Volby v USA  v on-line rozhovoru komentoval velvyslanec Vondra Unikátní výsledek voleb v USA, které dosud nejsou rozhodnuty, pro iDNES komentuje český velvyslanec ve Washingtonu Alexandr Vondra.
Demokraté žádají nové volby
Mnoho demokratických voličů vyplnilo žaloby, v nichž požadují nové volby na Floridě. Tvrdí, že matoucím způsobem uspořádaný volební lístek je vedl k tomu, že volili špatného kandidáta.

Voliče v Palm Beach County zmátl hlasovací lístek
Nejméně 19 000 hlasů z distriktu Palm Beach County  muselo být anulováno, protože voliči označili na volebním lístku jak demokratického kandidáta Gorea tak kandidáta reformní strany Buchanana. Podle všeho to vypadá, že voliči omylem označili Buchanana a potom se to snažili napravit tím, že označili Gorea, píše BBC.

Správný postup by byl býval ten, že měli prostě požádat o nový volební lístek, ale prý jim bylo trapně a neudělali to. "Z lístku opravdu nebylo moc jasné, koho vlastně volíte. "Opravdu jsme nechápala, koho mám vlastně označit, a to mám doktorát," prohlásila Eileen Klasfeld.

Republikáni z Palm Beach County ale oponují, že nové volby nedávají žádný smysl, protože volební lístek byl schválen samotnými demokraty daleko před volbami.

Buchanan odmítl "Goreovy" hlasy
Pat Buchanan řekl pro pořad "Today’s" televizní stanice NBC, že věří tomu, že většina z 3407 hlasů, které v tomto distriktu dostal, bylo omylem voličů. "Žádné z těchto hlasů, které mi nepatří, nechci. Odmítám všechny hlasy, které jsem získal omylem," prohlásil Buchanan, který je v minulosti znám ostrou krotikou jak Bushe, tak Gorea. "Vypadá to, že těchto 3000 hlasů prostě nejsou moje hlasy a že je tak akorát, aby to pomohlo Goreovi," prohlásil.

"Slyším rozčilení, hysterii a myslím, že je to oprávněné. Tito lidé prostě cítí, že volili Gorea, ale jejich hlasy se nakonec nepočítají," prohlásil demokratický poslanec Robert Wexler z Floridy pro CBS.

O volbách v USA

- volit mohlo 206 milionů oprávněných voličů; svého práva využilo jen 47 procent lidí

- v prezidentských volbách musejí kandidáti vítězstvím v jednotlivých státech získat takzvané volitele, kteří posléze zvolí prezidenta; volitelů je celkem 538, k vítězství jich je tedy třeba zíkat 270 (vysvětlení amerického volebního systému ZDE).

- ve volbách se také rozhodlo o obsazení postů všech 435 poslanců Sněmovny reprezentantů a 34 ze sta senátorů: v Senátu došlo ke kuriózní situaci, kdy demokraté i republikáni získali po 50 křeslech(ZDE)

Na Floridu byly vyslány týmy právníků
Demokrat Warren Christopher a republikán James Baker, bývalí američtí ministři zahraničí, byli vysláni do "Slunečního státu", aby zde monitorovali průběh přepočítání hlasů.

Manažér Goreovy kampaně William Daley sdělil, že jejich právníci nyní zvažují možnost, zda mají podat soudní žalobu. "...19 000 hlasů v jednom okrsku, které byly diskvalifikovány jenom proto, že byly matoucí hlasovací lístky, představuje závažný problém," řekl Daley.

Ministryně spravedlnosti Janet Reno prohlásila, že znovu zváží žádost, aby se vyšetřila obvinění ohledně neregulérnosti voleb.

Kandidát, který se stane prezidentem, se musí dostat přes magickou hranici 270 volitelských hlasů. Florida s 25 hlasy je v této otázce klíčová.

Prognózy
Podle nejnovějších výsledků to nyní vypadá, že Gore by se mohl stát prvním mužem po 112 letech, který by sice vyhrál v celkovém hlasování, ale nezískal by většinu volitelů, a tudíž by se nestal prezidentem.

Protichůdné zprávy z Floridy (SEČ)
7. listopadu 24:00: CNN i jiné TV stanice hlásí, že Gore na Floridě zvítězil
8. listopadu 3:00 ráno: CNN svou zprávu odebírá zpět, Gore tu prý nezvítězil
8. listopadu 7:30: Gore blahopřeje Bushovi k vítězszví v prezidentských volbách
8. listopadu 9:30: Gore bere zpět svoji gratulaci a začíná přepočítávání hlasů na Floridě

Bush je stále přesvědčen, že se stane 43. prezidentem Spojených států. Nálada v jeho táboře je prý umíněná a odhodlaná.

Gore naopak varuje, že volby by měly být vyřešeny v souladu s ústavou a že by se nemělo se závěrem spěchat.

Kongresové volby
V kongresových volbách, které zůstaly jaksi ve stínu prezidentských voleb, nakonec republikáni ztratili několik míst v obou komorách. Podle předběžných výsledků získali republikáni 220 ze 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů.

V Senátu je to kuriózně přesně půl na půl, 50 křesel mají demokraté, 50 republikáni. Případnou rovnost při hlasování bude řešit svým hlasem předseda Senátu, kterým bude příští viceprezident. O to důležitost bude proto mít výsledek voleb, shodují se pozorovatelé.

Hlasovací lístek z Palm Beach County z Floridy. Nejméně 19 000 hlasů z tohoto distriktu na Floridě muselo být zrušeno, protože voliči prý omylem proděrovali jak kolonku Pata Buchanana, tak Ala Gorea. Stěžovali se na nejasnost lístku a dožadují se nového hlasování. (ČTK 9.listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ve Francii se srazil školní autobus s vlakem, čtyři děti zemřely

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Čtyři děti zemřely dnes odpoledne ve školním autobusu, do něhož na jihu Francie narazil vlak. Dalších sedm dětí utrpělo...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...Najdete na iDNES.cz