Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americkým armádním projektům máme co nabídnout, říká český vědec

  10:02aktualizováno  10:02
Čeští vědci se budou moci zapojit do amerických armádních zakázek. Umožňuje to nová dohoda mezi USA a Českou republikou o vědecké spolupráci. Američanům máme co nabídnout, říká biochemik Jiří Damborský, který se podílel na výzkumu pro NATO.
Čeští vědci získají přístup k americkým armádním projektům.

Čeští vědci získají přístup k americkým armádním projektům. | foto: Profimedia.cz

Dohoda upravuje spolupráci s USA v oblasti obranné vědy, výzkumu a vývoje. Smlouva by měla vytvořit rámec pro výzkumné ústavy i soukromé firmy v Česku, které se budou moci zapojovat do zakázek americké armády. Myslíte, že čeští vědci mají v současnosti co nabídnout?
Výzkumné univerzity i pracoviště Akademie věd se snaží systematicky zlepšovat kvalitu výzkumu, který se u nás provádí, a držet krok s vědou v okolních zemích. Domnívám se, že v České republice jsou řešeny projekty, které mohou být pro americkou stranu zajímavé, a to i přesto, že se v poslední době v České republice při hodnocení vědecké práce upřednostňuje kvantita před kvalitou.

Jiří Damborský

Bichemik, pedagog a šéf Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity v Brně. Se skupinou vědců přes časem pracoval na několika projektech pro NATO. Podařilo se jim například objevit několik enzymů, které dokážou rychle zneškodnit bojovou látku yperit. (čtěte Umíme zneškodnit yperit)

Podle dohody by čeští experti také měli získat přístup ke špičkové americké vědě a technice. Na světě je snad jen desítka zemí, se kterými mají Spojené státy takovou dohodu.
Dohodu vnímám velmi pozitivně. Jakákoliv nová příležitost spolupracovat se zahraničními experty, z USA či kterékoliv jiné země, je vědeckou komunitou vítána.

Podílel jste se úspěšně na výzkumu pro NATO, lze takovou smlouvu považovat za průlomovou? Výdaje na výzkum a zvlášť pro armádu jsou v USA v porovnání se zbytkem světa ohromné.
Projekt, který jsme v rámci skupiny pro biotechnologie NATO řešili, financovala každá členská země v rámci svých národních rozpočtů. Tento způsob financování byl funkční ve fázi vývoje nových biologických preparátů. Pro fázi srovnávacích testů se již neosvědčil, protože nebylo zřejmé, která země by měla tyto testy financovat.

Obecně se předpokládá, že ačkoliv je smlouva oboustranná, výrazně vyšší zájem bude z Česka o americké projekty, než obráceně.
Mnohaletá praxe ukázala, že má-li spolupráce dobře fungovat, musí být prospěšná pro obě strany. Spoluřešitelé se musí k sobě chovat jako partneři. Asymetrie ve spolupráci velmi rychle vede k neúspěchu řešeného projektu.

Otevřené dveře pro české vědce

Dohodu o výzkumu pro armádu podepsali 10. června v Bruselu na okraj schůzky ministrů obrany NATO Martin Barták a jeho americký protějšek Robert Gates. Smlouvu lze považovat za zcela průlomovou. Čeští vědci se budou moci ucházet o dotace, granty a účastnit se především vojenských výzkumných projektů. Doposud mělo takovou možnost pouze několik zemí světa. Několikaměsíční dojednávání smlouvy souvisí s nedávným plánem na zapojení České republiky do amerického protiraketového systému. Američané chtěli v Česku umístit radar. Nová vláda prezidenta Baracka Obamy ale plány protiraketové obrany zcela přepracovala a z americké základny v Brdech nakonec sešlo. K dohodě o vědecké spolupráci nakonec ale došlo.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...Najdete na iDNES.cz