Brzy přijedou do ČR další američtí experti kvůli průzkumu Brd. Ilustrační foto.

Brzy přijedou do ČR další američtí experti kvůli průzkumu Brd. Ilustrační foto. | foto: Petr Pravda, Technet.cz

Američtí experti ukončili měření v Brdech

  • 26
Tým amerických expertů ukončil měření v místě, kde by mohla v budoucnu stát radarová základna. V jihozápadní části vojenského újezdu Brdy specialisté zjišťovali, zda by radar například nerušil vysílání televize či rozhlasu.

Protiraketový radar

Naměřená data si pětičlenný tým specialistů odváží do Spojených států, kde je v příštích týdnech budou specialisté vyhodnocovat.

V polovině května by do Česka měla přijet další skupina amerických expertů, která naváže na práci svých kolegů. Zaměří se mimo jiné na hydrologické nebo geologické podmínky v Brdech. Budou také zkoumat otázky infrastruktury a dopravní obslužnosti vojenského újezdu.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) návštěva expertů automaticky neznamená to, že bude radar v Česku stát. "Je to věc, která nikterak nepředznamenává další jednání," řekla při návštěvě Olomouce.

Podle Parkanové měla návštěva Američanů pouze technický charakter. "Je to věc, která pokračuje a navazuje na to, co tady tito lidé z týmu dělali v červenci 2006 ještě za vlády premiéra Paroubka," dodala.

Experti v Česku mimo jiné zjišťovali, zda se radar nebude rušit se signály Wi-Fi, GSM, televize, rozhlasu, radiomajáky nebo vysíláním řízení letového provozu.

Americkou delegaci doprovázeli při návštěvě v Česku zástupci ministerstva obrany. Experti, které vedl zástupce Protiraketové obrany USA, rovněž navštívili meteorologický radar nacházející se v Brdech na vrchu Praha. Setkali se také s představiteli Českého telekomunikačního úřadu, který vysílání povoluje.

Spojené státy v lednu požádaly o umístění radaru dalekého dosahu v Česku a sila s desítkou protiraketových střel v Polsku. ČR oficiálně zahájila s USA jednání o radarové základně minulý týden. Trvat by měla do konce roku. - více zde

I přes souhlas se zahájením jednání zatím není jisté, že radar skutečně bude v Česku stát. Ve vládní koalici se rýsují názorové rozdíly. Zatímco ODS a lidovci jsou pro umístění radaru v Česku, zelení váhají a chtějí do projektu více zapojit NATO a EU. Se stavbou základny nesouhlasí také většina opoziční ČSSD, která žádá referendum. Ostře proti stavbě základny jsou komunisté.

Odmítavý postoj dosud převládá i mezi veřejností. Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění si radarovou základnu nepřejí tři pětiny Čechů. Téměř tři čtvrtiny respondentů, 73 procent, soudí, že o výstavbě radaru by měli rozhodovat občané v referendu. - více zde

K zahájení jednání s Američany se ale lidé stavějí spíše vstřícně - podle průzkumu společnosti Factum Invenio s tímto krokem souhlasí 56 procent lidí. Jednotný názor na umístění základen ve střední Evropě nemají ani evropské země.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video