Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američtí hinduisté: Česko vytváří Romům podmínky podobné apartheidu

  19:24aktualizováno  19:24
Američtí hinduisté opět kritizovali Českou republiku kvůli životním podmínkám Romů a jejich nedostatečné bezpečnosti. Podle předsedy americké organizace Rajana Zeda u nás čelí romská populace podmínkám podobným apartheidu.

Rajan Zed opět vyjádřil nespokojenost nad situací Romů v České republice. Ilustrační foto | foto: Wikimedia Commons - HBoulette

Šéf Světové hinduistické společnosti se sídlem v USA odkazuje dle všeho na poslední expertní zprávu pro české ministerstvo vnitra, která se zmiňuje o posilování neonacistického hnutí v zemi a z toho vyvozených možných útocích proti Romům v budoucnu.

Rajan Zed vyjádřil názor, že by "česká vláda měla tuto zprávu brát vážně a zajistit bezpečnost romské populaci, která čelí podmínkám podobným apartheidu".

"Česká republika potřebuje lepší ochranný systém pro Romy," dodal Zed.
Pokud ale Praha nebude schopná či ochotná bezpečnost Romů zajistit, pak by "měla naléhavě zasáhnout Evropská unie".

Za Romy by se měla postavit církev

Zed připomněl, že Romové se v Česku už stali obětí násilných útoků včetně házení zápalných lahví a bití, ale také perzekuce, rasismu, zastrašování,  všeobecné a hlavně pracovní diskriminace, segregace na školách, předsudků a stereotypního vnímání. Jako příklady uvedl také násilnou sterilizaci žen či odmítání obsloužení v restauracích, obchodech a diskotékách. Podle Zeda obce Romy nepodporují a stát nemá zájem nebo není schopen je chránit.

Světová hinduistická společnost

Vznikla ve Spojených státech. Podle svých internetových stránek si klade za cíl šířit porozumění hinduismu a také prohlubování dialogu mezi náboženstvími. Zabývá se také lidskými právy a právy menšin, včetně práv Romů.

Šéf Světové hinduistické společnosti rovněž vyjádřil přání, aby se za Romy postavili náboženští představitelé a skupiny, zejména římskokatolická církev, vzhledem k tomu, že jejich učení vybízí k ochraně utiskovaných a zbídačených.

Podle Zeda by měly církve usilovat o spravedlnost pro ty, které "Bůh miluje, ale svět přehlíží".

Evropa by prý neměla z Romů dělat obětní beránky

Zed už loni v listopadu požadoval, aby Česko okamžitě ze svých základních škol stáhlo čítanku pro druhé třídy kvůli tomu, že obsahuje protiromské texty. Nahradit by se podle něj měly i některé pomůcky z projektu Duhová škola, které prý hraničí s rasismem (více zde).

Stažení učebnice i dalších kontroverzních pomůcek požadovala v listopadu také zmocněnkyně české vlády pro lidská práva Monika Šimůnková.

Zed zkritizoval i situaci Romů v dalších evropských zemích, zejména v Maďarsku a Bulharsku. Vyzval přitom "Evropu", aby si z Romů nedělala "obětní beránky" za vlastní neduhy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz