Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volnost! Desítky amerických mormonů prchly z náručí Romneyho církve

  16:47aktualizováno  16:47
V americkém státě Utah se 150 mormonů rozhodlo demonstrativně vystoupit ze své církve. A to zrovna v době, kdy se Mitt Romney, člen Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, pokouší dostat do Bílého domu.

Mormonští dezertéři na hoře Ensign nedaleko Salt Lake City (1. července 2012) | foto: Reuters

Byl to málo vídaný - a hodně neočekávaný projev kolektivní vzpoury, který se odehrál v sobotu v Salt Lake City. Skupina mormonů, kteří jsou jinak známi silným uznáváním svých autorit, se rozhodla z církve vystoupit kvůli jinému pohledu na některé otázky, například na polygamii či homosexualitu.

Mormoni

Podle posledních údajů se k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů hlásí po celém světě asi 14,4 milionu lidí. Mezi prominentní mormony patří i prezidentský kandidát amerických republikánů Mitt Romney, který by se měl na podzim utkat s dosavadním prezidentem Barackem Obamou. Pokud by zvítězil, stal by se prvním mormonem zvoleným do Bílého domu. V České republice jsou mormoni registrovanou církví od roku 1990 a při sčítání lidu v roce 2001 se k nim přihlásilo přes 1 300 osob.

A když už, tak hromadně, ať je to vidět! Účastníci "vystoupení z církve" ze států Utah, Arizona i odjinud se shromáždili v "hlavním městě mormonů", Salt Lake City, a v parku veřejně podepsali Deklaraci o nezávislosti na mormonismu.

Poté se vydali s americkými vlajkami na půl míle vzdálený kopec Ensign Peak, což je pro mormony něco jako Říp pro Čechy - odtud v roce 1847 šéf církve Brigham Young obhlížel místo, kde se mormoni chystali vystavět své sídelní město.

Nynější odpadlíci pak na kopci hlasitě provolávali: "Svoboda!" a objímali se. "Byla to těžká pouť a má symbolický konec," prohlásila organizátorka akce Zilpha Larsenová z Utahu.

A stejně vás milujeme, vzkazuje odpadlíkům církev

Mezi důvody, které zúčastněné k vystoupení vedly, nejčastěji zazněl politický aktivismus církve proti sňatkům homosexuálů či dogmatická učení, jež jsou v rozporu s vědeckými zjištěními nebo jsou vnímána jako rasistická, případně sexistická.

Fotogalerie

Někteří z rebelů se také odvolávají na nedůslednost v mormonském vysvětlování vlastní historie včetně praktiky mnohoženství. Na dotaz ohledně hromadného vystoupení uvedl mluvčí Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, že církev miluje a respektuje každého svého člena.

"Lidé činí vlastní rozhodnutí o směru, jakým chtějí vést svůj život," uvedl v e-mailovém vyjádření agentuře Reuters mluvčí Michael Purdy. "Ačkoli je jen velmi málo lidí, kteří se rozhodnou k podobnému činu, je velmi smutné vidět někoho, kdo se rozhodne odejít. Přejeme jim všechno dobré," dodal.

Salt Lake City. Utah

Salt Lake City. Utah

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz