Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parky zůstávají zavřené, veteráni bez peněz. Senátoři v USA se nedohodli

  7:01aktualizováno  7:01
Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů odmítli republikánské návrhy na částečné obnovení funkcí ochromené státní správy. Postupně neprošlo uvolnění prostředků na platby válečným veteránům, znovuotevření národních parků a pro hlavní město Washington.

Lincolnův památník ve Washingtonu se připravuje na uzavření kvůli politické krizi. | foto: Reuters

Demokraté a administrativa v čele s prezidentem Barackem Obamou usilují o celkové obnovení činnosti státní správy urychleným zvýšením dluhového stropu země poté, co se Spojené státy v pondělí dostaly do částečné platební neschopnosti.

Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů sice hlasovala pro dílčí návrhy, ale protože šlo o legislativu schvalovanou ve zrychleném procesu, byla nutná dvoutřetinová většina. A tou republikáni nevládnou.

Republikáni se pokusí svůj plán prosadit znovu ve středu. Podle agentury Reuters však budou pravděpodobně poraženi i v Senátu kontrolovaném demokraty.

Shutdown v USA

Citelným důsledkem pondělního krachu jednání amerických zákonodárců o státních výdajích na příští fiskální rok je například uzavření části vládních úřadů.

Značné jsou přitom i dodatečné náklady vyplývající z ochromení státní správy. Podle odhadů expertů jdou denně do stamilionů dolarů. Jenom ve Washingtonu ztráty činí zhruba 200 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun) denně, řekl ekonom Stephen Fuller deníku Washington Post. V hlavním městě přitom žije značná část ze zhruba 800 000 státních úředníků, kteří byli posláni na nucenou dovolenou. Jiné zdroje hovoří o ztrátách až 300 milionů dolarů denně v celých Spojených státech.

Ministr financí Jack Lew uvedl, že začal využívat posledních možností, jak oddálit den, kdy vládě dojdou peníze na splácení svých závazků. Lew prohlásil, že americké ministerstvo financí pozastavilo některé zásahy do vládních měnových rezerv. Uvolní rovněž prostředky z federální úhradové banky FFB na penze státních úředníků a podporu postižených osob.

Ministr upozornil, že tato opatření umožní trochu déle zůstat pod dluhovým stropem USA, jenž činí po lednovém navýšení 16,7 bilionu dolarů (318 bilionů Kč). I tak ale americká vláda do 17. října vyčerpá peníze na úhradu splatných závazků a zůstane jí v hotovosti pouze 30 miliard dolarů. To je částka, která může být vyčerpána za jediný den.

"Když nebudeme mít k dispozici dostatek hotovosti, nebudou Spojené státy americké schopny dodržet všechny své závazky," varoval Lew zákonodárce. "Proto zdvořile vyzývám Kongres, aby okamžitě prokázal svou odpovědnost tím, že navýší dluhový strop země," žádal Lew.

Veteráni navštívili památník 2. světové války navzdory uzavření:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz