Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo vysněné dovolené boj o život: sourozenci 14 hodin plavali v moři

  15:15aktualizováno  15:15
Američtí sourozenci prokázali ohromnou vůli přežít. Společně si užívali rybolov na otevřeném moři, jejich loď se však během několika minut potopila a oni byli nuceni plavat celých 14 hodin v rozbouřeném oceánu. Na pokraji sil dokázali doplavat až na pevninu.

Jejich loď šla ke dnu, tak američtí sourozenci 14 hodil plavali o život. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Třicetiletý počítačový technik Dan Suski si užíval se svojí sestrou Kate vysněnou dovolenou nedaleko pobřeží Svaté Lucie v Karibiku. Vždycky si chtěl zkusit rybaření na otevřeném moři. Vše šlo zprvu přesně podle plánu a jeden úlovek střídal druhý. Pak se však loď začala chovat neobvykle. Kapitán během pár sekund poznal, že loď jde ke dnu. Dvojici pasažérů proto nasadil záchranné vesty a řekl jim, ať skočí do vody. Mezitím volal vysílačkou o pomoc.

Když se loď potopila, ve vodě zůstali oba sourozenci a kapitán s dalším členem posádky. Slíbili si, že zůstanou pohromadě a počkají na pomoc. Ani po hodině však žádná nepřicházela. Dan s Kate se proto rozhodli doplavat k pobřeží. Před sebou měli téměř dvacet kilometrů rozbouřeného moře.

Jejich zoufalství prohlubovalo i to, že v dáli mnohokrát zahlédli vrtulník záchranářů, který je však ani jednou nespatřil. "Člověk v tu chvíli pochopí, že není nesmrtelný," uvedla pro server independent.co.uk Kate a dodala, že s bratrem přemýšleli, jakým způsobem zemřou. Utopením? Pokousáním žralokem?

Doplaváním k pobřeží boj o život neskončil

Právě mořští predátoři se pro ně stali noční můrou. Oba je nemohli dostat z hlavy. "Pořád jsem na ně myslela. Myslela jsem, že se z toho strachu pozvracím," popisuje dramatické chvilky Kate. Na rozbouřeném moři strávili asi 14 hodin. Pak v dáli zahlédli pobřeží. Z posledních sil dovrávorali až na písečnou pláž, kde se zhroutili vyčerpáním. Chvilku nehybně leželi. Pak si uvědomili, že jejich boj o přežití ještě neskončil. Přikryli se trsy trávy a odpočívali.

Po několika hodinách se vydali do vnitrozemí. Jako potrava jim posloužilo mango a zelené banány. Po třech hodinách chůze spatřili mladého farmáře, který se v dáli procházel se psem. V tu chvíli už věděli, že jsou definitivně zachráněni. Farmář jim dal najíst a napít a počkal s nimi na příjezd policie a sanitky.

"Zeptala jsem se ho, jestli neví něco o kapitánovi a potopení lodě. On mi řekl, že ve zprávách se o tom nikdo nezmiňoval," vylíčila minuty po záchraně Kate. Oba sourozenci následně putovali do místní nemocnice. Tam se dozvěděli, že kapitána a člena posádky zachránili až po 23 hodinách od potopení lodě.

Místní ministr pro turismus strhující příběh amerických sourozenců označil za zázrak. Policie po vyšetřování uvedla, že za potopením nestojí chyba kapitána ani "žádná kriminální aktivita". Kate s Danem odcestují domů pravděpodobně během soboty.

Svatá Lucie

Svatá Lucie

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz