Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Holdují alkoholu a vaří pivo, načapala inspekce výzkumníky v Antarktidě

  23:14aktualizováno  23:14
Vědci na amerických základnách v Antarktidě by měli podstupovat dechové zkoušky, protože příliš holdují alkoholu. Vyplývá to ze zprávy inspekce Amerického antarktického programu (USAP). Jeden z výzkumníků si na jižním pólu dokonce vařil pivo.

Měsíc nad antarktickou základnou McMurdo. V zimě je tma 24 hodin denně. | foto: Foto: Andrew Smith, National Science Foundation.

Antarktida zajisté patří mezi nejzajímavější místa, kde člověk může pracovat. Vědci a lidé zajišťující provoz antarktických stanic jezdí na jižní pól většinou na několik měsíců. Ledová pustina a izolace od okolního světa ale může přinést deprese, které místní obyvatelé řeší nadměrným pitím alkoholu.

Podle zprávy americké Národní nadace pro vědu (NSF) členové Amerického antarktického programu (USAP) na základně McMurdo konzumují alkohol v nadměrné míře. Inspekce, jenž přicestovala na základnu na jižním pólu, zjistila „velké množství lahvového piva pod stolem a v lednici vědecké laboratoře“. „Byli jsme informováni zaměstnancem dodavatele, že jeden z výzkumníků si na stanici vařil pivo,“ píšou inspektoři ve zprávě.

Inspektoři se podivují, proč výzkumníka nikdo nenahlásil kvůli porušení kodexu chování, když pivo bylo všem na očích. To podle nich vyvolává obavy o laxním prosazovaní pracovního kodexu USAP. Přílišná konzumace alkoholu navíc může vést k „nepředvídatelnému chování“. Zaznamenány už byly také potyčky, exhibicionismus a zaměstnanci chodili do práce podnapilí.

Až 75 procent disciplinárních prohřešků souvisí s pitím alkoholu. Inspekce si mimo jiné všimla, že alkoholtestery jsou na základně používané zřídka. Lékařský personál to odůvodnil tím, že přístroje nešly zkalibrovat. Jeden z vedoucích pracovníků sdělil, že podezřelí se stejně většinou přiznají, že jsou pod vlivem alkoholu.

Antarktická základna McMurdo disponuje třemi bary a stanice Amundsen-Scott má i malý obchod, kde se dá pitivo zakoupit. Nicméně je zakázáno požívat alkoholické nápoje v pracovní době a na pracovištích. Pracovníci by také měli být schopni vždy reagovat na neočekávané situace. Audit proto doporučuje více dbát na bezpečnost a častěji používat kalibrované alkoholtestery.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Najdete na iDNES.cz